Ostre zapalenie oskrzeli
lac. Bronchitis acuta
ang. Acute bronchitisOstre zapalenie oskrzeli to infekcja drzewa oskrzelowego. Drzewo oskrzelowe składa się z rur, przez które przepływa powietrze do płuc. Gdy te rurki zostaną zainfekowane powiększają się i osiada w nich gęsty śluz. Powoduje to trudności w oddychaniu. Ostre zapalenie oskrzeli zwykle trwa przez krótki czas (kilka tygodni, może mniej). Jednak zapalenie oskrzeli może się stać chorobą przewlekłą, długotrwałą i powtarzającą się. Zwykle jest to spowodowane przez stałe podrażnianie drzewa oskrzelowego, np. podczas palenia papierosów.

Jakie są objawy ostrego zapalenia oskrzeli?
· Ból gardła,
· Gorączka,
· Kaszel, który wydziela zielony lub żółty śluz,
· Duszności,
· Świszczący oddech,
· Dreszcze,
· Bóle mięśni.

Kaszel przy ostrym zapaleniu oskrzeli pojawia się pierwszy. Dopiero po dłuższym czasie mogą pojawiać się inne objawy.

Ostre zapalenie oskrzeli praktycznie zawsze jest spowodowane przez wirusy, które atakują błonę śluzową drzewa oskrzelowego i powodują zakażenie. Aby pozbyć się całkowicie infekcji potrzeba trochę czasu. Organizm zabija wirusy i regeneruje uszkodzenia oskrzeli. W większości przypadków wirusy, które wywołują przeziębienia mogą wpływać na rozwój zapalenia oskrzeli. Badania wykazały, że o wiele rzadziej przyczyną występowania zapalenia oskrzeli są bakterie. Choroby wywoływane przez grzyby nie mają wpływu na zapalenie oskrzeli. 
Działania mogące powodować tę chorobę to np. wdychanie dymu, pyłów lub innych zanieczyszczeń środowiska.

Czy ostre zapalenie oskrzeli to choroba zakaźna?
Tak. Chorobą można zarazić się od osoby zakażonej. Kiedy chory, np. kaszle, wirusy przedostają się do powietrza a osoba zdrowa, która je wdycha, może się zarazić. Również można przenieść tę chorobę przez dotyk. Jeśli palisz papierosy lub wdychasz szkodliwe opary (wydzielane przez różne fabryki przemysłowe) jest bardzo prawdopodobne, że zachorujesz na ostre zapalenie oskrzeli albo, że już je masz. Takie substancje uszkadzają drzewo oskrzelowe. U osób, które chorują na chorobę refluksową przełyku (GERD) może również pojawiać się ostre zapalenie oskrzeli, gdy kwasy żołądkowe dostaną się do drzewa oskrzelowego.

Z lekarzem należy skontaktować się, jeśli:
· Od 2 tygodni męczy Cię kaszel, zwłaszcza w nocy,
· Podczas kaszlu pojawia się w ustach płyn o nieprzyjemnym smaku. Może to świadczyć o chorobie refluksowej przełyku (GERD), która jest stanem gdzie kwas żołądkowy przedostaje się do przełyku (tchawicy),
· Podczas kaszlu wypluwasz krew, czujesz się osłabiony, masz wysoką gorączkę, która nie spada, masz trudności z oddychaniem.

Jak leczyć ostre zapalenie oskrzeli?
W większości przypadków ostre zapalenie oskrzeli przechodzi samoistnie. Dobrze jest wtedy dużo odpoczywać, pić dużo płynów (woda i soki owocowe). Leki przeciwbólowe bez recepty mogą zmniejszyć stan zapalny, dać ulgę w bólu i obniżyć gorączkę (ibuprofen, naproksen, kwas acetylosalicylowy, paracetamol). Dobrze jest brać leki bez recepty na kaszel suchy, wtedy szybciej przechodzi.  Jeśli chodzi o kaszel mokry należy starać się wypluwać śluz razem z kaszlem, nie tłumić go w sobie, gdyż pomaga to szybciej usunąć śluz z drzewa oskrzelowego.  Kaszel nie jest dobry dla dzieci ok 4 roku życia. Ostre zapalenie oskrzeli jest spowodowane przez wirusy, dlatego antybiotyki w tej chorobie nie pomogą. Jeżeli jednak lekarz uzna, że zapalenie zostało wywołane przez bakterie może przepisać antybiotyk. Jeżeli palisz to przynajmniej na czas choroby przestań. Dzięki temu drzewo oskrzelowe zagoi się szybciej. Leki stosowane w leczeniu zapalenia oskrzeli zwykle zalecane są dla osób chorych na astmę. Jeśli masz świszczący oddech to bardzo prawdopodobne, że otrzymasz środek na astmę. Takie lekarstwa pomogą otworzyć oskrzela i wydzielić zalegający w nich śluz. Zazwyczaj są one produkowane w postaci inhalatorów. Lekarz zdecyduje, jakie leczenie jest najlepsze dla konkretnego pacjenta. Czasami kaszel z ostrym zapaleniem oskrzeli może trwać kilka tygodni a nawet miesięcy. Zwykle dzieje sie tak, dlatego, że drzewo oskrzelowe długo się regeneruje. Jednak nie należy się tym zawsze sugerować. Taki kaszel może być także oznaką innych chorób, np. astmy czy zapalenia płuc.

Co robić, aby zapobiec kolejnemu narażeniu się na zapalenie oskrzeli?
Najlepszym wyjściem jest częste mycie rąk. W ten sposób zabijamy wszystkie wirusy zanim dostaną się do organizmu. Najlepszym wyjściem, jeśli jesteś palaczem, to rzucenie palenia. Dym papierosowy powoduje, że oskrzela są bardziej podatne na wirusy i wszelkie infekcje. Spowalnia także proces gojenia się oskrzeli.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 1
Ostre zapalenie oskrzeli
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 1

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Alergia, uczulenie, nadwrażliwość
Anemia, niedokrwistość z powodu małej liczby żelaza
Arytmia
Astma
Atopowe zapalenie skóry, AZS, egzema
Blok odnogi pęczka Hisa, pęczka przedsionkowo-komorowego
Bolesne miesiączki
Borelioza
Bruceloza
Błonica, dyfteryt
Celiakia
Celiakia, choroba trzewna, enteropatia z nadwrażliwości na gluten
Cewkowo- śródmiąższowe zapalenie nerek
Chlamydia
Adenowirusy, wirusy DNA
Aminotransferaza alaninowa, AlAT, ALAT, ALT, GPT
Aromaterapia
Ból pleców
Ból ucha
Ból w pachwinie
Bronchoskopia
Chelatacja, chelacja
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Chrypa, chrypka
Dializa otrzewnowa
Drenaż dróg oddechowych
Epidemia
Fizjoterapia klatki piersiowej
FluorkiTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj