Rumień wielopostaciowy, wysiękowy
lac. Erythema multiforme
ang. Erythema multiforme, exudative


Powiązana grafika:
(otwieranie w nowym oknie)
Rumień guzowaty
Rumień guzowaty
Łac. Erythema nodosum
Łac. Erythema nodosum
Zapalenie tkanki skórnej
Zapalenie tkanki skórnej
Choroba zapalna skóry
Choroba zapalna skóry

  

Rumień wielopostaciowy jest to ostra, zapalna zmiana skórna, która objawia się czerwonymi pręgami na skórze z fioletowymi plamkami wewnątrz. Nazwa tego rumienia odnosi się do jego różnorodności. Może bowiem przyjmować wiele, różnych postaci.

Rumień wielopostaciowy można podzielić na dwie grupy:
• Zespół Stevensa-Johnsona,
• Zmiany rumieniowo- obrzękowe.

Rumień wielopostaciowy jest jedną z najczęściej zgłaszanych u dermatologa dolegliwości skórnych. Większość przypadków pojawia się u osób młodych, chociaż nie ma określonego przedziału wiekowego, w którym rumień występuje częściej. Sprecyzowano natomiast, która płeć jest bardziej narażona na pojawienie się rumienia- są to mężczyźni. Rumień zwykle powraca ponownie po jakimś czasie od wyleczenia. Zmiany rumieniowo- obrzękowe, to najczęściej występujący rodzaj rumienia wielopostaciowego, który pojawia się na dłoniach i stopach w postaci okrągłych pierścieni. Objawy tych zmian są dość łagodne. Pojawia się wysypka, której może towarzyszyć świąd i pieczenie. W poważniejszych przypadkach zmiany mogą występować na ustach lub innych obszarach skórnych. Zwykle wysypka trwa do dwóch tygodni i pozostawia ciemne blizny na skórze.

Główną przyczyną powstawania zmian rumieniowo- obrzękowych jest wirus opryszczki. W innych przypadkach powodem mogą być inne wirusy i infekcje lub reakcja organizmu na leki.  Zespół Stevensa- Johnsona jest rzadszym, ale poważniejszym rodzajem rumienia wielopostaciowego, zdarzają się bowiem przypadki zgonów, osób chorych na zespół Stevensa- Johnsona. Objawia się dużymi, czerwonymi pęcherzami, wypełnionymi krwią. Może pojawiać się w miejscach wilgotnych- oczy, jama ustna albo w narządach wewnętrznych.
 

Oznaki zespołu Stevensa- Johnsona, to:
• Gorączka,
• Złe samopoczucie,
• Kaszel,
• Ból gardła.

Objawy te mogą trwać do dwóch tygodni od wystąpienia zakażenia.  Za główną przyczynę powstawania rumienia wielopostaciowego uznaje się leki przeciwzapalne oraz antybiotyki.

Ciężko stwierdzić, dlaczego dochodzi do rozwoju rumienia wielopostaciowego. Przyjęto, że udział w tym może mieć osłabiony układ immunologiczny. Niektóre poważne formy zespołu Stevensa- Johnsona pojawiają się częściej u osób chorych na AIDS lub inne choroby osłabiające układ odpornościowy.

Leczenie
Leczenie rumienia rozpoczyna się od znalezienia jego przyczyny i rozpoznania rodzaju powstałej zmiany. Jeśli u pacjenta wykryto zmiany rumieniowo- obrzękowe to zwykle nie jest konieczne leczenie, gdyż nie wywołują one poważnych objawów i same znikają. W innych przypadkach zaleca się stosowanie maści i leków przeciwzapalnych.
Jeżeli pacjent cierpi na zespół Stevensa- Johnsona leczenie może obejmować wypalanie pęcherzy lub podawanie zastrzyków oraz leków doustnych, które mają zapobiec dalszemu rozwojowi rumienia.
 Prosimy oceń
stronę/treści:
  
3.5/5, ocen: 2
Rumień wielopostaciowy, wysiękowy
Ocena: 70 % na 100%
Liczba opinii: 2

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Borelioza
Pokrzywka
Rumień guzowaty
Rumień wielopostaciowy, wysiękowy
Zapalenie ucha zewnętrznego
Złuszczające zapalenie skóryTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj