Zakażenie układu moczowego w czasie ciąży, ZUM
lac. Infectio tractus urinarii
ang. Urinary tract infection during pregnancy, UTIZakażenie układu moczowego to choroba, która dotyka pęcherz moczowy, nerki, moczowody (przewody, które przenoszą mocz z nerek do pęcherza) lub cewkę moczową (przewód, który przekazuje mocz z pęcherza na zewnątrz) wywoływana przez obecność w tych narządach, bakterii. Najczęściej występującym typem zakażenia układu moczowego jest zakażenie pęcherza moczowego. Inne często spotykane zakażenia dotykają nerek i cewki moczowej. 

Jak rozpoznać zakażenie układu moczowego?
Zakażenie układu moczowego może wywoływać różne objawy w zależności od pacjenta. Często spotykaną oznaką choroby jest ból i pieczenie pojawiające się podczas oddawania moczu. Oprócz tego, u pacjenta może wystąpić potrzeba częstszego oddawania moczu niż zwykle. Czasami w moczu może się pojawić krew, lub może on mieć intensywny zapach. Podczas zakażenia układu moczowego może dojść do rozwoju bakterii, które nie wywoła żadnych widocznych oznak. Ten stan określa się bezobjawową bakteriurią. W takich przypadkach lekarz może przeprowadzić badanie moczu. Zwykle bezobjawowa bakteriuria nie wymaga leczenia, jednak w przypadku kobiet w ciąży jest inaczej.

Jaki wpływ może mieć zakażenie układu moczowego na dziecko?
Jeśli u kobiety w ciąży nie zostanie podjęte leczenie zakażenia układu moczowego może to doprowadzić do zakażenia nerek dziecka. Na szczęście nawet bezobjawowe zakażenia układu moczowego można w miarę wcześnie wykryć i wyleczyć, tak, że nie ma ono żadnego szkodliwego wpływu na dziecko. 

Jak wygląda leczenie zakażenia układu moczowego?
W przypadku zakażenia układu moczowego podczas ciąży, lekarz zaleci stosowanie antybiotyków, które są bezpieczne zarówno dla zdrowia matki, jak i dziecka. Pomocne może się także okazać picie dużych ilości wody, dzięki której bakterie będą wydalane wraz z moczem.

Jeśli mimo podjętego leczenia pojawiają się następujące objawy takie, jak: gorączka powyżej 37°C, dreszcze, bóle w dolnej części brzucha, nudności, wymioty lub bóle w odcinku lędźwiowym, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Oprócz tego kontroli lekarskiej wymagają skurcze brzucha oraz pieczenie podczas oddawania moczu, które pojawia się nadal, nawet po trzech dniach od pierwszego spożycia antybiotyku.

Czy można zapobiec zakażeniom układu moczowego w przyszłości?
Zakażeniu układu moczowego można zapobiec na kilka sposobów. Po pierwsze należy pić dużo płynów, najlepiej wody. Nie należy długo przetrzymywać moczu w pęcherzu przed jego wydaleniem. Ważne jest również w miarę częste oddawanie moczu. Aby nie doszło do zakażenia, dobrze jest oddawać mocz tuż po przebytym stosunku płciowym. Po oddaniu moczu zawsze należy podcierać się od przodu do tyłu, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Zakażenie układu moczowego w czasie ciąży, ZUM
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Agranulocytoza
AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Alergia pokarmowa
Alergia, szczepienia
Alergia, uczulenie, nadwrażliwość
Anemia, niedokrwistość z powodu małej liczby żelaza
Bębnica, wzdęcia brzucha
Białaczka
Białaczka
Białaczka szpikowa, przewlekła
Bolesne miesiączki
Borelioza
Botulizm, zatrucie jadem kiełbasianym
Brodawki narządów płciowych, HPV, brodawki płciowe
Bruceloza
Aborcja, usunięcie ciąży
Adenowirusy, wirusy DNA
Allodynia
Aromaterapia
Biopsja tarczycy
Biotyna, witamina H, witamina B7
Ból w pachwinie
Bronchoskopia
Cesarskie cięcie
Cewnikowanie serca
Chelatacja, chelacja
Chemioterapia
Chirurgia plastyczna, chirurgia estetyczna
Dializa otrzewnowa
DNA, kwas dezoksyrybonukleinowy, deoksyrybonukleinowyTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj