Fetyszyzm
lac. Fetyszyzm
ang. FetishismFetyszyzm jest to rodzaj perwersji seksualnej, w której stan podniecenia i przyjemność osiągane są przez osobę w momencie, gdy ma on kontakt z pewnym przedmiotem (fetyszem), często nawet nie kojarzącym się z seksem, wywołującym u niego różne skojarzenia seksualne. Zdarza się, że fetysz nie ma związku z prawdziwym kontaktem seksualnym z drugą osobą, jednak bardzo często fetyszyści wprowadzają do swoich stosunków właśnie te elementy, które wprowadzają ich w stan podniecenia. Fetyszyzm jest obiektem zainteresowania i badań wielu słynnych analityków, m.in. Freuda. Początkowo, fetyszyzm był uznawany za zaburzenie, które pojawia się tylko u mężczyzn, jednak badania wykazują, że tego typu perwersyjne zachowania dotyczą także kobiet.

Przykładowo, fetyszem czy też fantazją dla kobiet, może być męski penis, dlatego też podczas seksu, przywiązują one bardzo dużą wagę do kontaktu oralnego. Normalny stosunek płciowy zwykle odchodzi na bok, przez co często fetyszysta, w tym przypadku kobieta, może nie być dobrze postrzegana przez mężczyznę. Jeśli chodzi o kobietę, sytuacja jest odwrotna. Podczas takiego kontaktu, osiąga ona pełne podniecenie, satysfakcję, gdyż jej fantazje miały swoje odbicie w rzeczywistości.
Sytuacja może się także odwrócić w taki sposób, że to dla mężczyzny, który w tym przypadku będzie fetyszystą, seks oralny ze strony kobiety w stosunku do niego będzie fetyszem. Kobieta w tym przypadku jest w pewien sposób wykorzystywana do spełnienia jakichś fantazji fetyszysty, często nie zdając sobie sprawy, z jego zaburzeń psychicznych.

Fetysz, przez niektórych ludzi, uznawany jest za konieczny element życia, gdyż tylko dzięki takim przedmiotom, czy częściom ciała wywołującym podniecenie możliwe są kontakty seksualne między kobietami a mężczyznami. Fetysz zatem staje się pomocny w utrzymywaniu popędu seksualnego i podniecenia. Jest czymś co sprawia, że seks jest miłym i przyjemnym przeżyciem. Fetysz na umiarkowanym poziomie nie jest zły. Kiedy jednak ?chory?, dla własnej satysfkcji zacznie w jakiś sposób, wykorzystywać drugą osobę albo krzywdzić ją (znane są przypadki takiego typu zachowań fetyszystów), może dojść do nieszczęść.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 1
Fetyszyzm
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 1

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

FetyszyzmTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj