Kaszak, torbiel zastoinowa
lac. Stheroma, steatoma
ang. CystosteatomaKaszaki są to zaokrąglone, miękkie lub twarde guzki, które pojawiają się na skórze lub pod tkanką skórną. Ulubionym miejscem rozwoju kaszaków są mieszki włosowe skóry głowy, twarzy, pleców i moszny. Zwykle rozwijają się bardzo powoli, często dopiero po upływie miesięcy osiągają duże rozmiary. Ich wielkość może być różna. Od rozmiarów ziarnka grochu do orzecha włoskiego lub większych. Skóra w miejscu guzka jest zazwyczaj w normalnym kolorze ewentualnie staje się biaława lub jaśniejsza. Guzki zwykle na szyi i plecach nie są wypukłe a spłaszczone i rozciągnięte. W innych miejscach zmiany skórne są zaokrąglone i wystające, co może utrudniać odróżnienie kaszaków od gradówki (wywołanej przez przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego), jednak te drugie zazwyczaj są mniejsze.
Kaszaki zwykle mogą żyć na skórze bardzo długo i nie powodować żadnego dyskomfortu oprócz nieprzyjemnego wyglądu. Inaczej może być w przypadku dużych kaszaków. Te mogą powodować zaczerwienienia, ból, zwykle wypełnione są ropą i bardzo często prowadzić do owrzodzeń skóry a czasami także być pierwszym objawem powstania brodawczaka.

Kaszaki czasami mogą obficie wypełnić się ropą, co sprawia, że stają się dość duże, a następnie pękają zmniejszając swoje rozmiary. Taki proces może powtórzyć się kilkakrotnie. Zwykle kaszaki, które pojawiają się na owłosionych częściach ciała są pozbawione włosów. Najczęściej można zauważyć na skórze jednego kaszaka, chociaż czasami pojawia się ich więcej, tak jak w przypadku torbieli skórzastych, rozproszonych po całej powierzchni ciała, które ciężko odróżnić od włókniaków.
Spoistość kaszaka jest różna, od zmian miękkich do umiarkowanie twardych; ma gładką powierzchnię i jest przesuwalny wobec podłoża. Często widoczny jest na jego powierzchni ciemny punkt wskazujący na zaczopowany przewód mieszka włosowego. Zawartość torbieli wydostaje się samoistnie wskutek jej pęknięcia lub przez wyciśnięcie zmiany, jest żółtawa i cuchnąca. Kaszak może ulec nadkażeniu bakteryjnemu i wywołać zmiany zapalne w otaczających tkankach.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Kaszak, torbiel zastoinowa
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Kaszak, torbiel zastoinowaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj