Wścieklizna
lac. Rabies
ang. RabiesWścieklizna jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego wywoływaną przez wirusy z rodziny Rabdowirusa i Lyssavirusa. Jest jedną z najstarszych i najpoważniejszych chorób w historii medycyny. We wściekliźnie dochodzi do zakażenia układu nerwowego i mięśniowego. Kiedy wirus dostaje się do nerwów za pośrednictwem włókna nerwowego bezmielinowego, już nic nie jest w stanie mu zaszkodzić. Wścieklizna rozprzestrzenia się po całym ośrodkowym układzie nerwowym przy pomocy aksoplazmy i obejmuje także rdzeń kręgowy, skórę, jelita oraz gruczoły ślinowe. Następnie może pojawić się uczucie mrowienia, drętwienia w miejscu rany.

Ryzyko zarażenia wścieklizną u człowieka pojawia się, gdy dojdzie do ugryzienia przez chore zwierzę, chociaż zdarzają się też przypadki zachorowań bez wcześniejszych ugryzień. Przyczyną może być narażenie na ślinę zwierzęcia w miejscach ran. W celu zapobiegania wściekliźnie zaleca się unikanie kontaktów ze zwierzętami, u których nie mamy pewności co do ich zdrowia.
 

Jeśli doszło do kontaktu z kałem, krwią, moczem czy śliną chorego zwierzęcia, ale na skórze nie mamy żadnych ran, to nie ma powodów do obaw. Wścieklizna nie jest chorobą, którą można zarazić się od człowieka, chociaż zanotowano kilka przypadków, gdzie ludzie umierali po przeszczepach rogówki od osób chorych.
 Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Wścieklizna
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

WściekliznaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj