Zwyrodnienie stawów kręgosłupa
lac. Degeneration of the spine
ang. Degeneration of the spineKręgosłup człowieka, składa się z wielu kości, które określa się kręgami. Wszystkie kręgi mają duże dziury w środku, które tworzą długi kanał między kręgami. Owy kanał ma za zadanie chronić i zapewnić miejsce dla rdzenia kręgowego, który jest głównym przewodnikiem bodźców nerwowych z mózgu do reszty ciała. Oprócz tego, kręgi mają po obu stronach niewielkie otwory, które umożliwiają nerwom przejście przez kanał kręgowy.

Zniszczenie lub zużycie kości, stawów i dysków może być spowodowane przez chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa. Zmiany zwyrodnieniowe mogą obejmować także zmniejszenie wysokości dysku, utratę chrząstki stawowej, która pobudza rozwój narośli kostnych (osteofity) oraz pogrubienie kości. W przypadku, gdy choroba postępuje, może dojść do pogorszenia stanu kanału kręgowego i zwężenia otworu międzykręgowego, co powoduje ucisk rdzenia kręgowego i nerwów, a w konsekwencji niepożądane powikłania. 

Objawy
Zwyrodnienie kręgosłupa najczęściej pojawia się u osób starszych. W zależności od stopnia rozwoju choroby, objawy mogą być łagodne lub poważne. Najczęściej pojawiającą się oznaką choroby jest ból i sztywność kręgosłupa. W cięższych przypadkach, kiedy choroba dotyka rdzeń kręgowy i nerwy, może występować mrowienie, drętwienie i osłabienie dolnej partii pleców, nóg i stóp. 
Zwykle, ból towarzyszący chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa, pojawia się w momencie wykonywania jakichś czynności, np. podnoszenia ciężkich przedmiotów, długich spacerów, siedzenia czy leżenia. Jest to spowodowane tym, że kręgosłup w tych sytuacjach ciągle zmienia swoją pozycję- zgina się, prostuje, itp.
Rozpoznanie
Zwykle zwyrodnienie stawów kręgosłupa rozpoznawane jest przez fizjoterapeutę po przeprowadzeniu odpowiednich badań. W tym przypadku, najczęściej wykonuje się RTG kręgosłupa, tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny, dzięki którym lekarz może określić dokładnie, które struktury kręgosłupa zostały uszkodzone.

Leczenie
Pacjentom, których dotknęło zwyrodnienie stawów kręgosłupa, zwykle zaleca się dostosowane do nich leczenie przy pomocy fizjoterapii. Uszkodzenia, do jakich doszło w kręgosłupie zazwyczaj są nieodwracalne, jednak dzięki pewnym zmianom, w dotychczasowych przyzwyczajeniach ruchowych, możliwe jest zachowanie aktywności i sprawności. Głównie można to osiągnąć poprzez wyważone wykonywanie poszczególnych czynności. Można oczywiście podnosić ciężkie przedmioty lub spacerować, jednak dobrze jest, gdy robi się to w sposób umiarkowany, nie przeciążając organizmu. Dzięki temu można zapobiec rozwojowi objawów a następnie udać się na zabiegi fizjoterapeutyczne.

W celu utrzymania kondycji zaleca się różne ćwiczenia, które nie powodują dalszego rozwoju objawów. Często polecanym rodzajem aktywności jest jazda na rowerze. Zwykle fizjoterapeuta podczas regularnych wizyt określi, jakie ćwiczenia pomogą zwiększyć elastyczność i wzmocnić kręgosłup u danego pacjenta.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Zwyrodnienie stawów kręgosłupa
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Akromegalia
Artroza
Bębnica, wzdęcia brzucha
Borelioza
Bruceloza
BSE, gąbczaste zwyrodnienie mózgu, choroba wściekłych krów
Chondromalacja rzepki
Choroba Addisona, pierwotna niedoczynność kory nadnerczy, cisawica
Choroba Creutzfeldta – Jakoba, zespół Nevina-Jonesa, stwardnienie kurczowe, stwardnienie rzekome
Choroba Kawasaki, zespół Kawasaki, skórno-śluzówkowy zespół węzłów chłonnych
Choroba Leśniowskiego- Crohna, ziarnica
Choroba Perthesa, choroba Legga-Calvégo-Perthesa
Choroba posurowicza
Choroba Raynauda
Choroba Scheuermanna, młodzieńcza kifoza, martwica jałowa nasad trzonów kręgowych
Aromaterapia
Ból szyi
Ból ucha
Cesarskie cięcie
Chelatacja, chelacja
Chiropraktyka
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Choroby neuronu ruchowego
Dializa otrzewnowa
Enzymy trzustkowe
Fizjoterapia
Fizjoterapia klatki piersiowej
Gonartroza, zmiany zwyrodnieniowe stawów kolanowych
Guz reumatoidalnyTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj