Borelioza
lac. Borreliosis
ang. Lyme disease


Powiązana grafika:
(otwieranie w nowym oknie)
Borelioza, rumień i kleszcze
Borelioza, rumień i kleszcze
Choroby odkleszczowe
Choroby odkleszczowe
Choroba z Lyme
Choroba z Lyme
Krętkowica kleszczowa
Krętkowica kleszczowa

  

Borelioza to choroba zakaźna powodowana przez bakterie - krętki. Choroba przenoszona jest przez kleszcze. Kleszcze przenoszą chorobę na zwierzęta i ludzi poprzez ugryzienie. 

Objawy boreliozy:
Jednym z objawów choroby jest wysypka, która może pojawić się w okresie od 3 do 30 dni od momentu ukąszenia przez kleszcza. Wysypka zwykle rozpoczyna się w miejscu ukąszenia kleszcza, jako mała czerwona plamka na skórze, która z czasem się powiększa. Czasami rumień w centralnej części zanika, tworząc formę przypominającą wyglądem pierścień. Wiele osób zakażonych boreliozą ma kilka czerwonych plam na ciele. 

Inne objawy boreliozy we wczesnym stadium choroby to: 
· Gorączka
· Dreszcze 
· Bóle głowy 
· Zmęczenie 
· Bóle mięśni 

Rzadko, nie mniej jednak zdarzają się przypadki, w których choroba we wczesnym stadium atakuje serce i układ nerwowy. Upośledzenie w prawidłowym funkcjonowaniu serca objawia się nieregularnym lub wolnym biciem. Zajęcie układu nerwowego może spowodować następujące objawy: porażenie nerwu twarzowego, drętwienie rąk i nóg, obrzęk błon otaczających mózg (tzw. zapalenie opon mózgowych). 

Jeżeli choroba nie jest leczona, może rozprzestrzeniać się na inne organy ciała. Objawy boreliozy w późniejszym etapie obejmują zapalenie stawów (ból, obrzęk stawów), problemy z systemem nerwowym. stawów. Często choroba dotyka tylko jednego z dużych stawów, np. stawu kolanowego. 
Chociaż rzadko się to spotyka, jednak objawy ze strony układu nerwowego spowodowane przez chorobę w późnym etapie mogą obejmować: 
· Problemy z koncentracją 
· Zmiany nastroju 
· Zaburzenia snu
· Utratę pamięci 
· Osłabienie mięśni

Badania krwi nie zawsze są niezbędne do zdiagnozowania boreliozy. Często we wstępnej fazie choroby, badanie krwi może dać fałszywe wyniki. Osoba obserwująca u siebie wystąpienie objawów choroby, powinna niezwłocznie zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. 

Osoba zarażona boreliozą na krócej niż miesiąc przed badaniem krwi pod kątem choroby, często nie ma jeszcze wytworzonych przeciwciał. Oznacza to, że wynik badania będzie negatywny. Dodatkowo, badanie osoby zakażonej a przyjmującej we wczesnym stadium choroby antybiotyki, również może dać fałszywy wynik. Badanie zazwyczaj daje prawidłowy wynik u osób zakażonych ponad 4 tygodnie wcześniej przed wykonaniem badania, i o ile osoby te nie przyjmowały w tym czasie żadnych antybiotyków. W przypadku obrzęku stawów lub problemów z systemem nerwowym konieczne może się okazać wykonanie dodatkowych specjalistycznych badań. W tym celu lekarz bo badania może pobrać próbkę płynu z chorych stawów lub rdzenia kręgowego.

Boreliozę leczy się przy pomocy antybiotyków. Chorzy we wczesnym stadium bardzo dobrze reagują na leczenie. W większości przypadków terapia antybiotykiem w okresie od 14 do 30 dni zabija bakterie. Ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby do stawów, układu nerwowego i serca. W późniejszym stadium choroby może być konieczne podawanie antybiotyków dożylnie. Często stosuje się leki zmniejszające ból i obrzęk stawów.

Najlepszym sposobem zapobiegania boreliozie jest ochrona przed ugryzieniem kleszcza. W tym celu zaleca się noszenie ubrań w jasnych kolorach, zakrywających jak największą powierzchnię ciała, kiedy wybieramy się do lasu lub na tereny porośnięte trawą lub krzakami. Na jasnym kolorze odzieży łatwiej jest zauważyć kleszcza i go usunąć. W trakcie wizyt w lesie zalecane jest noszenie długich spodni, wkładanie nogawek spodni w skarpety lub cholewki butów, w celu lepszej ochrony przed kleszczami. Należy pamiętać, że kleszcze znajdują się blisko ziemi, zwłaszcza na terenach wilgotnych i zacienionych.

W celu ochrony przed kleszczami możesz używać specjalnych środków odstraszających owady. Środki te aplikuje się na skórę w niewielkich ilościach. Nie zaleca się stosowania tego typu specyfików na skórze twarzy i rąk dzieci, oraz w przypadku dzieci poniżej 2 miesiąca życia. Po powrocie do domu, z czasu spędzonego na świeżym powietrzu, dokładnie obejrzyj skórę, także swoich dzieci, pod kątem obecności kleszczy lub wysypki. Sprawdź także swoje zwierzęta.

Postępowanie w przypadku ugryzienia przez kleszcza.
W przypadku zauważenia na skórze kleszcza, przede wszystkim nie należy panikować. Przy pomocy pincety należy spróbować usunąć kleszcza. W tym celu łapiemy kleszcza końcówkami pincety tak blisko skóry jak to tylko możliwe. Następnie ruchem stałym wyciągamy kleszcza. Nie należy przy tym ściskać lub kręcić ciałem kleszcza. Jeśli fragmenty kleszcza pozostaną w skórze, postępujemy w ten sam sposób. Kolejnym krokiem jest zastosowanie środka antyseptycznego w miejscu ugryzienia. Po całym zabiegu należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem.

Po usunięciu kleszcza, przez okres kolejnych kilku miesięcy należy obserwować miejsce ukąszenia. Jeśli pojawi się wysypka należy skonsultować się z lekarzem, informując go o dacie ugryzienia. Na boreliozę chorują tylko osoby, u których po ukąszeniu zaobserwowano rumień w miejscu ugryzienia lub zaobserwowano jedne z wyżej opisanych objawów choroby. W innych wypadkach nie stosuje się terapii antybiotykowej.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
3.5/5, ocen: 2
Borelioza
Ocena: 70 % na 100%
Liczba opinii: 2

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Borelioza
Neuropatia obwodowa, uszkodzenie nerwów obwodowychTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj