Hipotermia, ochłodzenie organizmu
lac. Hypothermia, corpus frigus
ang. Hypothermia, cooling the bodyHipotermia to potencjalnie śmiertelny stan, w którym temperatura ciała spada poniżej 35°C. Hipotermia najczęściej pojawia się u osób, które żyją w zimnych regionach świata, gdzie stale utrzymuje się bardzo niska temperatura. Zdarzają się jednak przypadki, że dochodzi do obniżenia temperatury ciała, mimo iż temperatura powietrz utrzymuje się powyżej zera. O wiele szybciej hipotermia może rozwinąć się u osób starszych, przy temperaturze powietrza między 10°C a 18°C. Hipotermia bardzo często pojawia się u alkoholików, narkomanów, u chorych na choroby psychiczne, u osób, które przebywają długi czas w zimnej wodzie oraz u topielców. Ofiarami hipotermii są często bezdomni. Zwykle hipotermia dotyka osób powyżej 65. roku życia, głównie są to mężczyźni. 

Optymalna temperatura człowieka powinna wahać się między 36,1° C a 37,8° C. Przeżycie zależy od utrzymania tej temperatury, zarządzania ciepłem, które jest wytwarzane przez metabolizm oraz zapobieganie utracie ciepła przez skórę i płuca. Kiedy środowisko lub inne czynniki spowodują utratę ciepła, mózg próbuje przywrócić równowagę pobudzając reakcje fizjologiczne i behawioralne. Przypuszczalnie, mogą to być drżenia mięśni, które sprawiają, że zwiększa się produkcja ciepła w organizmie przez przyśpieszenie przemiany materii. Jeżeli jednak temperatura jest bardzo niska, często organizm nie jest w stanie wytworzyć ciepła dla swojej obrony i temperatura ciała spada. O hipotermii zaczyna się mówić, gdy temperatura ciała spada poniżej 35°C, często są to także niższe wartości. 

Hipotermię można podzielić na dwa rodzaje: pierwotną i wtórną. Pierwotna hipotermia występuje, gdy mechanizmy bilansowania ciepła pracują prawidłowo, ale w skrajnie zimnych temperaturach nie potrafią ich uruchomić. Hipotermia pierwotna rozwija się zwykle w wyniku ekspozycji na zimne powietrze lub zanurzenia w zimnej wodzie. Dolegliwość, w przypadku narażenia na zimne powietrze, pojawia się po upływie kilku godzin, natomiast w przypadku dłuższego kontaktu z zimną wodą, objawy zaczynają się już po godzinie od ekspozycji. Woda bowiem, ochładza ciało o wiele szybciej niż powietrze. 
Wtórna hipotermia natomiast, pojawia się w momencie, gdy mechanizmy bilansowania ciepła nie funkcjonują tak jak trzeba i nie potrafią one odpowiednio zareagować nawet na łagodnie niską temperaturę. Najczęściej, przyczynami rozwoju hipotermii wtórnej są różne zaburzenia zdrowotne, w tym: udar mózgu, cukrzyca, niedożywienie, zakażenie bakteryjne, choroby tarczycy, urazy rdzenia kręgowego, a ponadto przyjmowanie różnego rodzaju leków i innych substancji, które wpływają na mózg i rdzeń kręgowy. Jedną z takich substancji jest alkohol, który ogranicza zdolność człowieka do postrzegania zimna, a w większych ilościach zaburza pracę mechanizmów bilansowania ciepła.

Hipotermia jest dość poważnym zagrożeniem dla osób starszych, które przyjmują różne leki na pewne dolegliwości zdrowotne, które wpływają na zdolność ich organizmu do zachowania ciepła. Ponadto, dużym zagrożeniem dla starszych ludzi jest niedożywienie. Badania wykazały, że dzieje się tak ze względu na fakt, iż u takich osób, najważniejsze mechanizmy obronne przed zimnem (dreszcze i zwężenie naczyń krwionośnych) nie są uruchamiane. Dlatego właśnie osoby starsze, które żyją w niedogodnych warunkach (w źle ogrzewanych domach, itp.), bardzo często padają ofiarą hipotermii. Hipotermia często mylona jest z udarem, który jest powszechną chorobą wieku starczego.

Objawy hipotermii to głównie bardzo niska temperatura ciała i uczucie zimna, których nasilenie jednak, waha się w zależności od osoby, jej stanu zdrowia, wieku oraz wielu innych czynników. Bardzo często hipotermia ma wpływ na układ nerwowy. W momencie, gdy temperatura ciała osiąga 35°C, zaczynają się pojawiać problemy z koordynacją ruchową. Początkowe objawy to również zimna, blada skóra, dreszcze i stale obniżająca się temperatura, która może zejść do 30°C. Gdy temperatura stale spada, zaczynają się pojawiać problemy z mówieniem, mięśnie stają się sztywne, a ofiara zdezorientowana. Z czasem, zaczyna się pogarszać także wzrok. Jako inne objawy można wymienić: odwodnienie, osłabienie rytmu serca, płytki oddech, niewydolność nerek oraz wątroby, a także wzrost ciśnienia krwi. Kiedy temperatura spadnie poniżej 30°C, ofiara zapada w śpiączkę, gdy natomiast osiąga wartość niższą od 28°C, serce pracuje bardzo nierytmicznie i powoli. Pocieszający jest fakt, iż człowiek jest w stanie przetrwać w takim stanie nawet kilka godzin i po podjęciu odpowiednich środków leczenia, wrócić do pełni sił.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4.4/5, ocen: 8
Hipotermia, ochłodzenie organizmu
Ocena: 88 % na 100%
Liczba opinii: 8

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Hipotermia, ochłodzenie organizmuTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj