Opryszczka zwykła, pospolita, zimno, febra, HSV
lac. Herpes simplex
ang. Herpes simplexOpryszczka jest to grupa wirusów, które powodują bolesne pęcherze i wrzody. HSV lub Herpes simplex virus, wywołuje opryszczkę zarówno wokół ust, jak i opryszczkę narządów płciowych. 
Innym rodzajem opryszczki jest półpasiec, który powoduje ospę wietrzną oraz chorobę zwaną półpaścem.

Jak rozprzestrzenia się opryszczka narządów płciowych?
Bardzo łatwo narazić się na zarażenie opryszczką narządów płciowych. Ma to zwykle miejsce podczas stosunku płciowego, gdy wirus przedostaje się do narządów płciowych partnera, poprzez bliski kontakt z miejscem zakażonym. Na szczęście opryszczka zwykle jest widoczna, więc można temu zapobiec.  Zarażenie opryszczką może mieć także miejsce przez seks oralny. Wtedy narażone na działanie wirusa są usta.

Wirus wywołujący opryszczkę charakteryzuje się tym, że może się przenosić na różne miejsca na ciele, np. z narządów płciowych do palców. Również może zostać przeniesiona dziecku, przez matkę, podczas porodu.

Co należy zrobić, gdy zauważymy opryszczkę?
Należy szybko udać się do lekarza. Im szybciej zacznie się ją leczyć, tym mniejsze prawdopodobieństwa dalszego rozwoju i bólu. Opryszczkę rozpoznaje się w ranach pojawiających się na ciele. Kiedy zostaniesz zarażony wirusem opryszczki, będziesz musiał przejść poszczególne etapy zakażenia.

Faza początkowa
Ten etap zaczyna się od 2 do 8 dni po zakażeniu, chociaż zdarza się, że trwa to trochę dłużej. Zwykle infekcja pojawia się w postaci grup małych, bolesnych pęcherzy. W pęcherzach może znajdować się płyn surowiczy lub ropa. Zwykle są czerwone. Bardzo łatwo je podrażnić, co powoduje, że stają się otwartymi ranami. Jeśli chodzi o pęcherze na narządach płciowych, mogą powodować bóle podczas oddawania moczu, gorączkę i objawy grypopodobne. Większość ludzi odczuwa boleśnie obecność wirusa podczas pierwszej fazy rozwoju. Zdarzają się jednak wyjątki. Są przypadki, że ludzie nawet nie wiedzą, że zostali zarażeni wirusem opryszczki.

Faza ukryta
Na tym etapie wirus przemieszcza się po skórze na całym ciele, wokół nerwów kręgosłupa. Nie występują natomiast żadne objawy (pęcherze, wrzody, bóle).

Faza gojenia się
Na tym etapie wirus zostaje wydalony z organizmu przez płyny ustrojowe. Nie towarzyszą temu żadne widoczne objawy. 

Nawroty
Zdarza się, że po wygojeniu się pęcherzy czy wrzodów, wirus powraca. Objawy są jednak zwykle słabsze niż były za pierwszym razem. Mogą się jednak pojawić inne objawy takie jak mdłości czy zmęczenie. Nawrót może być spowodowany długim przebywaniem na słońcu lub miesiączką. Kiedy czujemy w konkretnych miejscach na ciele mrowienie, swędzenie, pieczenie czy ból możemy się spodziewać pojawienia się opryszczki.

Czy istnieje lekarstwo na opryszczkę?
Tak. Dobre gojenie się rany i mniejszy ból zapewnia substancja o nazwie Acyklowir.

Tabletki z akcylowirem mogą przeciwdziałać opryszczkom obecnym, ale także ich nawrotom. Dostępna jest również maść z tą substancją, która może być stosowana bezpośrednio na pęcherze lub miejsca, na których spodziewamy się ich nawrotu. Oprócz akcylowiru istnieją inne substancje przeciwdziałające opryszczkom, także narządów płciowych - famcyklowir i valacyclovir. 

Wskazówki na złagodzenie bólu:
· Leki - aspiryna, paracetamol i ibuprofen,
· Noszenie przewiewnych ubrań w okolicy pęcherzy,
· Noszenie bawełnianej bielizny,
· Zachowanie czystości,
· Gorąca kąpiel (kobiety, mogą pod koniec kąpieli, spróbować oddać mocz w wannie, jeśli odczuwają ból podczas tej czynności, złagodzi to ból)

Jak opryszczka wpływa na życie seksualne?
Na pewno ma negatywny wpływ, przez co powoduje nerwowe reakcje u zarażonych wirusem. Ważne jest, aby powiadomić partnera o tym, że ma się opryszczkę. W tym czasie najlepiej jest nie współżyć, ewentualnie koniecznie użyć zabezpieczenia prezerwatywą. Zwykle, jednak, opryszczka nie trwa bardzo długo, dlatego lepiej poczekać aż do końca się zagoi, gdyż nie można dokładnie stwierdzić jak bardzo wirus się rozprzestrzenił. Nigdy nie wolno współżyć, gdy zaobserwuje się otwarte rany. Wtedy wirus o wiele łatwiej przenosi się na inne osoby. Może też wtedy dojść do zakażenia wirusem HIV, który może wywoływać AIDS. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.


Czy opryszczka u kobiety w ciąży może mieć wpływ na nienarodzone dziecko?
Tak. Dlatego należy od razu po zauważeniu pęcherzy udać się do lekarza. Zakażenie wirusem opryszczki może mieć ogromny wpływ na noworodka. Powoduje uszkodzenia mózgu a nawet śmierć. Dziecko, kiedy przebywa w macicy jest bezpieczne. W momencie, gdy przechodzi przez kanał rodny, może dojść do bliskiego kontaktu z ranami wirusa opryszczki. Jeśli po badaniu okaże się, że masz opryszczkę narządów płciowych, lekarz może zalecić cesarskie cięcie. 

Porady:
· Porozmawiaj z lekarzem, jeśli uważasz, że masz opryszczkę,
· Opryszczka dotyczy bardzo dużej części społeczeństw, nie jesteś sam,
· Prowadź zdrowy tryb życia, ogranicz stres,
· Kiedy masz opryszczkę nie dotykaj rany,
· Pamiętaj, aby powiadomić swojego partnera o opryszczce i o stosowaniu prezerwatyw.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
2.3/5, ocen: 3
Opryszczka zwykła, pospolita, zimno, febra, HSV
Ocena: 47 % na 100%
Liczba opinii: 3

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Fobia, fobia społeczna
Mononukleoza zakaźna, gorączka gruczołowa, angina monocytowa, choroba Pfeiffera, choroba pocałunków
Opryszczka zwykła, pospolita, zimno, febra, HSV
Opryszczka, opryszczka pospolita, zimno, febra
Zapalenie cewki moczowej
Zapalenie szyjki macicy
Zgaga
Hydroterapia, wodolecznictwo, akwaterapia
PandemiaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj