Tłuszczak
lac. Lipoma
ang. LipomaTłuszczak jest wolnorosnącym guzkiem, który rozwija się między skórą a podstawową warstwą mięśni. Tłuszczak jest łatwy do zidentyfikowania, gdyż można go wyczuć palcem. Guzki są miękkie a ich dotknięcie czy ucisk zwykle nie powoduje bólu. Tłuszczaki zwykle pojawiają się po kilka naraz, w różnych miejscach na ciele. Tego typu zmiany skórne mogą wystąpić w każdym wieku, jednak częściej obserwuje się je u osób w średnim wieku.

Tłuszczak nie jest nowotworem i zwykle nie powoduje żadnych szkodliwych powikłań. Leczenie raczej nie jest konieczne, jednak jeśli tłuszczak pojawił się w niedogodnym dla pacjenta miejscu, w jakiś sposób przeszkadza, jest bolesny i rośnie, można przeprowadzić zabieg usunięcia guza.

Cechy tłuszczaków:
? Znajdują się tuż pod skórą. Najczęściej można je wykryć na szyi, ramionach, plecach, brzuchu, ramionach i udach.
? Guzki tłuszczakowe są miękkie i wodniste w dotyku. Bardzo łatwo można zmienić ich kształt poprzez uciśnięcie ich palcem.

? Guzki są na ogół małe, mniejsze niż 5 cm, chociaż czasami mogą rosnąć do rozmiarów większych niż 6 cm.
? Rzadko, ale może się tak zdarzyć, że guzki są bolesne. Dzieje się tak w momencie, gdy rozwijają się w pobliżu nerwów i wywierają na nie presję. 

Kiedy należy udać się do lekarza?
Tłuszczak rzadko kiedy wywołuje poważne konsekwencje zdrowotne, jednak jeśli zauważysz guzek lub obrzęk w dowolnym miejscu na ciele, warto poddać go pod obserwację lekarską.

Dokładna przyczyna występowania tłuszczaków nie jest znana. Najczęściej zmiany te pojawiają się w rodzinach, zatem można stwierdzić, iż dużą rolę w ich rozwoju odgrywają czynniki genetyczne.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Tłuszczak
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

TłuszczakTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj