Odma opłucnowa, odma opłucnej
lac. Pneumothorax
ang. PneumothoraxOdma opłucnowa ma miejsce wtedy, gdy powietrze wypływające z przestrzeni między płucami a klatką piersiową wywołuje nacisk na płuca. W zależności od przyczyn odma opłucnowa może spowodować częściową lub całkowitą zapaść płuc. Odma opłucnowa może być wywołana przez urazy klatki piersiowej, niektóre operacje w obrębie płuc, choroby płuc lub pojawia się bez konkretnego powodu.  Łagodną odmę można wyleczyć na własną rękę. W sytuacji, gdy choroba jest poważniejsza usuwa się nadmiar powietrza z płuc poprzez wprowadzenie specjalnej rurki lub igły między żebrami.

Objawy odmy obejmują zazwyczaj:
· Nagły, ostry ból w klatce piersiowej zwykle po tej samej stronie, co bolące płuco,
· Duszności,
· Uczucie ucisku w klatce piersiowej,
· Przyśpieszony rytm serca.

Kiedy należy udać się do lekarza?
Z lekarzem należy się skontaktować od razu po tym, jak pojawią się nagłe bóle w klatce piersiowej lub trudności w oddychaniu. Wiele innych, poważniejszych chorób powoduje podobne objawy, dlatego ważne jest, aby szybko udać się na badanie i rozpocząć leczenie.

Ze względu na przyczyny powstawania, odmę można podzielić na kilka rodzajów:

  • Samoistna odma opłucnowa. Za przyczynę rozwoju spontanicznej odmy opłucnowej uważa się powstawanie małych pęcherzyków powietrza na uszkodzeniach płuc. Pęcherzyki rozwijają się z powodu osłabienia tkanki płucnej i mogą pękać na skutek zmian ciśnienia powietrza (np. podczas nurkowania, wjeżdżania pod górę lub nawet głośnego słuchania muzyki). Ponadto spontaniczna odma opłucnowa może się pojawić u osób, które palą marihuanę. Dym jest wciągany bardzo głęboko do płuc a następnie powoli wydychany, przez co osadza się w płucach. Do rozwoju tego rodzaju odmy mogą przyczynić się również czynniki genetyczne, ponieważ może być dziedziczna.  Spontaniczna odma opłucnowa zwykle wywołuje łagodne objawy. 
  • Wtórna odma opłucnowa. Ten rodzaj odmy pojawia się u osób, które już kiedyś cierpiały na choroby płuc (gruźlica, zapalenie płuc, mukowiscydoza i rak płuc) a zwłaszcza na rozedmę płuc, które częściowo doprowadziły do uszkodzenia płuc.

Wtórna odma opłucnowa jest chorobą poważną. Może spowodować, że chore tkanki płuc umierają a płuca nie pracują prawidłowo. Pourazowa odma opłucnowa. Wszelkiego typu urazy klatki piersiowej (uderzenia, rany kłute lub postrzałowe) a także procedury medyczne (resuscytacja krążeniowo- oddechowa lub biopsja wątroby i płuc) mogą powodować odmę. Płuca stają się wtedy osłabione i nie są w stanie prawidłowo pracować.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 1
Odma opłucnowa, odma opłucnej
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 1

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Odma opłucnowa, odma opłucnej
Zespół aspiracji smółkiTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj