Brodawki narządów płciowych, HPV, brodawki płciowe
lac. Condylomata acuminata
ang. Genital warts, HPV, human papilloma virusBrodawki narządów płciowych to małe, czasami płaskie i drobne guzki. U mężczyzn brodawki narządów płciowych mogą występować na członku, w pobliżu odbytu, lub między członkiem i moszną. U kobiet, brodawki narządów płciowych, mogą pojawić się w okolicach sromu, krocza, w pochwie i na szyjce macicy. Brodawki narządów płciowych różnią się wielkością. Czasami są tak małe, że z trudem można je dostrzec.

Brodawki narządów płciowych są powodowane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Istnieje kilka rodzajów wirusa HPV. Nie wszystkie z nich powodują brodawki narządów płciowych. HPV jest związany z występowaniem raka sromu, odbytu i prącia. Należy jednak pamiętać, że nie każde zakażenie wirusem HPV prowadzi do rozwoju nowotworu.

Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową. Najczęściej do zakażenia dochodzi w wyniku seksu oralnego, analnego lub stosunku płciowego pochwowego z osobą zakażoną. Jedynym skutecznym sposobem uniknięcia zakażenia jest unikanie stosunków seksualnych. W przypadku osób aktywnych seksualnie, zaleca się uprawienie seksu tylko z osobami zdrowymi. Obniża to ryzyko zachorowania na brodawki narządów płciowych. Używanie prezerwatyw zmniejsza ryzyko zakażenia, jednak go nie eliminuje.
Wirus HPV posiada długi czas inkubacji. Oznacza to, że brodawki narządów płciowych mogą się pojawić po długim czasie od chwili zakażenia wirusem. Czasami ten okres trwa nawet kilka lat. W przypadku kobiet, brodawki mogą pojawić się w miejscach uniemożliwiających ich dostrzeżenie – wewnątrz ciała, na powierzchni szyjki macicy.

W przypadku zauważenia brodawek w okolicy narządów płciowych należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku kobiet, wymaz z szyjki macicy może pomóc w wykryciu zmian w szyjce macicy, których przyczyną są brodawki narządów płciowych.

Brodawki narządów płciowych można leczyć, jednak wirusa HPV nie da się usunąć. Często wyleczone brodawki pojawiają się z powrotem po pewnym czasie. Jednym ze sposobów usunięcia brodawek jest ich zamrożenie - tak zwana krioterapia. Brodawki mogą również zostać usunięte przy pomocy lasera. Kolejną metodą jest wycinanie brodawek przy użyciu odpowiednich narzędzi chirurgicznych. W walce z brodawkami stosuje się również specjalne środki chemiczne, mające za zadanie rozpuszczenie brodawek. W sklepach dostępne są specyfiki do usuwania brodawek ze skóry rąk. Nie powinno się ich stosować do usuwania brodawek z narządów płciowych, gdyż mogą spowodować silny ból i podrażnienie. Nie leczone brodawki, przy pozostawaniu aktywnym seksualnie, niosą ze sobą ryzyko zakażenia partnera.

Niektóre rodzaje wirusa HPV mogą powodować zmiany w komórkach w szyjce macicy. Zdarza się, że taki stan, pozostawiony bez leczenia, prowadzi do rozwoju raka. Inne rodzaje wirusa HPV mogą powodować raka sromu, pochwy, odbytu lub prącia.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
3.5/5, ocen: 4
Brodawki narządów płciowych, HPV, brodawki płciowe
Ocena: 70 % na 100%
Liczba opinii: 4

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Arytmia
Białaczka szpikowa, przewlekła
Brodawki narządów płciowych, HPV, brodawki płciowe
Bruceloza
Chlamydia
Choroba Kawasaki, zespół Kawasaki, skórno-śluzówkowy zespół węzłów chłonnych
Choroba Parkinsona
Choroba Plummera, wole guzkowe toksyczne
Choroba refluksowa przełyku
Choroba von Willebranda
Choroba Whipple’a, lipodystrofia jelitowa
Chłoniak
Czerwonka amebowa, pełzakowica, ameboza
Dysplazja sromu
Androgeny, hormony męskie
Aorta, tętnica główna
Biseksualizm
Ból brzucha
Ból w klatce piersiowej u dzieci
Ból w pachwinie
Brodawka podeszwowa
Brodawki
Cesarskie cięcie
Chirurgia plastyczna, chirurgia estetyczna
Choroby autoimmunologiczne, choroby autoimmunizacyjne
Drugorzędowe cechy płciowe, płeć somatyczna
Dyzartria
Eunuchoidyzm
Gazometria krwi tętniczejTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj