Ostuda, melanodermia
lac. Chloasma, Melasma
ang. Melasma, melanodermiaOstuda, inaczej melasma lub melanodermia, jest to nabyty wzrost melaniny przez obszary skóry, narażone na działanie słońca. Ostuda objawia się symetrycznymi przebarwieniami na skórze, które pojawiają się miejscowo i mogą się ze sobą na różne sposoby łączyć. Najczęstszymi miejscami, jakie dotyka melanodermia są policzki, wargi, broda i czoło, chociaż czasami, może się ona pojawić w miejscach, gdzie nie docierają promienie słoneczne. Ostuda może czasami występować podczas ciąży, jako jej objaw. 

Przyczyny melanodermii nie są do końca znane. W większości przypadków, jako powód podaje się dużą aktywność hormonalną u kobiet (podczas ciąży lub stosowania tabletek antykoncepcyjnych). Inne czynniki, które mogą mieć wpływ na zmiany hormonalne to niektóre leki, choroby jajników, zaburzenia w pracy tarczycy oraz niektóre kosmetyki.
Najważniejszą przyczyną rozwoju melanodermii jest narażenie na działanie promieni słonecznych. Bez ograniczenia wpływu słońca na skórę, całkowite wyleczenie tej choroby nie jest możliwe. 

Cechy:

  • Melanodermia może pojawić się, jako objaw towarzyszący ciąży lub efekt stosowania środków antykoncepcyjnych.
  • Ostuda może stać się poważna przy intensywnej i nadmiernej ekspozycji na słońce, jednak często jej objawy pojawiają się w taki sposób, że pacjenci początkowo wcale nie zauważają zmian chorobowych
  • Plamy i przebarwienia związane z melanodermią są zwykle jasnobrązowe lub brązowe. Czasami zmiany skórne mogą przyjmować barwę czarną lub niebieską, jednak ma to miejsce tylko u chorych na melasmę skóry.
  • Nadmiar melaniny można zauważyć gołym okiem na naskórku lub w skórze właściwej przy użyciu specjalnej lampy.

 
Przyczyny
W rozwoju melanodermii ważną rolę odgrywają predyspozycje genetyczne. Rozwój choroby znacznie częściej obserwuje się u kobiet niż u mężczyzn. Osoby z jasnobrązową karnacją, z obszarów świata, gdzie występuje przez długi czas intensywne słońce, są o wiele bardziej podatne na zachorowanie. Rzadko kiedy melanodermia jest chorobą, która dotyka całych rodzin, jednak zdarzają się takie przypadki w medycynie. 
Innym ważnym aspektem w rozwoju ostudy jest na pewno długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne. Promieniowanie ultrafioletowe bowiem, może powodować peroksydację lipidów w błonach komórkowych, co w konsekwencji prowadzi do generowania wolnych rodników, które pobudzają melanocyty do tworzenia większych ilości melaniny. U chorych na melanodermię bloki filtrów przeciwsłonecznych, zwłaszcza przeciwko promieniowaniu UVB, są niewystarczające i tym samym stymulują melanocyty, aby produkowały duże ilości melaniny. 

U innych osób, powodem, z którego dochodzi do pojawienia się przebarwień na skórze są zmiany hormonalne, np. u kobiet w ciąży mówi się o tzw. masce ciążowej. Dokładna przyczyna, z jakiej melanodermia ujawnia sie podczas ciąży, nie jest znana. Poziom estrogenu, progesteronu i hormonu stymulującego poziom melanocytów- melanotropiny (MSH) znacznie wzrasta w trzecim trymestrze ciąży. Zdarzają się jednak niewyjaśnione przypadki, że melanodermia pojawia się u pacjentów bez podwyższonego poziomu wyżej wymienionych hormonów. Ponadto rozwój ostudy można zaobserwować u pacjentów stosujących zastępcze dawki hormonów i pigułki antykoncepcyjne, a także dietylostilbestrol oraz leczonych na raka prostaty. Często choroba może wystąpić także u kobiet, które przebyły już menopauzę. Specjaliści w badaniach odkryli, że na rozwój melanodermii większy wpływ ma progesteron. 

Bardzo częstą przyczyną melanodermii mogą być także choroby tarczycy oraz zaburzenia pracy podwzgórza. Większe prawdopodobieństwo ostudy pojawia się także u osób, u których zaobserwowano obecność czerniaka lub znamienia barwnikowego.  Dokładne przyczyny melanodermii są stale badane. Na pewno czynniki genetyczne i hormonalne w połączeniu z promieniowaniem słonecznym mają największy wpływ na rozwój tej choroby skóry. Ponadto uznaje się za nie czynniki fotoalergiczne i fototoksyczne oraz niektóre kosmetyki lub leki.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Ostuda, melanodermia
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Objawy ciąży
Ostuda, melanodermia
Ostuda, melanodermiaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj