Rzeżączka, tryper
lac. Gonorrhoea
ang. Gonorrhea


Powiązana grafika:
(otwieranie w nowym oknie)
Rzeżączka
Rzeżączka
Tryper, kiła
Tryper, kiła
Łac. Gonorrhoea
Łac. Gonorrhoea
Ang. Gonorrhea
Ang. Gonorrhea

  

Rzeżączka jest chorobą przenoszoną drogą płciową spowodowaną przez bakterie dwoinki rzeżączki, które mogą być przekazywane drugiej osobie poprzez stosunek płciowy, analny i oralny oraz dziecku podczas porodu, jeśli matka jest zarażona bakterią.  Rzeżączka początkowo nie daje żadnych objawów lub są one tak łagodne, że zwykle chorzy nie zwracają na nie uwagi. W niektórych przypadkach u kobiet może pojawić się pieczenie podczas oddawania moczu, żółto- zielona wydzielina z pochwy lub krwawienie między miesiączkami.

Jeśli infekcja nie jest leczona, może się rozprzestrzeniać do macicy lub jajowodów i spowodować chorobę zapalną miedniczki mniejszej, która może objawiać się bólami brzucha, podczas stosunku płciowego oraz gorączką. Objawy rzeżączki u mężczyzn pojawiają się znacznie częściej i o wiele wcześniej. Zwykle obejmują pieczenie podczas oddawania moczu oraz wydzielający się z cewki moczowej śluz o barwie biało-żółtej. Zwykle u mężczyzn objawy pojawiają się od 2 do 7 dni po zarażeniu, u kobiet okres ten może się nieco wydłużyć.

Rzeżączka nieleczona może być niebezpieczna nawet w sytuacji, gdy jej objawy są łagodne.

U dziewcząt wirus może przenieść się do miednicy, jajowodów i jajników powodując powstawanie blizn i niepłodność. Rzeżączka podczas ciąży może mieć bardzo negatywne skutki dla noworodków. Powoduje bowiem zapalenie opon mózgowych oraz infekcje oczu, które mogą prowadzić do ślepoty.  U mężczyzn rzeżączka może się przenieść do najądrza (struktury, które pomagają w transporcie plemników), co powoduje ból i obrzęk w okolicy jąder. Może to powodować blizny, które prowadzą do niepłodności mężczyzny. W obu przypadkach nieleczona rzeżączka może wpływać na inne narządy i części ciała (gardło, oczy, serce, mózg, skórę i stawy). Są to jednak bardzo rzadkie przypadki.

Kiedy należy udać się do lekarza?
Jeśli podejrzewasz zarażenie rzeżączką lub jeśli pojawiły się jej objawy, od razu skontaktuj się z ginekologiem. Zaleci on badania (moczu, wymaz z pochwy, szyjki macicy) w celu postawienia diagnozy. Może również przeprowadzić badanie na inne choroby przenoszone drogą płciową takie jak syfilis czy chlamydia.

Jeżeli została rozpoznana rzeżączka, jej leczenie będzie obejmowało przyjmowanie antybiotyków. W sytuacji, gdy osoba chora w ciągu ostatnich dwóch miesięcy odbywała stosunek płciowy, powinna powiadomić partnera seksualnego o ryzyku pojawienia się u niego wirusa rzeżączki.  Im szybciej rozpoczęte leczenie, tym bardziej skuteczne jego efekty. Na pewno złagodzi to objawy i zminimalizuje ewentualne powikłania. Lepiej zapobiegać rzeżączce niż ją leczyć. Takie zapobieganie obejmuje zabezpieczenie się prezerwatywą przed każdym stosunkiem płciowym z obcą osobą.
 Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4/5, ocen: 1
Rzeżączka, tryper
Ocena: 80 % na 100%
Liczba opinii: 1

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Kiła, syfilis
Rzęsistkowica, trychomonadoza
Rzeżączka, tryper
Zapalenie spojówek
Zapalenie szyjki macicyTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj