Udar mózgu, incydent mózgowo-naczyniowy, apopleksja
lac. Apoplexia cerebri, insultus cerebri
ang. Cerebro-vascular accident, CVAUdar mózgu jest to stan, w którym dochodzi do zatrzymania przepływu krwi do mózgu, co powoduje, że w przeciągu kilku minut komórki mózgu zaczynają umierać. Wyróżniono dwa rodzaje udaru mózgu. Pierwszy to niedokrwienny udar mózgu, wywołany skrzepem krwi, który blokuje naczynia krwionośne w mózgu. Drugi to krwotoczny udar mózgu, spowodowany rozerwaniem naczyń krwionośnych i w efekcie rozlaniem się krwi do mózgu. Może również wystąpić przemijające niedokrwienie mózgu, które pojawia się, gdy dopływ krwi do mózgu został zatrzymany tylko na chwilę.

Objawy udaru mózgu to:
? Nagłe drętwienie rąk, nóg, twarzy, często tylko po jednej stronie ciała,
? Nagle pojawiające się problemy z mówieniem,
? Nagłe problemy z widzeniem,
? Zawroty głowy, utrata równowagi, problemy z chodzeniem,
? Nagle pojawiający się ból głowy.

Jeśli zaobserwujesz u siebie któreś z powyższych objawów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Leczenie obejmuje zwykle próby zatrzymania krwawienia podczas udaru krwotocznego oraz rozpuszczenia skrzepów krwi przy udarze niedokrwiennym. Rehabilitacja po udarze mózgu zwykle jest konieczna i obejmuje działanie na rzecz poprawienia jakości życia pacjenta, który bardzo często utracił zdolność do normalnego funkcjonowania. Często udar mózgu może prowadzić do upośledzenia. Podczas leczenia, zaleca się także stosowanie specjalnych środków farmakologicznych.

Jakie są objawy udaru mózgu?
Kiedy komórki mózgu są pozbawione tlenu, przestają wykonywać swoje normalne zadania. Objawy udaru mózgu są zależne od obszaru mózgu, jaki został uszkodzony oraz od intensywności tej szkody. Łagodne udary, które wywołują niewielkie objawy, mimo wszystko mogą znacznie uszkodzić tkanki mózgu. Można wyróżnić pięć głównych objawów udaru mózgu:

1. Nagłe drętwienie twarzy, rąk lub nóg najczęściej tylko po jednej stronie ciała. Utrata czucia oraz mrowienie całego ciała.
2. Problemy z mówieniem, ślinienie się, spowodowane osłabieniem mięśni twarzy.
3. Nagle pojawiające się problemy ze wzrokiem.
4. Nagłe trudności z chodzeniem, zawroty głowy, utrata równowagi i koordynacji ruchowej.
5. Nagły, silny ból głowy.

Jakie są przyczyny udaru mózgu?

Niedrożność tętnicy
Niedrożność tętnicy mózgowej spowodowana przez zakrzepicę jest najczęstszą przyczyną udaru mózgu. Obszary mózgu, w których doszło do skrzepów naczyń krwionośnych są pozbawione zarówno krwi, jak i tlenu. Z tego powodu, komórki te stopniowo umierają. Do skrzepów w mózgu może dojść przez różne czynniki, np.:

? Wysokie ciśnienie tętnicze,
? Wysoki poziom cholesterolu,
? Cukrzycę,
? Palenie papierosów.

Udar zatorowy
Inny rodzaj udaru może wystąpić w momencie, gdy cholesterol i złogi wapnia wewnątrz tętnic podróżują przez otwarte tętnice docierając do mózgu, gdzie gromadzą się tworząc skrzepy krwi i zatory. Kiedy tak się stanie, przepływ krwi bogatej w tlen do mózgu jest zablokowany, co wywołuje udar mózgu. Skrzepy mogą przykładowo pojawić się w komorach serca, w wyniku zaburzeń rytmu serca, np. podczas migotania przedsionków. Zazwyczaj skrzepy przymocowane są do ścian serca, ale czasami może dojść do ich zerwania, co prowadzi do ich podróży wraz z krwią i odkładanie się w mózgu a w efekcie do zatorów i udaru. Skrzepy, które gromadzą się w mózgu mogą również pochodzić z płuc i innych narządów, jakie prowadzą krew do mózgu. 

Krwotok mózgu
Do krwotoku mózgu dochodzi w momencie pękania naczyń krwionośnych znajdujących się w mózgu i wylewania się krwi do jego tkanek. Krwawienie w mózgu może prowadzić do udaru mózgu, gdyż pozbawia część narządu krwi i tlenu. Krew jest dla mózgu substancją drażniącą i może powodować obrzęk mózgu. Nagromadzenie dużej ilości krwi i obrzęk mózgu prowadzą do dalszych uszkodzeń struktur mózgowych.

Krwotok podpajęczynówkowy
W krwotoku podpajęczynówkowym, krew gromadzi się w przestrzeni pod przeponą pajęczynówki tworząc bruzdy w mózgu. Naczynia krwionośne pękają i krew zaczyna przeciekać. Krwotoki podpajęczynówkowe zwykle powodują nagły, silny ból głowy i sztywność karku. Jeśli nie są leczone mogą wywoływać poważne konsekwencje neurologiczne, np. śpiączkę lub śmierć mózgu.


Zapalenie naczyń
Inną, rzadziej występującą przyczyną udaru mózgu jest stan zapalny naczyń krwionośnych.

Migrenowe bóle głowy
Migreny to raczej najrzadsza przyczyna, z powodu której może powstać udar mózgu. Proces, w którym dochodzi do migreny obejmuje zwężenie naczyń krwionośnych w mózgu. Czasami, jeśli migrena jest bardzo poważna może doprowadzić do utraty czucia jednej strony ciała, problemów ze wzrokiem oraz z mową, czyli co za tym idzie do udaru mózgu.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Udar mózgu, incydent mózgowo-naczyniowy, apopleksja
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Arytmia
Autyzm
Białaczka szpikowa, przewlekła
Blok przedsionkowo ? komorowy
BSE, gąbczaste zwyrodnienie mózgu, choroba wściekłych krów
Choroba Alzheimera
Choroba Creutzfeldta – Jakoba, zespół Nevina-Jonesa, stwardnienie kurczowe, stwardnienie rzekome
Choroba Huntingtona, pląsawica Huntingtona
Choroba motylicza, fascioloza
Choroba Parkinsona
Choroba Parkinsona, drżączka poraźna
Choroba Vaqueza, czerwienica prawdziwa
Choroba Whipple’a, lipodystrofia jelitowa
Choroba wieńcowa, choroba niedokrwienna serca, ChNS
Abulia, zanik, brak woli
Afazja, zaburzenie mowy
Agnozja, nieświadomość, nieznajomość
Ajurweda
Apraksja
Ataksja, niezborność ruchów
Biopsja
Ciśnienie krwi, ciśnienie tętnicze
Defibrylacja
Dializa otrzewnowa
Dopamina
Drgawki
Drżenie mięśni, fascykulacja, drżenie pęczkowe
Drżenie rąk
DysfagiaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj