BSE, gąbczaste zwyrodnienie mózgu, choroba wściekłych krów
lac. BSE
ang. Bovine Spongiform EncephalopathyGąbczaste zwyrodnienie mózgu jest śmiertelną chorobą układu nerwowego u bydła. TSE (Zakaźna Encefalopatia Gąbczasta), do której zaliczana jest BSE może powodować także trzęsawki u owiec i kóz, przewlekłe choroby wyniszczające u jeleni i łosiów (CWD) i chorobę Creutzfeldta-Jakoba u ludzi (CJD).

Co wywołuje BSE?
Mimo, że konkretna przyczyna powstawania choroby nie jest znana, przypuszcza się, że ma to związek z nieodpowiednim nagromadzeniem białka lub misfolded, zwanych prionami BSE, w mózgu. Choroba ta obecnie nie jest leczona, są jedynie szczepionki, które mają jej zapobiegać.
Jakie są objawy BSE?
Choroba rozwija się bardzo powoli, dlatego objawy u bydła mogą być zauważone dopiero po 3-6 latach od momentu zarażenia prionami BSE. Objawy są zmienne, ale zawsze obejmują układ nerwowy i powodują agresywne zachowanie, zaburzenia postawy, złą koordynację ruchową, zmniejszenie produkcji mleka, trudności ze staniem, utratę masy ciała. Te objawy w ciągu sześciu miesięcy mogą doprowadzić do śmierci zwierzęcia. 

BSE nie jest chorobą zakaźną, czyli nie przechodzi ze zwierzęcia chorego na zdrowe. Badania wykazują, że głównym czynnikiem rozprzestrzeniania się BSE jest karmienie bydła mączką kostną pochodzącą z mięsa zakażonych BSE zwierząt. Priony BSE są odporne na dezaktywację, np.środki dezynfekcyjne i ciepło. Również nie zabija ich całkowicie proces utylizacji. BSE nie jest obecne w mleku i produktach mlecznych.

Nie istnieje żaden test, który mógłby wykryć obecność BSE u żywych osobników. Jedynym potwierdzeniem choroby może być badanie mózgu zwierzęcia po jego śmierci. Procedura ta trwa do pięciu dni, po czym podawane są wyniki.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 1
BSE, gąbczaste zwyrodnienie mózgu, choroba wściekłych krów
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 1

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

BSE, gąbczaste zwyrodnienie mózgu, choroba wściekłych krówTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj