Dystalna dystrofia mięśniowa
lac. Dystrophia
ang. Dystrophia



Dystalna dystrofia mięśniowa to choroba z grupy dystrofii mięśniowych, która charakteryzuje się osłabieniem i uszkodzeniem mięśni ramion, dłoni, nóg i stóp. Przyczyną dystalnej dystrofii mięśniowej są mutacje co najmniej ośmiu genów, które mają wpływ na białka niezbędne do funkcjonowania mięśni. Choroba zwykle rozwija się bardzo powoli od wieku dziecięcego do dorosłości, nie powodując żadnego zagrożenia dla życia. Charakterystyczne objawy w tym przypadku to osłabienie i zniszczenie mięśni rąk, nóg i ramion. Dystalna dystrofia mięśniowa to choroba, która może być dziedziczona wraz z genami przekazywanymi przez rodziców, w których jeden może się okazać wadliwy.

 

 

Dystrofie mięśni to choroby dziedziczne mięśni, w których włókna mięśniowe są niezwykle podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, przez to mięśnie stają się coraz słabsze. W późniejszych etapach rozwoju dystrofii mięśniowej, włókna mięśniowe często zastępowane są przez tkankę tłuszczową. Niektóre rodzaje dystrofii mięśniowej mogą wpływać na mięsień sercowy a także na inne mięśnie. 
Nie ma leków, które całkowicie mogą wyleczyć uszkodzenia włókien mięśniowych, jednak są środki, które łagodzą objawy i znacznie spowalniają rozwój choroby. Objawy różnią się w zależności od rodzaju dystrofii mięśniowej. 

 




 

W chorobie tej dochodzi do zwyrodnień mięśni poprzecznie prążkowanych. Zanik mięśni jest przeważnie obustronny, a najczęściej mięśnie ksobne (tułowia) ulegają zwyrodnieniu. Nie stwierdza się zaburzeń czucia. Zmiany histopatologiczne polegają na powiększeniu grupy mięśniowej, podłużnym rozszczepieniu, zatarciu poprzecznego prążkowania, zeszkliwieniem i zaniku. Rozwija się tkanka łączna i tłuszczowa.



Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 1
Dystalna dystrofia mięśniowa
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 1

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Dystalna dystrofia mięśniowa
Dystrofie mięśniowe, zanik mięśni
Hirsutyzm, wirylizm
Krytyczne niedokrwienie kończyn dolnych
Skolioza, skrzywienie kręgosłupa
Zespół Klinefeltera
Fizjoterapia klatki piersiowej
Spastyczność



Tagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj