Szkarlatyna, płonica
lac. Scarlatina
ang. Scarlet fever, scarlatinaSzkarlatyna jest to choroba będąca wynikiem zakażenia bakterią paciorkowca. Najczęściej pojawia się u dzieci i jest łatwo rozpoznawalna ze względu na charakterystyczne objawy. Dawniej szkarlatyna przez to, że wywołuje poważne powikłania, prowadziła do śmierci. Obecne metody leczenia, które obejmują przyjmowanie antybiotyków, pozwalają na skuteczne wyleczenie choroby. Istnieje wiele znanych objawów szkarlatyny, które pozwalają odróżnić ją od anginy. Pierwszą oznaką choroby jest czerwona wysypka na skórze, która może pojawić się na całym ciele i prowadzić do łuszczenia się skóry (jak widać wykazuje podobne cechy do zmian skórnych, jakie wywołuje oparzenie słoneczne). Wysypka nie pojawia się na twarzy, choć zwykle jest ona zaczerwieniona. Innymi objawami są czerwone linie pojawiające się na fałdach skóry, np. pod pachami, tzw. Pastie.

 

Wysypka i Pastia zwykle pojawiają się później. Wcześniejsze objawy obejmują ból gardła i gorączkę (ponad 38°C). U wielu dzieci można zaobserwować również powiększenie węzłów chłonnych, bóle brzucha, nudności, pulsacyjny ból głowy, zawroty głowy oraz zaczerwienienie języka.  Wczesne objawy często są mylone z anginą. Dopiero po pojawieniu się wysypki okazuje się, że to jednak szkarlatyna. Gdy wysypki nie ma, w celu potwierdzenia diagnozy lekarz może pobrać próbkę wydzieliny z gardła, w której znajdują się bakterie odpowiedzialne za wywołanie choroby. Jeżeli okazuje się, że jest to wirus paciorkowca, lekarz przepisuje specjalne antybiotyki przeciw tym bakteriom. 

Domowe sposoby, dzięki którym można poprawić komfort zdrowotny dziecka to podawanie leków obniżających gorączkę (oprócz aspiryny) oraz tabletek na ból gardła. Oprócz tego dobrze jest, gdy dziecko pije duże ilości płynów i dużo odpoczywa. Szkarlatyna może wywoływać gorączkę reumatyczną, która dotyka większości narządów wewnętrznych (serce, płuca) i może powodować trwałe uszkodzenia. Warto więc, jak najszybciej rozpocząć leczenie.
 Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Szkarlatyna, płonica
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Szkarlatyna, płonicaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj