Powiązana grafika: (otwieranie w nowym oknie) |
|||
![]() Złuszczające zapalenie skóry | ![]() Ang. Exfoliative dermatitis | ||
![]() Łuszczyca | ![]() Łuszczenie się skóry |
Atopowe zapalenie skóry jest to długotrwała choroba skóry, która dotyczy bardzo dużej ilości ludzi na świecie. Nazywa się tę chorobę także zapaleniem skóry lub atopią. Określane jest alergią lub nadwrażliwością skóry na pewne czynniki zewnętrzne. Ten rodzaj alergii jest, jak każdy inny, cechą dziedziczną w rodzinach.
W atopowym zapaleniu, skóra staje się bardzo wrażliwa i sucha, odczuwalny jest ciągle świąd, a stan zapalny powoduje zaczerwienienie, obrzęk i pękanie.
Mimo, że to schorzenie może dotyczyć ludzi w każdym wieku, głównie pojawia się u niemowląt i małych dzieci. W niektórych przypadkach zapalenie utrzymuje się do dorosłego życia. Częściej jednak obserwuje się początkowo ostre objawy, które z czasem całkowicie ustępują. U wielu dzieci zwykle dochodzi do całkowitej eliminacji zapalenia skóry, jednak skóra w tych miejscach może pozostać bardziej wrażliwa i sucha.
Istnieje wiele czynników, które mogą pogorszyć stan zapalenia skóry. Jako przykład można podać tutaj suchość skóry, sezonowe alergie, mydło, niektóre kremy. Jeśli atopia jest dziedziczna może ujawnić się w każdej sytuacji bez udziału konkretnych czynników zewnętrznych.
Jaka jest różnica między atopowym zapaleniem skóry a egzemą?
Egzema to termin ogólny, którym określa się wiele typów zapalenia skóry, np. wypryski alergiczne, kontaktowe, drażniące. Atopowe zapalenie skóry to pojawiające się jednocześnie czynniki chorobowe (egzema, alergia i astma). Nie wszystkie z tych elementów w atopowym zapaleniu skóry muszą pojawiać się jednocześnie, ale zwykle obserwuje się ich równoczesne oznaki.
Rodzaje egzemy:
- Alergiczna- ma miejsce wtedy, gdy skóra jest narażona na działanie substancji alergicznej, której układ odpornościowy nie rozpoznaje. Pojawiają się wtedy na skórze czerwone, swędzące miejsca, jako reakcja alergiczna. Alergenami mogą być na przykład: trujący bluszcz, lub niektóre kremy i balsamy do ciała.
- Kontaktowa- pojawia się miejscowo i powoduje zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie w miejscach gdzie był kontakt z alergenem,
- Drażniąca- pojawia się w wyniku kontaktu z kwasami, środkami chemicznymi, czyszczącymi, itp.,
- Łojotokowa- najczęściej występujące, łagodne zapalenie skóry, objawiające się, jako żółte, oleiste, łuszczące się plamy na skórze głowy, twarzy, uszach lub na innych częściach ciała.
- Pieniążkowata- pojedyncze wypryski na skórze w kształcie monet. Najczęściej pojawiają się na plecach, ramionach, pośladkach i nogach. Są zwykle bardzo swędzące.
- Neurodermit- bardzo szczególny rodzaj zapalenia skóry, który nasila się przy drapaniu swędzących miejsc. Może mieć miejsce po ugryzieniu owada. Wypryski są bardzo wrażliwe i zwykle pod rozdrażnieniu stają się bardzo drażniące. Występuje na ciele, jako rysy i mogą się łuszczyć. Zwykle pojawiają się na ramionach, nadgarstkach, nogach czy skórze głowy.
- Zastojowa- podrażnienie skóry dotyczące kończyn dolnych. Związane z układem krążenia i zatorami w żyłach nóg. Pojawiają się na skórze jasnobrązowe lub czerwono-fioletowe przebarwienia z powodu zastoju krwi w żyłach. Częściej określa się to żylakami.
- Potówka- podrażnienie skóry na dłoniach rąk i, rzadziej, na stopach, charakteryzujące się jasnymi, głębokimi pęcherzami. Powoduje grzybicę i pieczenie.