Rwa kulszowa, ischialgia
lac. Ischias
ang. SciaticaNerw kulszowy jest najdłuższym nerwem w organizmie. Obejmuje trasę od rdzenia kręgowego przez pośladki do dolnych części nóg. Rwa kulszowa jest określeniem na ból promieniujący na drodze tego nerwu (od głowy przez pośladki do nóg i spowrotem).  Ból towarzyszący rwie kulszowej zwykle jest bardzo ostry i uciążliwy. Może powodować uczucie rażenia prądem i nasilać się podczas kichania i kaszlu lub podczas siedzenia. Zwykle po 4- 8 tygodniach samoistnie ustępuje. Jeśli ból jest bardzo dotkliwy lekarz może zalecić środki łagodzące.

Objawy rwy kulszowej, to:
• Ból, szczególnie na drodze od głowy przez pośladki do nogi lub stopy,
• Drętwienie lub osłabienie mięśni znajdujących się na obszarze drogi nerwu kulszowego,
• Mrowienie palców u nóg i stopy,
• Niekontrolowanie pęcherza moczowego lub jelit.

Rwa kulszowa najczęściej jest objawem innych problemów z układem nerwowym, mianowicie z przepukliną dysku. Dyski są to chrząstki, które oddzielają kręgi w kręgosłupie. Dzięki nim kręgosłup zachowuje swą elastyczność. Z wiekiem stan dysków się pogarsza. Stają się bardziej płaskie i kruche i w ostateczności, twarda zewnętrzna powłoka dysku wytwarza galaretowatą substancję, która powoduje pęknięcia. Powstaje tzw. przepuklina, która naciska na korzeń nerwowy i powoduje ból pleców lub nóg. Jeżeli dysk jest uszkodzony, może wystąpić drętwienie, mrowienie nóg i palców oraz osłabienie mięśni.
 

Inne czynniki, które wpływają na rozwój rwy kulszowej:

  • Zwężenie kręgosłupa lędźwiowego. Rdzeń kręgowy jest to wiązka nerwów, które rozchodzą się na całą długość kręgosłupa. Nerwy te zapewniają komunikację mózgu z resztą ciała. Jeśli dochodzi do zwężenia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym jeden lub więcej obszarów w kręgosłupie naciska na korzenie nerwów, przez co dochodzi do rwy kulszowej.
  • Kręgozmyk. Jest to choroba zwyrodnieniowa dysku, podczas której jeden z kręgów wysuwa się nieco do przodu w stosunku do innych kręgów. Takie przemieszczenie może delikatnie dotykać nerwu kulszowego, co wywołuje ból.
  • Zespół mięśnia gruszkowatego. Pojawia się bezpośrednio nad nerwem kulszowym. Zespół mięśnia gruszkowatego ma miejsce wtedy, gdy mięśnie się kurczą naciskając tym samym na nerw kulszowy i powodując ból.
  • Nowotwory kręgosłupa.
  • Guz nerwu kulszowego lub urazy.
  • Inne przyczyny. Problemy ze stawami, kościami, mięśniami mogą wywoływać bóle nerwu kulszowego. Czasami może zdarzyć się tak, że przyczyn bólu nerwu kulszowego nie da się określić

Czynniki, które wzmagają ryzyko wystąpienia rwy kulszowej:

• Wiek. Im człowiek jest starszy, tym większe ryzyko pojawienia się rwy kulszowej. Zwykle rozwija się ok 40. roku życia.
• Praca. Kierowcy oraz osoby, które w pracy muszą ciągle podnosić ciężkie ładunki są bardziej narażone na rwę kulszową.
• Siedzący tryb życia. Ludzie, którzy pracują na siedząco lub, którzy mają trudności z chodzeniem, mają większe ryzyko pojawienia się bólów w nerwie kulszowym.
• Cukrzyca. Niedobór lub nadmiar cukru we krwi zwiększa ryzyko uszkodzenia nerwów.
 Prosimy oceń
stronę/treści:
  
2.3/5, ocen: 4
Rwa kulszowa, ischialgia
Ocena: 45 % na 100%
Liczba opinii: 4

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Rwa kulszowa, ischialgiaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj