Osteoporoza, zrzeszotnienie kości
lac. Osteoporosis
ang. OsteoporosisOsteoporoza to choroba, która powoduje, że kości stają się słabe i kruche, na tyle, że nawet zwykłe pochylenie czy też kaszel może być przyczyną złamania. Zwykle osłabienie kości następuje w wyniku niedoboru wapnia i innych minerałów.  Najczęściej osteoporoza dotyka kości kręgosłupa, bioder i nadgarstków.  Płcią bardziej narażoną na tę dolegliwość są kobiety, chociaż obserwowane są również sporadyczne przypadki zachorowań przez mężczyzn. Osteoporoza częściej dotyka także osoby, które mają niski poziom gęstości kości. 

W początkowej fazie utraty masy kostnej objawy nie występują. W sytuacji, gdy choroba postępuje mogą pojawić się następujące symptomy:
· Dotkliwe bóle pleców,
· Pochylenie postawy,
· Kurczenie się,
· Złamania kręgów, kości nadgarstka, bioder i innych kości.

Kiedy należy udać się do lekarza?
Z powodu braku konkretnych oznak choroby w początkowej fazie, lekarze zalecają przeprowadzanie badań o wiele wcześniej, przez:

· Kobiety powyżej 65. roku życia lub starsze, bez względu na czynniki ryzyka,
· Kobiety po menopauzie z chociaż jednym czynnikiem ryzyka pojawienia się u nich osteoporozy,
· Ludzi między 50- tym a 70- tym rokiem życia, u których występuje przynajmniej jeden czynnik ryzyka pojawienia się osteoporozy,
· Kobiety po menopauzie, które niedawno przestały stosować zastępczą terapię hormonalną,
· Kobiety, które dość wcześnie przeszły menopauzę.

Naukowcy nie wiedzą na pewno, co jest przyczyną osteoporozy. Wiadomo jedynie, że normalny proces budowy kości jest zakłócony.  Kości człowieka stale się przebudowują. Gdy organizm jest młody, kości, o wiele szybciej niż starsze, regenerują się po różnych urazach, a masa kostna stale rośnie. Szczytowa masa kości pojawia się powyżej 30. roku życia. Potem kości nadal ulegają przebudowie, ale im człowiek jest starszy, tym większy jest ubytek masy kostnej. Jak duże jest prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy zależy od masy kostnej osiągniętej między 20- tym a 30- tym rokiem życia. Im wyższy poziom masy kostnej w szczytowym momencie tym mniejsze ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Wytrzymałość kości zależna jest od ich wielkości i gęstości. Gęstość zależy częściowo od ilości wapnia, fosforu i innych minerałów w organizmie. Oprócz tego na gęstość kości może mieć wpływ poziom hormonów. Spadek poziomu estrogenu podczas menopauzy sprawia, że ubytek masy kostnej stale się zwiększa. U mężczyzn czynnikiem ryzyka jest niski poziom testosteronu.

Czynniki ryzyka wspomagające rozwój osteoporozy:

 • Niedobór wapnia. Jeśli przez całe życie człowiek nie dostarczy organizmowi odpowiedniej ilości wapnia to gęstość kości może być bardzo niska a ryzyko złamań o wiele większe. Wnioskując niedobór wapnia prowadzi w efekcie do osteoporozy.
 • Palenie tytoniu. Naukowcy dokładnie nie wiedzą, czemu tytoń ma wpływ na rozwój osteoporozy jednak przyjęto, że przyczynia się do osłabienia kości.
 • Zaburzenia odżywiania. U osób, które chorują na anoreksję i bulimię gęstość kości jest o wiele mniejsza niż być powinna.
 • Siedzący tryb życia. Osoby, które spędzają dużo czasu siedząc mają o wiele większe ryzyko zachorowania na osteoporozę niż osoby aktywne. Ćwiczenia typu taniec, spacery, bieganie, skoki wspomagają rozwój zdrowych i mocnych kości.
 • Nadmierne spożywanie alkoholu. Alkohol sprawia, że organizm traci swoją zdolność do wchłaniania wapnia. 
 • Kortykosteroidy. Długotrwałe stosowanie kortykosteroidów z lekami typu prednizon, kotyzon, prednizolon, deksametazon jest bardzo szkodliwe dla kości. Gdy nie można odstawić leków steroidowych należy poprosić lekarza o dodatkowe środki zapobiegające utracie masy kostnej.
 • Inne leki. Długotrwałe stosowanie, np. inhibitorów aromatazy podczas leczenia raka piersi, leki przeciwdepresyjne, itp. wiążą się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia osteoporozy.
 • Płeć. Kobiety są o wiele bardziej narażone na osteoporozę.
 • Wiek. Im człowiek jest starszy, tym bardziej narażony na osteoporozę.
 • Czynniki dziedziczne. Jeśli ktoś z bliskiej rodziny choruje bądź chorował na osteoporozę, zwiększa się ryzyko zachorowania.
 • Wzrost i waga. Im człowiek jest mniejszy i chudszy, tym większe prawdopodobieństwo zachorowania z powodu małej gęstości kości i masy kostnej.
 • Hormony tarczycy. Podczas nadczynności tarczycy, kiedy narząd ten wytwarza zbyt duże ilości hormonów lub gdy niedobory hormonów tarczycy są uzupełniane poprzez stosowanie tabletek w zbyt dużych dawkach, pojawia się ryzyko zmniejszania masy kostnej.
 • Procedury medyczne i choroby. Operacje brzucha lub utrata wagi po operacji, mogą wpłynąć na wchłanianie wapnia przez organizm. Oprócz tego choroba Leśniowskiego- Crohna, choroba trzewna, nadczynność przytarczyc, choroba Cushinga.


Złamania są najczęstszym i najpoważniejszym powikłaniem osteoporozy. Nawet łagodne upadki mogą prowadzić do poważnych złamań i w efekcie nawet do niepełnosprawności lub śmierci. Na szczęście obecne leczenie może bardzo pomóc w rehabilitacji po urazach.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4/5, ocen: 1
Osteoporoza, zrzeszotnienie kości
Ocena: 80 % na 100%
Liczba opinii: 1

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Celiakia, choroba trzewna, enteropatia z nadwrażliwości na gluten
Hipogonadyzm męski, pierwotny, wtórny, wrodzony
Nadczynność tarczycy, hipertyreoza
Osteoporoza, zrzeszotnienie kości
Pierwotna marskość żółciowa wątroby
Skolioza, skrzywienie kręgosłupa
Zespół CushingaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj