Endometrioza, gruczolistość zewnętrzna, rozrost błony śluzowej macicy, endometrium
lac. Endometriosis, Endometriosis outside, endometrial hyperplasia, endometrial
ang. Endometriosis, Endometriosis outside, endometrial hyperplasia, endometrialEndometrioza to choroba układu rozrodczego żeńskiego. W tej chorobie endometrium, które normalnie rozwija się w macicy, rozrasta się w innych miejscach. Najczęściej ma to miejsce w jajnikach, jajowodach i tkankach miednicy.  Mimo, że endometrium rozwija się w innych miejscach to nadal pobudza organizm do regularnych działań, np. zachowany jest cykl miesięczny i związane z tym krwawienie.  Przyczyny endometriozy są nieznane. Jedna z teorii mówi, że krew menstruacyjna zawierająca komórki endometrium, przechodzi przez jajowody i tam je porzuca, co prowadzi do ich rozwoju. Inna głosi, że krew prowadzi komórki endometrium przez cały organizm. Jeszcze inna hipoteza przypuszcza, że wpływ na rozwój choroby mogą mieć wpływ niektóre geny dziedziczone. Może to mieć również związek ze złą odpowiedzią układu odpornościowego na pewne antygeny.  Inni badacze uważają, że pewne komórki obecne w jamie brzusznej niektórych kobiet, mają zdolność do przekształcania się w komórki endometrium. Te same komórki byłyby odpowiedzialne za rozwój zarodka po zapłodnieniu. Uważa się, że wpływy genetyczne lub środowiskowe mają w późniejszym życiu wpływ na rozwój komórek endometrium poza obszarem macicy. 

Komórki endometrium uwięzione we krwi mogą prowadzić do zrostów, blizn i torbieli. Proces ten może powodować dotkliwy ból w okolicach miednicy zwłaszcza podczas okresu. Endometrioza może wywoływać problemy z płodnością. Objawy endometrium mogą być łagodne i umiarkowane, ale także bardzo ciężkie, które bez odpowiedniego leczenia jeszcze bardziej się pogarszają. Niektóre kobiety w ogóle nie mają objawów a o chorobie dowiadują się dopiero po, niepowiązanych z tą dolegliwością, operacjach narządów rozrodczych. U innych kobiet, natomiast, mogą wystąpić następujące objawy:

  • Bolesne miesiączki. Ból w miednicy i skurcze mogą rozpocząć się na kilka dni przed okresem i również trwać jeszcze po nim. Ból obejmuje dolną część pleców i brzucha. Uczucie bólu nie jest wyznacznikiem stopnia zaawansowania choroby. Niektóre kobiety z łagodną endometriozą mogą mieć bardzo silne dolegliwości podczas okresu podczas, gdy inne, mogą w ogóle nie odczuwać żadnego bólu w trakcie okresu, a endometrioza będzie u nich na zaawansowanym poziomie.
  • Bóle w obrębie miednicy. Mogą się pojawić w trakcie owulacji, podczas wypróżnień lub stosunku płciowego.
  • Nadmierne krwawienie. Obfite krwawienie może pojawić się podczas okresu lub między miesiączkami.
  • Niepłodność. Endometrioza jest główną przyczyną, przez którą kobiety nie mogą zajść w ciążę.

Endometrioza często mylona jest z innymi chorobami wywołującymi ból w miednicy, np. z chorobą zapalną miednicy mniejszej (PID), torbielą na jajnikach, zespołem jelita drażliwego (gdy wywołuje biegunki, zaparcia i skurcze brzucha).

Kiedy należy udać się do lekarza?
Z lekarzem należy się skontaktować, gdy zauważysz objawy związane z endometriozą. Szybkie rozpoczęcie leczenia może pomóc w uniknięciu niepotrzebnych komplikacji i bólu.

Czynniki, które sprawiają, że ryzyko wystąpienia endometriozy jest większe:
· Choroba występowała u matki kobiety,
· Kobieta nigdy nie rodziła dzieci,
· Cykl miesięczny trwający krócej niż 27 dni, a krwawienie utrzymujące się powyżej 8 dni.

Endometrioza rozwija się zwykle po kilku latach od rozpoczęcia miesiączki. W trakcie ciąży choroba nie występuje, natomiast po okresie ciąży, kiedy miesiączka zacznie się na nowo znowu pojawia się ryzyko pojawienia się choroby. Kiedy miesiączkowanie się kończy (menopauza), ryzyko zachorowania na endometriozę całkowicie zanika. Rzadko kiedy hormonalna terapia prowadzona po menopauzie wywołuje endometriozę.  Podczas zapłodnienia jajko musi zostać zwolnione z jajnika i przejść przez jajowód, aby mogło dojść do połączenia z plemnikiem i dalszego rozwoju zarodka w ścianach macicy. Endometrioza tworzy zrosty, które powodują, że jaja nie mogą zostać uwolnione z jajników. Osłabia to więc mobilność jajowodu i zdolność odbioru jaj. Jest to dość skomplikowany proces.  Pomimo tych powikłań większości kobiet, z łagodnymi i umiarkowanymi objawami endometriozy, udaje się zajść w ciążę. Może to jednak potrwać trochę dłużej niż normalnie. W czasie ciąży wszystko wraca do normy.  Mimo, że zmiany nowotworowe mogą wystąpić w ogniskach endometriozy, zagrożenie pojawieniem się raka w tym przypadku nie jest większe niż w innych sytuacjach. 

Co można zrobić samemu?
· Zapamiętuj wszystkie objawy, nawet te, które mogą Ci się wydawać niepowiązane z endometriozą.
· Zrób listę leków, jakie stosujesz.
· Do lekarza weź ze sobą zeszyt, aby zapisać wszystkie ważne informacje dotyczące Twojej choroby.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Endometrioza, gruczolistość zewnętrzna, rozrost błony śluzowej macicy, endometrium
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2021.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Bolesne miesiączki
Endometrioza, gruczolistość zewnętrzna, rozrost błony śluzowej macicy, endometrium
Menorrhagia, obfite miesiączki
Niepłodność kobietTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj