Woda w płucach
lac. Water in the lungs
ang. Water in the lungsWoda w płucach lub obrzęk płuc, to stan wywołany poprzez zwiększenie ciśnienia w naczyniach krwionośnych płuc, co zwiększa siłę przepływu płynu do pęcherzyków płucnych i uniemożliwia im pochłanianie tlenu. Obrzęk płuc może być spowodowany przez różne choroby, w tym serca, płuc i różne infekcje i jest to bardzo poważny stan, który powinien być szybko wykryty i leczony, gdyż tylko w ten sposób możliwe jest utrzymanie chorego przy życiu. 

Ważnym aspektem przed rozpoczęciem leczenia jest określenie przyczyny, z której doszło do obrzęku płuc. Najczęściej są to różne choroby serca, np. niewydolność serca. Inną częstą przyczyną jest zapalenie płuc. Podczas leczenia należy wyeliminować przyczynę, a także powikłania, w tym przypadku obrzęk płuc, jakie wywołała.

Tlen
Woda w płucach może powodować problemy z oddychaniem, dlatego ważne jest, aby pacjent miał stały dostęp do tlenu. Podaje się go poprzez maskę tlenową lub zapięcia umieszczane w nosie. Jeśli trudności z oddychaniem są bardzo poważne, to tlen podawany jest bezpośrednio przez tchawicę za pomocą specjalnych instrumentów medycznych, jednak, jeśli nie ma takiej potrzeby, raczej zaleca się unikanie tego typu leczenia.

Pigułki wody
Czasami, aby pozbyć się obrzęku płuc zalecane jest stosowanie leków moczopędnych lub pigułek wody, dzięki którym nadmiar płynu jest uwalniany z płuc poprzez drogi moczowe. Ten rodzaj leczenia podejmowany może być jednak wyłącznie w przypadku łagodnych objawów. Nie jest to również metoda najlepsza i niezastąpiona. Często ten rodzaj terapii w ogóle nie pomaga usunąć nadmiaru wody z płuc.


Ograniczenie picia płynów oraz spożywania sodu
Jest to ważny aspekt w zapobieganiu obrzękowi płuc. Ograniczenie płynów bowiem, jest niezbędne dla uniknięcia nowych komplikacji. Należy unikać sodu ze względu na jedną z jego właściwości, mianowicie zatrzymywanie wody w organizmie. Trzeba jednak pamiętać, że mimo ograniczenia nadmiaru płynów, pacjent powinien zostać odpowiednio nawodniony, aby nie doszło do odwodnienia organizmu.

Antybiotyki
Czasami, do obrzęku płuc dochodzi przez różnego rodzaju infekcje a nie choroby serca, czy zapalenie płuc. W przypadku poważnych zakażeń skuteczne może się okazać stosowanie antybiotyków.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 2
Woda w płucach
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 2

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Borelioza
Gruźlica, tuberkuloza
Grypa
Guz olbrzymiokomórkowy kości, osteoclastoma
Hipotermia, ochłodzenie organizmu
Kardiomiopatia
Krztusiec, koklusz
Migrena, bóle głowy
Niewydolność nerek
Niewydolność oddechowa
Niewydolność serca, ostra, przewlekła
Odma opłucnowa, odma opłucnej
Ostre zapalenie oskrzeli
Półpasiec
Aromaterapia
Bronchoskopia
Glutation
Hydroterapia, wodolecznictwo, akwaterapia
Kaszel
Ketoza
Minerały
Pałeczka okrężnicy - Escherichia coli, E. Coli – EHEC
Pletyzmograf
Proteinoza pęcherzyków płucnych
Płuca
Płyny ustrojowe
Tanina
Wszy, anoplura
Wysięk opłucnejTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj