Sinica
lac. Cyanosis
ang. CyanosisSinica jest to choroba, która przejawia się niebieskawym, miejscowym zabarwieniem skóry i błon śluzowych. Sinica wywołana jest przez brak tlenu we krwi, co często ma miejsce podczas niewydolności serca, przebywania w niskiej temperaturze, chorób płuc czy duszności. Sinica może być chorobą wrodzoną, która wynika z wady serca, zespołu niewydolności oddechowej płuc lub problemów z oddychaniem u dziecka. 
Krew zawiera czerwony barwnik- hemoglobinę- która znajduje się w krwinkach czerwonych. 

Hemoglobina odpowiedzialna jest za odbiór tlenu z płuc i przekazywanie go do tętnic, skąd następnie są uwalniane do komórek poprzez drobne naczynia włosowate. Po zakończeniu tego procesu, utleniona krew krąży przez naczynia włosowate i żyły spowrotem do płuc. Hemoglobina ma barwę jasnoczerwoną w momencie, gdy zawiera odpowiednią ilość tlenu, kiedy natomiast tlenu jest mniej, przybiera barwę niebieskawą. 

Niebieskawe zabarwienie skóry, jakie wywołuje sinica, zwykle, najbardziej widoczne jest pod paznokciami, na wargach i języku. Takie objawy często pojawiają się, gdy organizm jest narażony na zimno, co sprawia, że krew zaczyna wolniej płynąć. W takim przypadku nie są to poważne symptomy. Jeśli jednak sinica występuje sama, bez żadnej przyczyny, może być to oznaką poważnych powikłań i problemów zdrowotnych. 
Przyczyny
Niebieski kolor skóry oraz błon śluzowych wywołany przez sinicę spowodowany jest brakiem tlenu we krwi. Niski poziom tlenu może być spowodowany przez słabe krążenie krwi lub problemy z oddychaniem. Sinicę może również wywoływać niski poziom tlenu w środowisku skażonym nadmierną ilością tlenku węgla. Czasami, choroba może być obecna już po urodzeniu, jako oznaka wrodzonej wady serca, w której część krwi w ogóle nie jest pompowana do płuc, zamiast czego trafia ona do innych części ciała i pozostaje nieutleniona. Sinica może być także spowodowana przez zatrucie substancjami chemicznymi, lekami lub spożycie skażonej żywności i wody. 

Sinica może wywołać, oprócz zmiany koloru skóry, zawroty głowy lub omdlenia.

Leczenie
Leczenie choroby podstawowej może pomóc zwalczyć objawy sinicy.

Rokowanie
Jeśli zostanie podjęte leczenie choroby, która jest przyczyną sinicy (choroby płuc, serca), możliwe jest całkowite jej wyleczenie.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Sinica
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Przewlekła choroba górska
Przewlekła obturacyjna choroba płuc, POChP
Sinica
Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej
Zapalenie nagłośni
Zapalenie płuc
Zatrucie alkoholem
Zespół aspiracji smółki
Zespół Eisenmengera
Zwężenie zastawki mitralnej, stenoza mitralnaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj