Świerzb
lac. Scabies
ang. Scabies


Powiązana grafika:
(otwieranie w nowym oknie)
Świerzb
Świerzb
Łac. Pruritus
Łac. Pruritus
Świąd skóry
Świąd skóry
Ang. Genital itching
Ang. Genital itching

  

Świerzb jest chorobą skóry wywoływaną przez roztocza (małe pasożyty) zwane świerzbowcem ludzkim, które, gdy dostaną się na skórę, składają jaja i w ciągu następnych kilku dni rozprzestrzeniają się po całym ciele. Generalnie świerzb jest chorobą zakaźną i podczas bliskiego kontaktu z chorym można się nią zarazić. Zbliżenie to musi trwać długo. Podanie sobie rąk na przywitanie czy przytulenie nie spowoduje zarażenia świerzbem. Roztocza mogą żyć na skórze, jednak, jeśli przebywają z dala od niej, umierają. Nie można ich nabyć z pościeli, ręczników, itp. Jest to wyłącznie możliwe poprzez kontakt ze skórą osoby chorej. Czasami świerzb może pojawić się w miejscach, gdzie przebywa bardzo dużo ludzi przez długi czas, np. w żłobkach czy domach starości.

Objawy:

  • Na skórze pojawiają się przezroczyste, ciemne lub szare linie o długości 2 - 10mm. Obszary, na których najczęściej występują owe zmiany to nadgarstki, dłonie oraz skóra między palcami. Zwykle tego typu objawy nie są zauważalne do momentu pojawienia się wysypki i świądu.
  • Świąd, który wywołuje konieczność drapania, które z kolei prowadzi do uszkodzeń skóry. Czasami takie uszkodzenia mogą ulec zakażeniu- infekcje wtórne. Jeśli dochodzi do infekcji skóra staje się czerwona, podrażniona i gorąca.
  • Grzybica, która pojawia się najczęściej na dłoniach a następnie przechodzi na inne obszary skóry. Grzybica jest zwykle bardziej odczuwalna w nocy lub po gorącej kąpieli.
  • Wysypka, która pojawia się tuż po wystąpieniu świądu. Zwykle są to czerwone plamki lub guzki na wewnętrznej części ud, brzuchu, pośladkach, pod pachami i wokół brodawek sutkowych u kobiet. Wysypka może być związana z innymi chorobami skóry.

 
Symptomy, jakie wywołuje świerzb, występują jeszcze w kilku innych chorobach, dlatego jeśli lekarz ma pewnie niejasności dotyczące diagnozy, pobierany jest kawałek zainfekowanej skóry i badany na obecność bakterii świerzbowca. Tylko dzięki takiej metodzie lekarz może podać pewną diagnozę.

Świąd i wysypka są reakcją alergiczną organizmu na roztocza i mogą tak na prawdę obejmować obszary skórne na całym ciele. Zwykle pojawiają się dość późno, po wystąpieniu innych oznak. Objawy te zazwyczaj trwają od dwóch do sześciu tygodni od zarażenia po raz pierwszy. W przypadku kolejnej infekcji bakterią świerzbowca, świąd i wysypka pojawiają się bardzo szybko. To dlatego, że organizm stał się uczulony na roztocza.
 Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4/5, ocen: 4
Świerzb
Ocena: 80 % na 100%
Liczba opinii: 4

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Stulejka, zwężenie napletka
ŚwierzbTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj