Łysienie, wypadanie włosów
lac. Alopecia
ang. Alopecia, hair lossProces łysienia rozpoczyna się zwykle od pojawiania się dużej ilości włosów na szczotce, w wannie czy pod prysznicem. W następnej kolejności zauważalne są na głowie gołe obszary skóry spowodowane przez ubytek włosów. Łysina zwykle odnosi się do nadmiernej utraty włosów na głowie i może być efektem cech dziedzicznych lub stosowania niektórych leków. Wypadanie włosów może pojawić się u każdego, niezależnie od płci i wieku. 

Analizując przypadki łysiejących osób można stwierdzić, że ludzie podczas tej dolegliwości zachowują się bardzo różnie. Niektórzy, w ogóle nie podejmują żadnych kroków w kierunku leczenia lub ukrycia wady, inni znowu, stosują różnego rodzaju peruki czy chusty, pozostali natomiast korzystają z różnych metod leczenia- stosują leki lub poddają się zabiegom chirurgicznym. W przypadku podejmowania jakichkolwiek środków zapobiegania, należy najpierw koniecznie poradzić się lekarza, czy nie wywoła to u nas żadnych działań niepożądanych. Wypadanie włosów w medycynie określa się łysieniem. Istnieje kilka rodzajów łysienia. Najbardziej powszechnym, zarówno u kobiet i mężczyzn, jest łysienie androgenowe, którego skutki, zwykle są nieodwracalne. Pozostałe typy łysienia są zazwyczaj tymczasowe, m.in. łysienie plackowate. Dotyczy to wypadania włosów na głowie oraz innych częściach ciała.

Trwałe wypadanie włosów:

 • Łysienie androgenowe u mężczyzn. U mężczyzn, ten typ łysienia może się pojawić dość wcześnie, około 20. roku życia. Zazwyczaj charakteryzuje się to wypadaniem włosów na skroniach oraz na czubku głowy. Efektem jest całkowita lub częściowa łysina.
 • Łysienie androgenowe u kobiet. W przypadku kobiet, utratę włosów można najczęściej zaobserwować po bokach i z przodu głowy. Najczęściej u kobiet, część włosów pozostaje, rzadko kiedy zdarza się całkowita utrata owłosienia na głowie.
 • Łysienie związane z chorobami bliznowaciejącymi. Ten rodzaj trwałej utraty włosów występuje bardzo rzadko i spowodowany jest przez stan zapalny mieszków włosowych, który wywołuje blizny i w efekcie trwałą utratę włosów. Czasami, ten typ łysienia powoduje ból i świąd.

Tymczasowa utrata włosów:

 • Łysienie plackowate. Utrata włosów podczas łysienia plackowatego jest zwykle niewielka- objawia się małymi, okrągłymi łatami na głowie, których najczęściej jest kilka, w różnych miejscach. Łysienie plackowate wywołuje nieregularne wypadanie włosów zarówno na głowie, jak i brodzie, brwiach czy rzęsach. Rzadziej może dojść do utraty włosów w innych częściach ciała. Jeśli łysina obejmie całą skórę głowy, mówi się o całkowitym łysieniu. Jeżeli wypadanie włosów zauważalne jest na większych obszarach ciała, nazywa się to utratą włosów na całym ciele. Czasami podczas łysienia plackowatego może się pojawić ból i świąd, jednak zwykle są to minimalne objawy.
 • Łysienie telogenowe. Ten typ przejściowej utraty włosów najczęściej pojawia się nagle, jako efekt złego stanu zdrowia lub długotrwałego stresu. Podczas łysienia telogenowego, włosy mogą wypadać w dużych ilościach w trakcie czesania lub mycia. Ten typ łysienia zwykle nie powoduje całkowitej utraty włosów a jedynie przerzedzenie włosów.
 • Łysienie trakcyjne. Ten rodzaj łysienia może wystąpić jako rezultat niektórych, długotrwałych fryzur takich jak warkoczyki czy dredy. Utrata włosów następuje zwykle w miejscach gdzie włosy są mocno ściągnięte w jedną całość.
 • Łysienie anagenowe. Ten typ utraty włosów spowodowany jest przez leczenie nowotworów i chłoniaków chemioterapią. Wypadanie włosów zwykle rozpoczyna się zaraz po rozpoczęciu terapii i obejmuje większe partie włosów niż ma to miejsce w przypadku łysienia telogenowego. Zwykle kilka tygodni po zakończeniu terapii, włosy znowu zaczynają odrastać, chociaż czasami zdarza się, że utrata jest trwała.

 
Kiedy należy udać się do lekarza?
Z lekarzem należy się skontaktować w momencie, gdy zostanie zauważona nagła utrata dużej części włosów podczas czesania i mycia. Nagła utrata włosów może być sygnałem, że doszło do pogorszenia się stanu zdrowia i wymaga leczenia. Nie ma lekarstwa, które zapobiegałoby trwałej utracie włosów. Istnieją jedynie środki, dzięki którym, można spowolnić proces wypadania włosów lub metody ukrywania łysiny.

Ze względu na pewne zmiany hormonalne, podrażnienie lub uszkodzenie niektórych mieszków włosowych, może dojść do osłabienia fazy wzrostu lub produkcji cienkich i łamliwych włosów. Każdy włos przechodzi przez etap wzrostu i spoczynku. U każdego człowieka proces ten jest inny. Faza wzrostu włosa, którą określa się jako anagen, trwa od dwóch do trzech lat. Przez cały ten czas włos rośnie około 1 cm miesięcznie. Następnie włos przechodzi w fazę spoczynku- telogen. Ten etap trwa od trzech do czterech miesięcy. Po tym czasie włos wypada, a na jego miejscu zaczyna wyrastać nowy, po czym proces powtarza się od nowa.

U większości ludzi, codziennie, wypada od 50 do 100 włosów, jednak w porównaniu z całkowitą liczbą włosów na głowie (ok. 100 000) jest to niezauważalna zmiana. Stopniowe przerzedzenie włosów jest normalną częścią procesu starzenia, jednak wypadanie włosów, w młodym wieku, w dużych ilościach i bardzo szybkim tempie, w trakcie którego, nie zdążą się rozwinąć nowe, może powodować łysienie lub sprawiać, że odrastające włosy są cienkie i słabe.

Przyczyny utraty włosów:

 • Łysienie androgenowe. U kobiet i mężczyzn łysienie androgenowe skraca czas wzrostu włosa, przez co nie są one odpowiednio grube i mocne. Podczas każdego etapu wzrostu, włosy, nie są odpowiednio umocowane w mieszku włosowym i łatwiej wypadają. Podczas tego typu łysienia, dużą rolę odgrywa prawdopodobnie dziedziczność. Jeśli więc w rodzinie były osoby, które cierpiały na wypadanie włosów, ryzyko pojawienia się tej dolegliwości u pozostałych jej członków jest bardzo prawdopodobne. Cechy dziedziczne mają również wpływ na wiek, w którym zacznie się pogłębiać łysina oraz na tempo jej rozwoju.
 • Łysienie związane z chorobami bliznowaciejącymi. Ten rodzaj trwałej utraty włosów pojawia się, gdy w mieszkach włosowych skóry głowy dochodzi do stanów zapalnych i tym samym do występowania blizn, co uniemożliwia wzrost nowym włosom. Przyczynami łysienia związanego z chorobami bliznowaciejącymi są toczeń rumieniowaty i liszaj płaski. Nie są znane przyczyny pojawienia się stanu zapalnego w mieszkach włosowych.
 • Łysienie plackowate. Wypadanie włosów związane z łysieniem plackowatym klasyfikowane jest, jako choroba autoimmunologiczna, której przyczyny nie są znane. Osoby, u których rozwija się łysienie plackowate są zwykle w dobrym stanie zdrowia. U nielicznych występują choroby autoimmunologiczne, np. zaburzenia pracy tarczycy. Niektórzy badacze twierdzą, że na rozwój łysienia plackowatego mają wpływ mutacje genetyczne lub czynniki środowiskowe, np. wirusy. Ponadto, ten typ utraty włosów określa się, jako chorobę dziedziczną. Podczas łysienia plackowatego włosy mogą kilkakrotnie wypadać, po czym ponownie odrastać.
 • Łysienie telogenowe. Przyczyną tego rodzaju łysienia są pewne zmiany w normalnym cyklu rozwoju włosów, które mogą być spowodowane przez uszkodzenia systemów- psychicznego i fizycznego- co sprawia, że włosy wcześniej odchodzą w fazę spoczynku. To zaburzenie powoduje, że włosy, nie są utrzymywane przez korzenie i wypadają. Po upływie miesiąca lub dwóch, włosy znowu zaczynają odrastać.
  Łysienie telogenowe może być reakcją na różne wydarzenia w życiu człowieka, które wpływają na zaburzenia psychiczne np. śmierć bliskiej osoby lub długotrwały stres, a także fizyczne, np. wysoka gorączka, utrata masy ciała, skrajna dieta lub chirurgia. Włosy zwykle odrastają, jednak najpierw musi dojść do ustabilizowania się stanu zdrowia.
 • Łysienie trakcyjne. Nadmierne układanie włosów lub chodzenie we fryzurach, które mocno naciągają włosy mogą być przyczyną łysiny trakcyjnej. Jeśli wyżej wymienione czynniki, które sprawiają, że włosy są naciągnięte, zostały przerwane i nie doszło do poważniejszych uszkodzeń i blizn w korzeniach włosów, mogą one normalnie odrosnąć.

Inne przyczyny utraty włosów:

 • Zła dieta. Dieta uboga w białko i żelazo lub inne zaburzenia w odżywianiu, mogą przyczyniać się do wypadania włosów.
 • Niektóre leki. Środki stosowane w leczeniu dny moczanowej, zapalenia stawów, depresji, chorób serca i wysokiego ciśnienia krwi, mogą spowodować utratę włosów u niektórych osób. Tabletki antykoncepcyjne również mogą wywoływać wypadanie włosów u kobiet.
 • Choroby. Cukrzyca oraz toczeń mogą być związane z wypadaniem włosów. 
 • Niektóre metody leczenia. Pacjenci poddawani leczeniu chemio- lub radioterapią mogą być narażeni na rozwój łysiny. Po zakończeniu leczenia, włosy zwykle odrastają.
 • Zmiany hormonalne. Brak równowagi hormonalnej może wywoływać wypadanie włosów. Zaburzenia w poziomie hormonów mogą być spowodowane przez ciążę, poród, odstawienie pigułek antykoncepcyjnych, menopauzę, a także nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Zwykle wypadanie włosów występuje przez trzy miesiące po pojawieniu się zmian hormonalnych i dopiero po ich upływie włosy zaczynają odrastać. 
  Podczas ciąży włosy są zwykle bujniejsze i grubsze niż zawsze. Po porodzie jednak przez kilka miesięcy duża ich część zaczyna wypadać.
  Jeśli zaburzenia hormonalne spowodowane są przez nadprodukcję testosteronu może się pojawić przerzedzenie włosów na czubku głowy. Stosowanie zastępczych dawek niektórych hormonów może zatrzymać proces wypadania włosów.
 • Stylizacja włosów. Substancje chemiczne przeznaczone do stylizacji włosów podczas ich farbowania, prostowania, kręcenia, suszenia, itp., używane w nadmiarze, mogą mieć wpływ na ich uszkodzenie i trwałą utratę. Ponadto, wypadanie włosów może wywoływać ich częste szczotkowanie, które uszkadza łodygi.
 • Zakażenia skóry głowy. Zakażenie, takie jak grzybica, może mieć wpływ na utratę włosów, gdyż atakuje zarówno skórę jak i mieszki włosowe, które się w niej znajdują. Po infekcji jednak, zazwyczaj włosy odrastają. Zakażenia grzybicze można leczyć przy pomocy miejscowych lub doustnych leków przeciwgrzybicznych.
 • Trichotillomania. Jest to rodzaj manii, fobii, w której chory nie może powstrzymać się od wyrywania włosów, nie tylko z głowy, ale także innych, owłosionych części ciała. Wyrywane włosy pozostawiają zwykle łyse lub przerzedzone miejsca na głowie, które potem pacjent próbuje za wszelką cenę ukryć. Przyczyny tego zaburzenia nadal są nieznane. 

Początkowo pomoc lekarską podczas wypadania włosów może świadczyć lekarz ogólny. W poważniejszych przypadkach pacjent kierowany jest do dermatologa, czyli specjalisty od chorób skóry, paznokci i włosów. Poniżej wymienionych jest kilka informacji, które pomogą przygotować się odpowiednio do wizyty lekarskiej i kolejnych etapów leczenia.

 • Należy być przygotowanym na pewne ograniczenia. Przykładowo, jeśli przyczyną łysienia jest nieodpowiednia dieta, ważne jest, aby podjąć zalecenia lekarskie, które mogą zapobiec dalszemu rozwojowi utraty włosów.
 • Należy zapamiętać, a najlepiej zapisać wszystkie objawy (bóle, itp.), które pojawiły się w ostatnim czasie i powiadomić o nich lekarza. Często może się wydawać, że nie są one związane z wypadaniem włosów, ale tak na prawdę może to pomóc w rozpoznaniu dokładnej przyczyny utraty włosów.
 • Należy powiadomić lekarza o wszystkich, przeprowadzanych w ostatnim czasie, zmianach w stylu życia.
 • Należy powiadomić lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.
 • Warto, aby na wizytę lekarską pójść z bliską osobą. Zwykle lekarz przekazuje bardzo dużo informacji, które ciężko zapamiętać jednej osobie.
 • Na kartce dobrze jest zapisać różne pytania do lekarza.

 

 

Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 3
Łysienie, wypadanie włosów
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 3

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Celiakia, choroba trzewna, enteropatia z nadwrażliwości na gluten
Dystrofie mięśniowe, zanik mięśni
Łysienie, wypadanie włosówTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj