Rzęsistkowica, trychomonadoza
lac. Trichomonadosis
ang. TrichomoniasisRzęsistkowica to zakażenie pasożytnicze dotykające drogi moczowe i płciowe u człowieka, które występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. U mężczyzn zakażenie obejmuje obszar cewki moczowej, u kobiet natomiast pochwę i szyjkę macicy. Rzęsistkowica nie wywołuje zwykle żadnych poważnych objawów, jednak jeśli się pojawiają, to raczej u kobiet. Mężczyźni najczęściej nie odczuwają objawów choroby, ale mimo to, mogą doprowadzić do zarażenia drugiej osoby. Dzieje się to poprzez kontakty seksualne. Często, zakażenie to występuje z innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, np. rzeżączką czy chlamydią, głównie u kobiet.  Choroba generalnie częściej obserwowana jest u kobiet, a z każdym rokiem częstość jej występowania wzrasta. Na szczęście rzęsistkowicę można całkowicie wyleczyć. 

Przyczyny
Rzęsistkowicę wywołuje pasożyt o nazwie Trichomonas vaginalis, który głównie przekazywany jest przez kontakty płciowe z drugą osobą. Rozprzestrzeniać się mogą również podczas masturbacji oraz używania wspólnie różnych przyrządów erotycznych.

Objawy
Objawy pojawiają się zwykle od 4 do 20 dnia od zakażenia. U kobiet występują wtedy pieniste, żółto ? zielone lub szare upławy, czasami wraz z krwią oraz nieprzyjemny zapach wydobywający się z miejsca intymnego, świąd, pieczenie i ogólny dyskomfort. Oprócz tego pojawia się ból podczas oddawania moczu, obrzęk pochwy, uczucie dyskomfortu podczas stosunków płciowych a nawet ból brzucha. Czasami można zaobserwować krwotoki z szyjki macicy. 

W przypadku mężczyzn objawy pojawiają się rzadko, jednak jeśli już są, to obejmują białą wydzielinę z penisa oraz ból podczas oddawania moczu.

Powikłania
Nieleczona rzęsistkowica może zwiększyć ryzyko zarażenia wirusem HIV. Chore kobiety w ciąży są narażone na przedwczesny poród, niską masę ciała dziecka oraz zakażenie lub pęknięcie łożyska. U mężczyzn może dojść do zapalenia prostaty oraz zapalenia pęcherza. 

Rozpoznanie
Badanie próbki wydzieliny z pochwy lub penisa jest najlepszą metodą diagnostyczną w przypadku rzęsistkowicy. Czas przechowywania wydzieliny i jej badanie zwykle trwa około 10 dni.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Rzęsistkowica, trychomonadoza
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Rzęsistkowica, trychomonadoza
Zapalenie pochwy
Zapalenie pochwy i sromuTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj