Przewlekła obturacyjna choroba płuc, POChP
lac. Morbus obturativus pulmonum chronicum
ang. COPD Chronic Obstructive Pulmonary DiseasePrzewlekłą obturacyjną chorobę płuc dzieli się głównie na trzy choroby: astmę, rozedmę i przewlekłe zapalenie oskrzeli. Każde z tych schorzeń powoduje przewlekłą niedrożność przepływu powietrza przez drogi oddechowe i z czasem może przekształcać się w chorobę płuc.  Astma jest chorobą, która utrudnia przepływ powietrza przez płuca, jednak ta niedrożność jest odwracalna. Pomiędzy napadami astmy, przepływ powietrza przez drogi oddechowe zazwyczaj jest normalny. Jeśli astma jest nieleczona, może prowadzić do różnych powikłań, na przykład przewlekłych stanów zapalnych dróg oddechowych, co oznacza, że między faktycznymi atakami astmy nadal występują problemy z przepływem powietrza. Powoduje to liczne problemy z płucami, dlatego astma jest chorobą zaliczaną do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Objawy u pacjentów chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc różnią się w zależności od tego, jaki czynnik ją wywołuje. Na przykład, jeśli pojawiają się trudności z oddychaniem, przyczyną jest rozedma płuc. W przypadku, gdy występuje mokry kaszel z wydzieliną, mówi się o zapaleniu oskrzeli. Najczęściej jednak wszystkie objawy zalicza się ogólnie do przewlekłej choroby płuc, z tego względu, że przy każdej z chorób dróg oddechowych symptomy są podobne. Przewlekła obturacyjna choroba płuc często wywoływana jest przez papierosy. Palenie około 20 papierosów dziennie przez 20 lat, może powodować przewlekły kaszel, duszności oraz zwiększać ryzyko występowania częstych infekcji dróg oddechowych.

Objawy rozedmy płuc:
? Rozedma płuc najczęściej wywołuje duszności, które nasilają się podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, ale gdy postępuje mogą się także pojawić w trakcie odpoczynku.

Objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli:
? Główne objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli to kaszel, podczas którego często dochodzi do wydzielania plwociny, która zwykle jest jasna i gęsta. Oprócz tego może się pojawić gorączka, duszności, świszczący oddech spowodowany skurczami oskrzeli lub utratą sprężystości płuc, które blokują drogi oddechowe. 
Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc w fazie zaawansowanej:
? Sinica (niebieskawo – fioletowa barwa warg oraz skóry pod płytką paznokci) spowodowana brakiem odpowiedniej ilości tlenu we krwi,
? Poranne bóle głowy, które pojawiają się ze względu na niezdolność organizmu do usuwania dwutlenku węgla z krwi,
? Utrata masy ciała ze względu na utratę dużej ilości energii wykorzystywanej podczas oddychania,
? Niewydolność serca, przerost prawej komory serca, obrzęk stóp i kostek, spowodowane przez zniszczenie małych naczyń krwionośnych w płucach, które blokują przepływ krwi przez płuca. W rezultacie prowadzi to do tego, że serce musi pracować dużo ciężej niż zwykle, po to by krew mogła dotrzeć do płuc. 
? Krwioplucie. Zwykle jest to spowodowane przez uszkodzenie błony śluzowej i naczyń krwionośnych wewnątrz dróg oddechowych, chociaż czasami może to być oznaka raka płuc.

Rozpoznanie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc
Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest diagnozowana początkowo na podstawie rozmowy z pacjentem dotyczącej objawów oraz badania stetoskopem. Inne badania, które mogą potwierdzić diagnozę to rentgen i tomografia komputerowa klatki piersiowej, testy sprawdzające pracę płuc (badanie spirometryczne) oraz badanie krwi na obecność tlenu i dwutlenku węgla.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc najczęściej rozpoznawana jest u palaczy, u których pojawiają się samoistne duszności nietowarzyszące żadnemu wysiłkowi fizycznemu, uporczywy kaszel wraz z plwociną oraz częste infekcje płuc, takie jak zapalenie płuc lub zapalenie oskrzeli. Dzieje się tak z powodu długotrwałego i poważnego uszkodzenia płuc przez papierosy. Inne zauważalne objawy przy obturacyjnej chorobie płuc mogą obejmować powiększenie jamy klatki piersiowej oraz świszczący oddech. Słaby oddech oraz różne trzaski w płucach najłatwiej można usłyszeć przez stetoskop. Powietrze jest więzione w płucach z powodu niezdolności do jego wydechu i powoduje, że można usłyszeć w klatce piersiowej różnego rodzaju dźwięki. 

Rentgen klatki piersiowej, może, głównie w przypadku rozedmy płuc, wykazać powiększenie jamy klatki piersiowej i płuc oraz zniszczone tkanki płuc. W przypadku zapalenia oskrzeli, rentgen może przedstawić blizny oraz powiększenie płuc, które interpretuje się, jako stan zapalny dróg oddechowych. Tomografia komputerowa to badanie przy pomocy specjalnego promieniowania rentgenowskiego, dzięki któremu można dokładnie zobaczyć zaburzenia tkanki płucnej oraz dróg oddechowych wywołane przez obturacyjną chorobę płuc.

Rentgen i tomografia komputerowa klatki piersiowej są również przydatne w wykluczeniu zakażeń płuc oraz nowotworów. Tomografia komputerowa nie jest zwykle rutynowym badaniem przeprowadzanym podczas obturacyjnej choroby płuc, jednak czasami może być konieczna przy ocenie zmian wywołanych przez chorobę lub wczesnym wykryciu raka płuc. Aby sprawdzić jak pracują płuca i ocenić wagę niedrożności przeprowadza się badanie spirometryczne. Podczas spirometrii pacjent ma za zadanie wstrzymać oddech a następnie szybko oddychać do próbówki, która mierzy objętość wydychanego powietrza. Jeśli objętość powietrza wygasła w przeciągu jednej sekundy oznacza to, że pojawiła się przeszkoda podczas przepływu powietrza. Mierzy się to w stosunku do łącznej ilości powietrza wydychanego z płuc- natężonej pojemności powietrza. Stosunek objętości wydychanego powietrza do natężonej pojemności powietrza powinien wynosić 70%. Jeśli w płucach obecna jest jakaś przeszkoda, stosunek ten jest niższy, co pozwala stwierdzić zwiększoną niedrożność dróg oddechowych. Objętość wydychanego powietrza może być ponownie zbadana po podaniu leków rozszerzających oskrzela. Poprawa po zastosowaniu leków może oznaczać, że zmiany, które zaszły w drogach oddechowych są odwracalne. Każdy pacjent w zależności od poziomu objętości powietrza wydychanego, otrzymuje odpowiednie leki rozszerzające. Pomiary natężonej pojemności powietrza oraz objętości powietrza wydychanego mogą być powtarzane co jakiś czas.

Poziom tlenu i dwutlenku węgla w organizmie może być mierzony we krwi pobieranej z tętnicy. Inną mniej inwazyjną metodą pomiaru stężenia tlenu we krwi jest pulsoksymetria. Pulsoksymetria polega na zbadaniu intensywności zaczerwienienia krwi. Hemoglobina jest przekaźnikiem tlenu we krwi i w zależności od tego jak dużo go zawiera, krew jest mniej lub bardziej czerwona. Badanie polega na założeniu sondy na palec pacjenta i naświetleniu go odpowiednim światłem, które wskazuje różnego rodzaju odcienie czerwieni pod skórą palca i pozwala stwierdzić ile tlenu zawiera krew. Innym bardzo prostym i skutecznym rodzajem badania jest sześciominutowy test chodzenia. Pacjent proszony jest o przejście po prostej powierzchni, w swoim własnym tempie przez sześć minut. W każdej chwili podczas tego badania pacjent może odpocząć. Odległość, jaką przebył jest dokładnie mierzona i na podstawie tego określana jest pełna diagnoza.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Przewlekła obturacyjna choroba płuc, POChP
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Achalazja przełyku, kurcz wpustu
Agranulocytoza
AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Akromegalia
Alergia, uczulenie, nadwrażliwość
Alergiczny nieżyt nosa
Alergiczny nieżyt nosa, katar
Anemia, niedokrwistość z powodu małej liczby żelaza
Anorexia nervosa, jadłowstręt psychiczny
Artroza
Arytmia
Astma
Astygmatyzm, niezborność oka
Atopowe zapalenie skóry, AZS, egzema
Autyzm
Abulia, zanik, brak woli
Angioplastyka balonowa
Antybiotyki
Ataksja, niezborność ruchów
Badania przesiewowe noworodków, badania skriningowe
Bezsenność, agrypnia, asomia
Biegunka, rozwolnienie
Biopsja
Biopsja tarczycy
Ból ucha
Ból w klatce piersiowej
Ból w klatce piersiowej u dzieci
Bronchoskopia
Chelatacja, chelacja
Choroba zwyrodnieniowa stawówTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj