Kamica moczowa, nerkowa
lac. Urolithiasis, renal
ang. Urolithiasis, renalKamica to proces powstawania kamieni w nerkach, pęcherzu i/lub cewce moczowej. Kamica nerkowa często jest przyczyną znajdującej się w moczu krwi i bólów brzucha. Kamica pojawia się u 1 na 20 osób.

Rozwój choroby spowodowany jest przez zwiększone wydalanie przez organizm składników tworzących kamień, tzn. wapnia, szczawianu, kwasu moczowego, cystyny, ksantyny i fosforanów.
Kamienie gromadzą się w nerkach i mogą być bardzo różnej wielkości. Ból z kamieni nerkowych jest zazwyczaj nagły i bardzo mocno odczuwalny. Podobny jest do kolki i nie mija po próbach zmiany pozycji. Promieniuje na początku z tyłu, potem z boku i dochodzi nawet do pachwiny. Tym bólom mogą towarzyszyć wymioty i nudności.

Czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia kamieni to picie małej ilości płynów, odwodnienie, niektóre leki, wysokie stężenie kwasów moczowych, dna moczowa.

Leczenie obejmuje łagodzenie bólu poprzez stosowanie odpowiednich leków, nawodnienie organizmu i, jeśli doszło do zakażenia, przyjmowanie antybiotyków przez pacjenta.

Większość kamieni przechodzi samoistnie w przeciągu 48 godzin. Jednak niektóre pozostają. Może mieć na to wpływ wielkość kamienia, powiększenie prostaty u mężczyzn oraz ciąża. Kamień o wielkości 4mm ma 80% szans na samoistne wydostanie się, 5mm, natomiast, 20% szans. W przypadkach bardzo dużych kamieni przeprowadzane są operacje mające na celu usunięcie kamieni z organizmu.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Kamica moczowa, nerkowa
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Kamica moczowa, nerkowa
Nowotwór złośliwy pęcherzyka żółciowego, rak
Pęcherz neurogenny
Zakażenie układu moczowego w czasie ciąży, ZUM
Zespół Eisenmengera
Krwiomocz
Nietrzymanie moczu
WierzchniactwoTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj