Choroba Alzheimera
lac. Alzheimer's disease, AD
ang. Alzheimer's disease, ADChoroba Alzheimera jest zaburzeniem w funkcjonowaniu mózgu. Nazwa pochodzi od nazwiska niemieckiego lekarza Aloisa Alzheimera, który pierwszy opisał ją w 1906 roku. Od momentu, gdy dr Alzheimer pierwszy raz zwrócił uwagę na ten problem, naukowcy nauczyli się wiele na temat choroby. Dzisiaj wiemy na pewno, że:

  • Choroba jest stale rozwijającą się i śmiertelną chorobą mózgu. Alzheimer niszczy komórki mózgu powodując zaburzenia pamięci i problemy z myśleniem. Jest na tyle uciążliwa, że nie pozwala na normalne funkcjonowanie człowieka w pracy czy w innych codziennych czynnościach. 
  • Choroba jest bardzo rozwiniętą formą demencji, czyli utraty pamięci i innych zaburzeń zdolności intelektualnych. Jest na tyle poważna, że codzienne czynności stają się niemożliwe do wykonania. Inne objawy demencji obejmują otępienie naczyniopochodne, otępienie mieszane, otępienie z ciałami Lewy’ego i otępienia czołowe.
  • Leczenie choroby poprawia znacznie stan życia osób chorych, jednak całkowite wyleczenie choroby nadal nie jest możliwe. Stale są prowadzone badania mające na celu wynalezienie leku, który mógłby opóźnić rozwój choroby lub zapobiec jej powstawaniu.

Tak samo jak reszta naszego ciała, mózg zmienia się z wiekiem. Im jesteśmy starsi tym wolniej myślimy, więcej rzeczy nam umyka, o pewnych sprawach zapominamy. Jednak należy pamiętać, że poważne zaburzenia pamięci i inne zmiany w pracy naszego umysłu, nie są częścią starzenia się. Może to być znak, że komórki mózgu są nieprawidłowe. Mózg ma 100 miliardów komórek nerwowych (neuronów). Każda komórka nerwowa ma swoje miejsce pracy. Niektóre z nich są związane z wywoływaniem prawidłowego myślenia, zapamiętywania, uczenia się. Inne wpływają na nasze zmysły (wzrok, zapach, słuch). Jeszcze inne wprawiają w ruch nasze mięśnie. W chorobie Alzheimera, podobnie jak w innych rodzajach demencji, coraz większa liczba komórek mózgu umiera lub ich stan się pogarsza. 
Rola blaszek i splotów

Dwa zaburzenia struktury mózgu, nazywane tablicami i splotami, mogą być przyczyną powstawania choroby Alzheimera. 
· Blaszki powstają między komórkami nerwowymi. Zawierają złoża białek zwanych beta- amyloidami. Sploty powstają z włókien białek o nazwie tau.
· Tam gdzie pojawiają się blaszki i sploty komórki umierają. Nie jest powiedziane, że występują one wyłącznie u osób chorych na Alzheimera. Owszem, częściej i w znacznie większych ilościach pojawiają się u chorych, ale mogą także występować u osób zdrowych. Blaszki i sploty zwykle niszczą komórki odpowiedzialne za zapamiętywanie, uczenie się a następnie przemieszczają się na pozostałe obszary mózgu.

Naukowcy nie są do końca pewni, jaką rolę odgrywają w chorobie Alzheimera blaszki i sploty. Niektórzy twierdzą, że zakłócają one komunikację między komórkami nerwowymi i w ten sposób komórki nie mogą prawidłowo funkcjonować, co prowadzi do ich śmierci.

Rozwój choroby
Na początkowym etapie rozwoju choroby pojawiają się problemy z pamięcią, koncentracją i myśleniem. Na tym etapie osoby chore mogą potrzebować drobnej pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności. Z czasem objawy pogarszają sie i stała opieka nad chorym może być niezbędna. Wczesne objawy choroby Alzheimera pojawiają się w wieku 65 lat.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Choroba Alzheimera
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2021.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Achalazja przełyku, kurcz wpustu
AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Akromegalia
Alergia, uczulenie, nadwrażliwość
Alergiczny nieżyt nosa
Alergiczny nieżyt nosa, katar
Anorexia nervosa, jadłowstręt psychiczny
Artroza
Astma
Astygmatyzm, niezborność oka
Atopowe zapalenie skóry, AZS, egzema
Autyzm
Bębnica, wzdęcia brzucha
Białaczka
Białaczka szpikowa, przewlekła
Abulia, zanik, brak woli
Angioplastyka balonowa
Ataksja, niezborność ruchów
Badania przesiewowe noworodków, badania skriningowe
Ból ucha
Ból w klatce piersiowej
Chelatacja, chelacja
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Choroby neuronu ruchowego
Dializa otrzewnowa
Dobutamina
Dopamina
Drenaż dróg oddechowych
Drżenia, drżenie samoistneTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj