Liszaj płaski, liszaj czerwony
lac. Lichen planus, lichen ruber
ang. Lichen planus, LP


Powiązana grafika:
(otwieranie w nowym oknie)
Liszaj
Liszaj
Łac. i ang. Lichen
Łac. i ang. Lichen
Choroba skóry
Choroba skóry
Zmiany, rogowacenie
Zmiany, rogowacenie

  

Liszaj płaski jest chorobą skóry, która powoduje fioletowe lub purpurowe guzki, zwykle dodatkowo swędzące. Sińce mają płaskie szczyty i nierówny kształt. Patrząc z bliska można dostrzec na nich białe płatki lub łuski. Liszaj płaski najczęściej dotyka nadgarstki, przedramiona i stawy skokowe. Oprócz tego może mieć wpływ na skórę głowy, paznokcie, wnętrze jamy ustnej, narządy płciowe i odbyt. Na skórze głowy liszaj płaski może spowodować wypadanie włosów. Paznokcie są łamliwe i rozdwajają się. W ustach tworzą się białe, koronkowe plamy na wewnętrznej stronie policzków lub na języku. Liszaj płaski jamy ustnej, narządów płciowych, czy odbytu może powodować ból i uczucie pieczenia. Ta dolegliwość dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Może występować w każdym wieku, ale częściej u osób w średnim wieku. 

Jakie są przyczyny powstawania choroby?
Najczęściej przyczyna powstania liszaja płaskiego nie jest rozpoznawana. Choroba nie jest zakaźna. Nie można się nią od nikogo zarazić. Stres może spowodować rozwój liszaja, ale nie jest czynnikiem, który go wywołuje. Czasami wpływ może mieć zapalenie wątroby typu C. Aby to sprawdzić lekarz musi przeprowadzić badanie krwi. O wszystkich przyjmowanych lekarz należy powiadomić lekarza, gdyż mogą one mieć wpływ na postęp choroby. Liszaj płaski zwykle powoduje swędzenie. Świąd może być łagodny lub ostry.

Siniaków może się pojawić tylko kilka, ale również może ich być więcej. Mogą się one utrzymywać przez kilka tygodni lub miesięcy. Czasami siniaki nie znikają całkowicie. Zostają po nich ciemnobrązowe ślady na skórze. Nie są to blizny. Będą one powoli, stopniowo znikać, ale może to potrwać nawet kilka miesięcy. Liszaj płaski w jamie ustnej może powodować bolesne rany, co sprawia, że trudno jeść.
Skąd mam wiedzieć, że mam liszaja płaskiego?
Aby upewnić się czy masz liszaja płaskiego musisz udać się do lekarza. Tylko on potrafi stwierdzić, co Ci dolega. Jeśli zaobserwujesz któreś z wymienionych wyżej objawów, udaj się do lekarza. Zaleci on badanie krwi lub biopsję skóry. W biopsji pobiera się kawałek skóry z części stłuczonej a następnie wysyła się próbkę do laboratorium.

Jak wygląda leczenie liszaja płaskiego?
Właściwy i jedyny lek na tę dolegliwość nie istnieje. Jeśli dokucza nam swędzenie lekarz przepisuje zwykle leki przeciwhistaminowe. Bez leczenia liszaj płaski znika po około roku. Jeśli choroba jest poważna i pojawia się wiele stłuczeń lekarz może przepisać pigułki kortykosteroidowe. Kortykosterydy, żele i maści są stosowane w leczeniu liszaja płaskiego narządów płciowych lub odbytu, a także jamy ustnej, jeżeli objawy są nasilone. W sytuacji, gdy liszaj płaski jest łagodny, leczenie nie jest konieczne ewentualnie lekarz może zalecić, np. płukanie jamy ustnej, aby zmniejszyć dyskomfort spowodowany owrzodzeniem jamy ustnej. Kortykosteroidy mają wiele skutków ubocznych, dlatego trzeba dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza odnośnie stosowania. W leczeniu liszaja może być również stosowana terapia światłem (PUVA). Innym sposobem leczenia jest przyjmowanie tabletek zawierających retinoidy. Ten składnik ma wiele skutków ubocznych, dlatego aby brać ten lek należy przeprowadzać regularnie badanie krwi.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Liszaj płaski, liszaj czerwony
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Liszaj płaski, liszaj czerwony
Zapalenie trzustki
Łysienie, wypadanie włosówTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj