Skolioza, skrzywienie kręgosłupa
lac. Scoliosis
ang. ScoliosisSkolioza, jest to choroba, która polega na zniekształceniu kręgosłupa. Zwykle kręgosłup podczas skoliozy przyjmuje kształt litery C lub S. Choroba rozwija się w późnym dzieciństwie i w okresie dojrzewania, kiedy dzieci rosną najszybciej. Większe ryzyko zachorowania występuje u dziewcząt. Skolioza może być dziedziczona. Objawy skoliozy obejmują trwałe pochylenie na jedną stronę oraz usytuowanie ramion i bioder na różnych wysokościach. Czasami skolioza może być przejściowa, co oznacza, że po jakimś czasie ustępuje. Może się tak dziać ze względu na skurcze mięśni lub różne długości nóg. W przypadku, gdy choroba jest wrodzona lub u dziecka występuje jakiś nowotwór, skrzywienie kręgosłupa może być trwałe. U osób z łagodnymi objawami, nie jest konieczne specjalne leczenie, zalecane są jednak regularne wizyty lekarskie po to, aby w przypadku pogorszenia, jak najszybciej rozpocząć terapię. W sytuacji objawów poważniejszych konieczne jest noszenie specjalnych opasek korygujących wadę kręgosłupa lub operacja.

Objawy
Normalnie rozwinięty kręgosłup składa się pewnych naturalnych krzywizn- wklęsłości i wypukłości, jednak mimo to mówi się, że kręgosłup jest prosty. W przypadku skoliozy, kręgosłup wygina się na boki, co sprawia, że jest krzywy. Rentgen kręgosłupa u osoby ze skoliozą pokazuje, że przybiera on kształt litery C lub S. Innym objawem skoliozy jest to, że pojedyncze kręgi mogą się obracać, co powoduje, że linia bioder i ramion nie jest równa. Skolioza dotyczy około 2% społeczeństwa, zarówno dzieci jak i dorosłych. Zwykle jest to choroba przekazywana z rodziców na dzieci.

Wraz z postępującym starzeniem się społeczeństwa, również skolioza zaczyna coraz częściej rozwijać się u osób starszych. Jej obecność można zaobserwować u ludzi między 50- tym a 70- tym rokiem życia. Skolioza u osób starszych leczona jest podobnie jak osteoporoza. Czasami skuteczne okazują się łagodne zabiegi chirurgiczne, które pozwalają starszym ludziom normalnie funkcjonować.
 
Skolioza definiowana jest jako skrzywienie kręgosłupa o ponad 10°. Mniejsze przekształcenia zwykle związane są z naturalną krzywizną kręgosłupa.

Skoliozę można podzielić na 5 rodzajów:
1. Skolioza wrodzona. Oznacza to, że dziecko rodzi się z chorobą. Jest ona spowodowana przez nieprawidłowy rozwój niektórych kręgów, jeszcze podczas życia płodowego.
2. Skolioza idiopatyczna. Jest to najbardziej powszechna forma skoliozy. Przymiotnik idiopatyczna oznacza, że jej przyczyna nie jest znana. Mimo przeprowadzanych różnych badań, kręgosłup nie wykazuje żadnych zmian, które mogłyby być przyczyną zniekształcenia. Częściej ten rodzaj skoliozy pojawia się u kobiet.
3. Skolioza nerwowo – mięśniowa. Ten typ skoliozy występuje z chorobą układu nerwowego, np. z porażeniem mózgowym.
4. Skolioza postawy. Ten rodzaj skoliozy pojawia się przez przechylanie się na boki w celu łagodzenia bólu, jaki odczuwany jest w kręgosłupie. Możliwe jest wyleczenie tej skoliozy poprzez przyjmowanie leków łagodzących ból oraz przebywanie w pozycji leżącej. Skolioza postawy zazwyczaj nie jest związana z wadami kręgów.
5. Skolioza genetyczna. Występuje ona najczęściej u osób z chorobami genetycznymi, głównie z zespołem Marfana lub achondroplazją (jedną z chorób dysplazji szkieletowych).

Poważniejsza skolioza może wywoływać trzy główne problemy:
1. Jeśli część kręgosłupa, która znajduje się w odcinku piersiowym, jest krzywa bardziej niż 60°, może doprowadzić do zmniejszenia obwodu klatki piersiowej, przez co narusza podstawowe funkcjonowanie serca i płuc. Powoduje to trudności w oddychaniu lub problemy w prawidłowym przepływie krwi przez serce.
2. Znaczne skrzywienie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym (dolna część kręgosłupa, która łączy klatkę piersiową z miednicą) może spowodować powiększenie jamy brzusznej i podniesienie jej do serca i płuc, co sprawia, że ich praca jest zaburzona. Ten rodzaj skrzywienia może również doprowadzić do problemów z utrzymywaniem równowagi i zmienić postawę ciała.
3. Bardzo często skolioza, przede wszystkim u młodych dziewcząt, wywołuje problemy psychiczne. Zmiany, jakie powoduje ten rodzaj skrzywienia kręgosłupa są widoczne dla innych, przez co może dojść do utraty pewności siebie, obniżenia poczucia własnej wartości oraz unikania innych ludzi.

Rozpoznanie
Skolioza może być rozpoznana początkowo przez obserwację nietypowych zmian, jakie pojawiają się w okolicy kręgosłupa. Mogą to być nierówne żebra i łopatki oraz problemy z utrzymaniem równowagi. Po takich objawach warto udać się do lekarza, który przeprowadzi badanie RTG. Wykaże ono dokładny obraz zmian, jakie zaszły w kręgosłupie.
Czasami skolioza może być wywołana przez inną chorobę. Wtedy pojawiają się dodatkowe objawy i obejmują:
• Ból,
• Plamy na skórze,
• Zniekształcone stopy.

Niektóre rodzaje skoliozy mogą być związane z chorobami nerek. W takich sytuacjach, gdy potrzebne jest rozpoznanie innych chorób, które mogą wywoływać skoliozę, przeprowadza się USG oraz rezonans magnetyczny.

Leczenie
W przypadku niewielkich zmian skoliotycznych nie jest wymagane leczenie. Warto jednak pamiętać o regularnych badaniach po to, by w sytuacji pogorszenia objawów, jak najszybciej rozpocząć leczenie.
W sytuacji, gdy skolioza spowodowała dość poważne zmiany w kręgosłupie i stale postępuje, ważne jest, aby ortopeda zalecił odpowiednie środki korygujące zmiany. Mogą to być specjalne opaski zakładane na plecy, które mają zapobiegać dalszemu rozwojowi choroby. Dzięki tym opaskom dzieci i dorośli ze skoliozą nadal mogą wykonywać wszystkie codzienne czynności normalnie. Jeżeli skolioza jest bardzo poważna i opaski ortopedyczne nie przynoszą rezultatów, bardzo możliwe, że konieczny będzie zabieg chirurgiczny, który może skutecznie zatrzymać rozwój skoliozy i co więcej naprawić deformacje, jakie wywołała. Nie ma podstaw do tego, aby twierdzić, iż skolioza wywołuje ból kręgosłupa i stawów lub, że takie objawy wystąpią w przyszłości. W przypadku młodych dzieci, choroba może jedynie stopniowo się pogarszać wraz z ich wiekiem. Ważne jest dlatego, aby jak najwcześniej rozpocząć leczenie, aby nie doprowadzić do postępu choroby. Dzięki temu zmiany skoliotyczne w starszym wieku nie są aż tak widoczne.
 Prosimy oceń
stronę/treści:
  
3.5/5, ocen: 4
Skolioza, skrzywienie kręgosłupa
Ocena: 70 % na 100%
Liczba opinii: 4

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Dystrofie mięśniowe, zanik mięśni
Skolioza, skrzywienie kręgosłupa
Zespół Barlowa, zespół wypadania płatka zastawki mitralnej
Idiopatia, idiopatycznyTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj