Tężec
lac. Tetanus
ang. TetanusTężec, inaczej szczękościsk, to choroba, która prowadzi do osłabienia pracy mięśni i nerwów. Rozwija się bardzo wolno i można jej skutecznie zapobiegać. Choroba powstaje w wyniku zakażenia rany na skórze bakteriami o nazwie Laseczki tężca (Clostridium tetani), które znajdują się głównie w glebie. Gdy te bakterie dostaną się do organizmu dochodzi do rozwoju toksyn, które wywołują mimowolne skurcze mięśni. Toksyny te rozprzestrzeniają się po całym organizmie wraz z krwią, przy pomocy układu chłonnego, i prowadzą do zaburzenia pracy nerwów. Tężec nieleczony może prowadzić do śmierci.

Do tężca może dojść w sytuacji zanieczyszczenia ziemią czy kałem, ran kłutych, oparzeń, odmrożeń czy innych urazów. Wywołać go mogą również niewysterylizowane igły używane podczas przekłuwania różnych części ciała lub do przyjmowania narkotyków dożylnie. Tężec może także dotknąć noworodki, które są przyjmowane na świat w miejscach, gdzie brak odpowiednich warunków sanitarnych. Do zarażenia może dojść, na przykład, gdy pępowina dziecka jest odcinana niesterylnymi narzędziami. Obecnie kobiety w ciąży mogą zostać zaszczepione przeciwko tężcowi, dzięki czemu przeciwciała, które otrzymuje są przekazywane również dziecku.
Tężec najczęściej rozpoczyna się od skurczów mięśni szczęki (tzw. szczękościsk). Mogą się pojawić również trudności w połykaniu oraz sztywność stawów i mięśni szyi, ramion lub pleców. Skurcze te mogą się przenosić dalej na mięśnie brzucha, ramion górnych i ud. Objawy mogą się pojawić w bardzo różnym czasie od zakażenia.  Tężcowi można zapobiegać głównie przez wykonywanie regularnych szczepień przeciwko laseczce tężca, ewentualnie przez otrzymanie przeciwciał po kontuzji, która może spowodować zarażenie bakterią świerzbowca. Szczepienia zaczyna się od najmłodszych lat. Jeśli chodzi o tężec, zastrzyki podawane są w odpowiednich dawkach, co kilka lat. Zwykle, co 2 lata do 6. roku życia, potem w wieku 11-12 lat i następnie, co 10 lat u dorosłych. Wszelkie głębokie rany i ukłucia, które mogą lub mogły być zakażone ziemią, odchodami, śliną, powinny być od razu oczyszczone i opatrzone.  Kiedy dojdzie do zakażenia dziecka, może zostać ono skierowane na oddział intensywnej terapii, gdzie będzie pod stałą opieką lekarską. W takich przypadkach dzieci otrzymują antybiotyki, które mają zniszczyć bakterie i zneutralizować toksyny zawarte we krwi. Leczenie może również obejmować przyjmowanie leków przeciw skurczom mięśni.

Kiedy należy udać się do lekarza?
Jeśli masz wątpliwości, co do tego, kiedy dziecko miało ostatnie szczepienie lub było szczepione bardzo dawno temu udaj się do lekarza. W przypadku dorosłych szczepienia powinny się odbywać, co 10 lat. Jeżeli doszło do wystąpienia ran i nie ma pewności czy zostały prawidłowo oczyszczone lub pojawiły się pierwsze objawy (np. szczękościsk) również należy udać się do lekarza.
 Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Tężec
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Tężec
Tężyczka
Fizjoterapia klatki piersiowejTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj