Astma ma miejsce wtedy, gdy drogi oddechowe w oskrzelach są ściśnięte lub gdy występuje w nich stan zapalny. Gdy mięśnie oskrzeli są zaciśnięte produkowany jest nowy śluz, który blokuje drogi oddechowe. Objawy astmy są różne. Od bardzo małych oznak typu, pojawiający się czasami świszczący oddech i rzadko występujące ataki, do poważnych takich jak kaszel, stały świszczący oddech, mogących kończyć się nawet śmiercią.
Astma jest chorobą nieuleczalną, jednak jej objawy można kontrolować. Taki nadzór choroby powinien obejmować unikanie czynników wywołujących ataki astmy oraz stosowanie odpowiednich leków. Astma niekontrolowana może prowadzić do zmniejszonej wydajności organizmu, osłabienia sił. Większość chorych na astmę musi być pod stałą opieką lekarza, który śledząc przebieg choroby potrafi dobrać odpowiednie środki leczenia.
Objawy astmy:
· Duszności,
· Ból lub ucisk w klatce piersiowej,
· Problemy ze snem spowodowane atakami kaszlu i dusznością, nasilające się w nocy.
Gdy astma przechodzi w bardziej zaawansowaną fazę, objawy mogą się pogorszyć. Są to:
· Natężone typowe objawy astmy,
· Spadek szczytowego przepływu powietrza przez płuca, mierzony za pomocą specjalnego urządzenia,
· Konieczność stosowania zwiększonej dawki leków rozszerzających oskrzela.
W takich przypadkach należy od razu skontaktować się z lekarzem, aby dowiedzieć się jak zapobiec tym objawom. Jeżeli objawy są bardzo nasilone może być konieczne wezwanie pogotowia. Lekarz, na pewno opowie jak rozpoznawać oznaki ataków astmatycznych i jak się podczas nich zachować.
Astma to choroba, która dotyka ogromną część społeczeństw na całym świecie. Tyczy się to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Nikt dokładnie nie wie, co wywołuje astmę. Czynniki, które wpływają na rozwój choroby to:
· Uwarunkowania rodzinne (choroba jest dziedziczna),
· Częste infekcje dróg oddechowych w dzieciństwie,
· Bierne palenie,
· Życie w mieście, gdzie występuje duże zanieczyszczenie powietrza,
· Praca w obecności różnych substancji chemicznych (np. fryzjerstwo, rolnictwo, przemysł),
· Nadwaga.