Niepłodność kobiet
lac. Infecunditas
ang. Infertility WomenNiepłodnością kobiet nazywamy sytuację, w której kobieta nie może zajść w ciążę. Z zapłodnieniem może być problem, gdy stosowane były wcześniej środki antykoncepcyjne, dlatego optymalny okres zajścia w ciążę po odstawieniu tabletek to rok. Jeśli po tym czasie zapłodnienie nadal się nie udaje należy podjąć poważniejsze kroki. Przede wszystkim należy udać się do lekarza i wykonać szereg badań (badanie nasienia, badanie owulacji itp.). Takie badania przedstawiają przyczyny niepłodności w 70% - 85% przypadków.

Przyczyny niepłodności kobiet:
· Choroby macicy (np. zrost macicy, mięśniak macicy),
· Zaburzenia w pracy jajników,
· Endometrioza,
· Blizny pozostałe po poprzednich operacjach,
· Choroby przenoszone drogą płciową,
· Zaburzenia hormonalne,
· Infekcje dróg rodnych.

Kobiece przypadki niepłodności stanowią 40%, drugie 40% to niepłodność mężczyzn, pozostałe 20% to nadal nieokreślone przez lekarzy powody niepłodności.

Leczenie niepłodności kobiet
Leczenie w ciągu ostatnich 10 lat dokonało ogromnego postępu w dziedzinie niepłodności. Pojawiła się metoda wspomaganego rozrodu. Technologia ta łączy w sobie stosowanie leków na płodność (terapia hormonalna) i sztuczne zapłodnienie przy użyciu jednej z technik: Inseminacji domacicznej (IUI), zapłodnienia in vitro (IVF). Leki na płodność mają na celu skłonienie jajników do produkcji jaj, czasami dużej ilości jaj w jednym cyklu poprzez stymulowanie hormonów kobiety do lepszej pracy lub całkowitym zastąpieniu ich. Klomifen, to substancja używana w leczeniu niepłodności i ma na celu zwiększenie produkcji hormonów. Klomifen działa przez przysadkę mózgową i zmusza organizm do produkcji dużych ilości hormonu folikulotropowego. Hormon ten natomiast stymuluje owulację, a w rzeczywistości powoduje, że powstają zdrowe jaja, które mogą u 10% kobiet pozwolić na ciążę bliźniaczą.

Inseminacja domaciczna (IUI) polega na wprowadzeniu bezpośrednio do jamy macicy za pomocą cienkiego cewnika, zdrowych plemników. Ma to na celu ominięcie uszkadzających nasienie przeciwciał znajdujących się w drodze do macicy. Zazwyczaj zabieg jest bezbolesny i trwa kilka minut. Inseminacja domaciczna jest zawsze przeprowadzana w połączeniu z klomifenem lub pegonalem. Stymulowana w ten sposób owulacja ma doprowadzić do uwolnienia komórki jajowej. Wykonanie zabiegu inseminacji domacicznej poprzedzone jest kilkoma czynnościami. Mianowicie: USG pochwy, w celu kontroli stymulacji owulacji, również ma tu znaczenie długość poprzedniego cyklu, temperatura ciała BBT.

Zapłodnienie in vitro (w szkle) ma na celu połączenie zdrowych plemników i jaj i doprowadzenie do zapłodnienia w środowisku laboratoryjnym, a następnie wprowadzenie powstałego zarodka do organizmu kobiety. Metoda in vitro niegdyś stosowana była w sytuacjach, gdy kobieta nie posiadała lub miała, ale uszkodzone jajowody. Obecnie zabieg przeprowadzany jest u większości kobiet cierpiących na niepłodność. 

Zabieg składa się z czterech etapów:
1. Stymulacja jajników,
2. Wyszukiwanie jaj,
3. Zapłodnienie jaj,
4. Przeniesienie zarodka do organizmu kobiety.

Stymulacja jajników przeprowadzana jest za pomocą substancji pergonal lub metrodin. Następnie wykonuje się USG w celu sprawdzenia czy jaja są już gotowe do pobrania.

W in vitro jaja pobierane są tylko przed owulacją. Cienka igła wprowadzana jest do tylnej ściany pochwy, tak, aby dotarła do jajników. Zabieg przeprowadzany jest przy pomocy obserwacji obrazu ultradźwiękowego. Gdy lekarz dojdzie do odpowiedniego miejsca, dokonuje nakłucia, a jaja są delikatnie wysysane wraz z płynem pęcherzykowym. Jaja są umieszczane w sterylnym pojemniku i badane przez specjalistę. Jeśli zostaną uznane za zdrowe, dobrze rozwijające się, to znaczy, że są gotowe do zapłodnienia.

Następnie dokonywane jest sztuczne zapłodnienie poprzez łączenie jaj z nasieniem. Gdy zabieg ten się powiedzie, a o tym dowiadujemy się po około trzech dniach od zapłodnienia, powstają zarodki a po segregacji (wybierane są 3-4 zdrowe zarodki), następuje wprowadzenie ich przez cienką rurkę do macicy.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Niepłodność kobiet
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Alergia, szczepienia
Anorexia nervosa, jadłowstręt psychiczny
Anorgazmia
Atak serca, zawał mięśnia sercowego, zawał serca
Bolesne miesiączki
Brodawki narządów płciowych, HPV, brodawki płciowe
Bulimia
Chlamydia
Cholestaza ciężarnych
Chondromalacja rzepki
Choroba Addisona, pierwotna niedoczynność kory nadnerczy, cisawica
Choroba Glińskiego - Simmondsa, charłactwo przysadkowe, martwica przysadki
Choroba Gravesa- Basedowa, choroba Basedowa
Choroba Plummera, wole guzkowe toksyczne
Bezsenność, agrypnia, asomia
Biseksualizm
Ból głowy
Chemioterapia
Chirurgia plastyczna, chirurgia estetyczna
Choroby autoimmunologiczne, choroby autoimmunizacyjne
Dehydroepiandrosteron, siarczan dehydroepiandrosteronu
Dobry cholesterol, HDL
Drugorzędowe cechy płciowe, płeć somatyczna
Dziedziczenie autosomalne recesywne
Epidemia
Feminizm
Fosfataza alkaliczna, fosftaza zasadowa, FZ
Ginekomastia, powiększenie sutka
Hemoliza, skaza krwotocznaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj