Trądzik
lac. Acne
ang. AcneTrądzik są to różnego rodzaju zmiany skórne, często bolesne, które nie są zbyt estetyczne i wywołują dyskomfort. Trądzik leczy się bardzo długo i często powraca. Trądzik najczęściej pojawia się u nastolatków, chociaż może występować w każdym wieku. Czasami u dorosłych kobiet można trądzik powiązać z różnymi zmianami hormonalnymi (miesiączka, ciąża, przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych). Wysypka pojawia się zwykle w miejscach, gdzie pracuje największa liczba gruczołów łojowych, tzn. na twarzy, szyi, plecach, ramionach. Może występować, jako:

Trądzik zaskórnikowy. Powstaje, gdy w mieszkach włosowych gromadzą się martwe komórki skóry i bakterie, które w pewnym momencie blokują się tworząc zaskórniki. Można je podzielić na dwa rodzaje. Jeśli zaskórniki są otwarte to objawiają się ciemnymi kropkami w mieszkach włosowych (wągry). Jeżeli natomiast są zamknięte ukazują się w postaci lekko wypukłych, małych, białych krost.

  • Grudki. Małe, wypukłe krostki w kolorze czerwonym, które są wynikiem stanu zapalnego w mieszkach włosowych.
  • Krosty. Czerwone lub białe zmiany skórne, często na końcach wypełnione ropą.
  • Guzki. Są to duże, bolesne i twarde zmiany pod skórą. Powstają w wyniku odkładania się wydzieliny głęboko w mieszkach włosowych.
  • Torbiele. Są to bolesne, wypełnione ropą guzy na skórze. Ich uszkodzenie może pozostawiać blizny.

Kiedy należy iść do lekarza?
Trądzik zwykle nie jest poważnym stanem chorobowym. Jeśli jednak zauważasz stały problem z pojawiającymi się wypryskami i odczuwasz ból zwróć się o pomoc do dermatologa. Trądzik może wywoływać problemy w nawiązywaniu kontaktów, wstyd i dyskomfort, dlatego warto jest rozpocząć leczenie, w celu poprawienia jakości życia.

Są trzy aspekty, które przyczyniają się do rozwoju trądziku:

  1. Nadmiar łoju skórnego.
  2. Nieregularny przepływ martwych komórek skóry, który powoduje podrażnienie mieszków włosowych.
  3. Bakterie.

 
Trądzik pojawia się, gdy dochodzi do połączenia mieszków włosowych, z łojem i martwymi komórkami skóry. Każdy mieszek podłączony jest do gruczołów łojowych, które wytwarzają sebum (łój) odpowiedzialny za utrzymanie w odpowiednim stanie włosów i skóry. Łój zwykle przedostaje się na powierzchnie skóry przez otwory mieszków włosowych. Jeśli organizm człowieka produkuje zbyt dużą ilość sebum i jednocześnie martwych komórek skóry, mogą gromadzić się w mieszkach włosowych i prowadzić do ich zablokowania. Może to w efekcie sprawiać, że na skórze pojawiają się zaskórniki białe (zamknięte pory skóry) lub wągry (otwarte pory skóry). Gdy w mieszkach włosowych dochodzi do stanu zapalnego, na skórze rozwijają się czerwone plamy z białą końcówką ropną. Te blokady i stan zapalny mogą powodować powstawanie guzków pod skórą, które określa się torbielami. Nie jest określone w 100% co powoduje wzrost produkcji sebum. Mogą mieć na to wpływ hormony, bakterie, niektóre leki oraz czynniki dziedziczne. Wbrew powszechnej opinii, tłuste pokarmy i czekolada mają niewielki wpływ na rozwój trądziku. Mogą go natomiast powodować inne pokarmy, które zawierają duże ilości cukru.

Trądzik nie jest spowodowany przez brud. Nie należy więc przeprowadzać zbyt wielu zabiegów oczyszczania skóry, gdyż właśnie wtedy może dojść do podrażnienia i w konsekwencji do trądziku. Oczyszczenie powinno obejmować jedynie usunięcie martwej skóry i nadmiaru łoju. Trądzik bardzo często może pozostawiać blizny. Pocieszeniem jest fakt, iż wczesne rozpoczęcie leczenia sprawia, że skóra nie ulegnie trwałym uszkodzeniom i wróci do normalnego wyglądu.

Jak było już zaznaczone wyżej, trądzik może być wywoływany przez zmiany hormonalne, które pojawiają się:
• U nastolatków w okresie dojrzewania (zarówno u dziewcząt, jak i chłopców)
• U kobiet i dziewczyn na kilka dni przed miesiączką,
• U kobiet w ciąży,
• U osób, które stosują niektóre leki, np. kortyzon.

Inne czynniki ryzyka, to:
• Tłusta skóra, bądź stosowanie tłustych kremów i innych substancji do pielęgnacji skóry.
• Cechy dziedziczne. Jeśli w rodzinie ktoś cierpi lub cierpiał na trądzik, jest większe prawdopodobieństwo, że pojawi się u pozostałych.
• Różne przedmioty, które powodują wzrost ciśnienia skóry lub podrażniają ją, np. maski, kaski, plecaki.


 Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Trądzik
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Hirsutyzm, wirylizm
Przedwczesne pokwitanie, szybsze dojrzewanie płciowe
Trądzik
Zapalenie twardówki
Zespół Cushinga
Zespół nadnerczowo ? płciowy
Zespół napięcia przedmiesiączkowego, ZNP
Zespół policystycznych jajników, zespół wielotorbielowatych jajników, chroniczny, hiperandrogeniczny brak owulacjiTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj