Wodonercze
lac. Hydronephrosis
ang. HydronephrosisWodonercze spowodowane jest przez zablokowanie układu moczowego, zwykle przez takie czynniki jak kamienie nerkowe, rozwój guza lub załamania w moczowodzie. Wodonercze jest to stan, w którym jedna lub obie nerki uległy obrzękowi. Dzieje się tak dlatego, że:

  • Mocz zamiast zostać wydalony wraca z pęcherza moczowego spowrotem do nerek,
  • W układzie moczowym (wzdłuż ścieżki przepływu moczu) pojawia się przeszkoda, przez którą płyny nie mogą się przedostać i dochodzi do ich nagromadzenia.

Wodonercze może powodować bóle w boku, lub czasami w ogóle nie wywoływać żadnych objawów.

Dlaczego dochodzi do rozwoju wodonercza?
Wodonercze spowodowane przez cofanie się moczu z pęcherza moczowego do nerek ma miejsce z powodu uszkodzenia lub zablokowania jednego zaworu w pęcherzu.

Gdzie może pojawić się element blokujący przepływ moczu?
Mocz płynie z nerek do pęcherza moczowego poprzez wąskie rurki, zwane także moczowodem, a blokada może pojawić się w każdym miejscu na tej drodze. Jeśli dojdzie do powstania blokady, to wywoła ona nagromadzenie się płynu w nerkach, czyli wodonercze.

Kogo dotyczy wodonercze?
Wodonercze może wystąpić u osób w każdym wieku. Często można je wykryć już w okresie płodowym człowieka, w przypadku, gdy podczas badania USG matki, zaobserwowany zostanie obrzęk nerek. 

Jak często dochodzi do wodonercza?
Mówi się, że jedna osoba na 300 cierpi na wodonercze jednostronne (dotknięta jest tylko jedna nerka), a jedna osoba na 600 wodonercze dwustronne (chore są obie nerki).

Jak poważne jest wodonercze?
Jeśli wodonercze jest wcześnie wykryte i leczone, większość chorych może wrócić do normalnego funkcjonowania. Jeżeli natomiast, wodonercze zostanie rozpoznane zbyt późno może spowodować nieodwracalne uszkodzenie nerek lub niewydolność nerek. Jeśli podejrzewasz, że masz wodonercze, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Wodonercze często wywołuje objawy zakażenia moczu, czyli pieczenie podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu, gorączkę, dreszcze i ból w boku lub z tyłu pleców.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
2.4/5, ocen: 5
Wodonercze
Ocena: 48 % na 100%
Liczba opinii: 5

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Wodonercze
Wtórne nadciśnienie tętniczeTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj