Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego, IC
lac. Cystitis interstitialis
ang. Interstitial cystitis, ICCo to jest śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego?
Jest to przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego. W większości choroba dotyczy kobiet. Osoby, u których występuje śródmiąższowe zapalenie pęcherza pojawiają się podrażnienia i zapalenie ścian pęcherza moczowego. Może to powodować ból i zaczerwienienie. Zapalenie może wywoływać powstawanie blizn, które sprawiają, że pęcherz staje się sztywny. W takiej sytuacji pęcherz przestaje być elastyczny i nie zwiększa się, gdy zostaje wypełniony moczem. Są przypadki, że ściany pęcherza moczowego mogą lekko krwawić.

Jakie są objawy śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego?
Chore osoby mogą wykazywać następujące oznaki zapalenia:
· Nagła potrzeba oddawania moczu zarówno w dzień i w nocy, najczęściej w bardzo małych ilościach,
· Dotkliwy ból wokół pęcherza moczowego, miednicy i krocza (obszar między odbytem a pochwą lub odbytem a moszną). Ten ból zwiększa ciśnienie w pęcherzu, ale w momencie wydalania moczu słabnie,
· Bóle podczas stosunku płciowego,
· U mężczyzn dyskomfort lub ból prącia czy moszny.

U wielu kobiet pogorszenie stanu zapalenia występuje przed miesiączką. Stres również może pogorszyć objawy, ale ich nie powoduje.

Lekarze nie wiedzą dokładnie, co jest przyczyną śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego. Na pewno nie mają na to wpływu bakterie czy wirusy. Powodem może być uszkodzenie błony śluzowej pęcherza moczowego. U osoby zdrowej błona śluzowa chroni ściany pęcherza moczowego przed toksynami w moczu. U około 70% osób chorych na śródmiąższowe zapalenie pęcherza, błona ta jest popękana. Może to skutkować podrażnieniem ścian pęcherza moczowego przez mocz i wywoływać jego zapalenie.Inną możliwą przyczyną może być rozwój komórek odpowiadających za produkcję histaminy w ścianach pęcherza lub reakcji autoimmunologicznych. 

Jak lekarz może sprawdzić czy pacjent jest chory na śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego?
Lekarz na początku przeprowadza rozmowę. Może również zalecić pacjentowi obserwację swojego moczu (jak często go wydala, w jakich ilościach). Jeśli występują u Ciebie poniższe objawy to znak, że możesz mieć śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego:

 • Musisz często i w trybie pilnym oddać mocz,
 • Masz bóle w obrębie pęcherza lub miednicy,

Gdy podczas badania, urolog stwierdzi zapalenie ścian pęcherza moczowego, chorobę wrzodową lub krwawienie wewnątrz narządu, możemy być narażeni na śródmiąższowe zapalenie pęcherza. Kiedy lekarz wykluczy inne choroby tj. zakażenie układu moczowego, infekcję pochwy, raka pęcherza moczowego, endometriozę, kamicę nerkową, choroby przenoszone drogą płciową, zapalenie gruczołu krokowego możemy przypuszczać, że choroba, która nas dotyczy to śródmiąższowe zapalenie pęcherza.

Na czym polega leczenie śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego?
Nie ma jednego lekarstwa na tę chorobę. Bardzo możliwe, że podczas leczenia wykorzystane będzie kilka różnych zabiegów zanim poczujemy rezultaty. Po takich zabiegach ludzie zwykle czują się już lepiej.

 1. Lekarz może zmienić Twoją dietę, ograniczyć spożywanie potraw kwaśnych, alkoholu.
 2. Lekarz może przeprowadzić zabieg, który ma na celu poszerzenie pęcherza moczowego. W tym celu pęcherz jest wypełniany gazem lub płynem. Rozciąga to ściany pęcherza moczowego. Lekarze nie potrafią konkretnie wytłumaczyć, dlaczego wzdęcie pęcherza pomaga. Na pewno dzięki temu pęcherz gromadzi więcej moczu.
 3. Lekarz może zalecić stosowanie leków doustnych. Na przykład środek zawierający substancję o nazwie pentozan polysulfate. Lek ten pomaga chronić błonę śluzową ściany pęcherza moczowego przed toksycznymi substancjami znajdującymi się w moczu. Innym lekiem doustnym stosowanym w leczeniu śródmiąższowego zapalenia pęcherza jest środek, który zawiera substancję przeciwhistaminową- hydroksyzynę. Lek ten zmniejsza ilość histaminy w ścianie pęcherza moczowego. Jeszcze innym lekiem jest amitryptylina. Zatrzymuje on ból i zmniejsza skurcze pęcherza. Może jednak powodować senność, dlatego zwykle stosuje się go przed snem.
 4. Lekarz może przeprowadzić badanie pęcherza moczowego przez wprowadzenie do cewki moczowej, cienkiej rurki. Badanie może być, co jakiś czas powtarzane.

Co jeszcze mogę zrobić, aby uniknąć śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego?

 • Unikać alkoholu, ostrych przypraw, napojów gazowanych, czekolady, kofeiny, owoców cytrusowych, marynat, sztucznych substancji słodzących, kwaśnych potraw. To wszystko podrażnia pęcherz i może pogorszyć jego stan. Należy na jakiś czas odsunąć ze swojej codziennej diety takie potrawy.
 • Rzucić palenie. Badania wykazują, że osoby, które palą papierosy mają większe kłopoty z pęcherzem moczowym. Papierosy mogą też prowadzić do raka pęcherza moczowego. 
 • Szkolić swój pęcherz, tzn.starać się oddawać mocz rzadziej. 
 • Przeprowadzić zabiegi fizjoterapii. Osoby, które chorują na śródmiąższowe zapalenie pęcherza mają bolesne skurcze mięśni z dna miednicy. Jeśli masz skurcze tych mięśni dowiedz się o ćwiczeniach rozluźniających i wzmacniających.
 • TENS (przezskórna elektryczna stymulacja nerwów). Za pomocą specjalnych przewodów przekazuje się łagodne impulsy elektryczne do organizmu. Lekarze twierdzą, że dzięki temu wzrasta przepływ krwi do pęcherza moczowego. Gdy natomiast zwiększa się przepływ krwi, mięśnie stają się mocniejsze i pomagają kontrolować pracę pęcherza moczowego. Również uwolnione zostają hormony zatrzymujące ból.

Gdzie można uzyskać więcej informacji na temat śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego?
Jest bardzo dużo różnych grup wsparcia, do których można się zapisać. Uczestnicząc w spotkaniach grup wsparcia możemy dowiedzieć się wielu przydatnych informacji na temat choroby. Oprócz tego ważne jest również wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
3/5, ocen: 8
Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego, IC
Ocena: 60 % na 100%
Liczba opinii: 8

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Alergia, uczulenie, nadwrażliwość
Anemia, niedokrwistość z powodu małej liczby żelaza
Arytmia
Atopowe zapalenie skóry, AZS, egzema
Blok odnogi pęczka Hisa, pęczka przedsionkowo-komorowego
Bolesne miesiączki
Borelioza
Bruceloza
Błonica, dyfteryt
Celiakia
Celiakia, choroba trzewna, enteropatia z nadwrażliwości na gluten
Cewkowo- śródmiąższowe zapalenie nerek
Chlamydia
Choroba Addisona, pierwotna niedoczynność kory nadnerczy, cisawica
Adenowirusy, wirusy DNA
Aminotransferaza alaninowa, AlAT, ALAT, ALT, GPT
Arefleksja
Aromaterapia
Ból ucha
Ból w pachwinie
Cesarskie cięcie
Chelatacja, chelacja
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Chrypa, chrypka
Dializa otrzewnowa
Drenaż dróg oddechowych
Epidemia
Idiopatia, idiopatyczny
Immunoterapia, odczulanieTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj