Ekshibicjonizm
lac. Ekshibicjonizm
ang. ExhibitionismEkshibicjonizm to rodzaj zaburzenia na tle seksualnym, które objawia się ekspozycją genitaliów drugiej osobie (najczęściej z innej płci) bez zamiaru i chęci współżycia z nią. Ekshibicjoniści są czasami nazywani podglądaczami, gdyż zależy im wyłącznie na podglądaniu innych osób, ewentualnie obserwowaniu reakcji drugiego człowieka na ich zachowanie, jednak nigdy nie ma to związku z kontaktem seksualnym. Można powiedzieć, że jest to parafilia seksualna (zaburzenie seksualne), która polega na bezdotykowym kontakcie z przypuszczalnym obiektem seksualnym, w przeciwieństwie do typowego kontaktu fizycznego. Ekshibicjoniści bardzo często masturbują się na oczach drugiej osoby i właśnie to sprawia, że czują się podnieceni. Ponadto, ekshibicjoniści bardzo często fantazjują.

Przyczyny
Zaproponowano kilka teorii, które opisują ewentualne przyczyny rozwoju ekshibicjonizmu u ludzi, jednak nie są one pewne i nie można ich przypisać wszystkim przypadkom. Są to:

  • Teorie biologiczne, według których, na rozwój ekshibicjonizmu ma wpływ zbyt duży poziom hormonu testosteronu w organizmie, który zwiększa podatność zarówno mężczyzn, jak i kobiet, na różne, nietypowe dewiacje seksualne. W tym przypadku pomocne mogą się okazać środki, które zmniejszają ilość testosteronu w organizmie. 
  • Przypuszczenia, które uznają za przyczyny ekshibicjonizmu pewne nadużycia emocjonalne przeżyte w dzieciństwie, co powoduje, że psychika człowieka na całe życie zostaje rozmontowana.
  • Teorie psychoanalityczne, które są oparte na założeniu, że mężczyzna podczas dzieciństwa jest na tyle przywiązany do matki, że identyfikuje się z jej płcią i uważa się za dziewczynę. Ekshibicjoniści często uważają, że matki odrzucają ich jako obiekty seksualne z tego względu, że mają inne narządy płciowe i dlatego w przyszłości chcą za wszelką cenę, aby kobiety patrzyły na ich genitalia.
  • Urazy. Istnieje kilka udokumentowanych przypadków osób, które nigdy nie miały problemów z alkoholem oraz seksem, a zachorowały na ekshibicjonizm po urazie mózgu.
  • Przebyte w dzieciństwie ADHD (nadpobudliwość). Nie określono dokładnego związku tego zaburzenia z ekshibicjonizmem, jednak badacze stwierdzili u wielu badanych osób z tą parafilią ADHD.

 
Pojawiają się również spory w dziedzinie ukierunkowania tego zaburzenia. Nadal badacze nie potrafią przypisać ekshibicjonizmu do jednej specjalności. Najbardziej jednak, ekshibicjonizm pasuje to zaburzeń obsesyjno ? kompulsywnych, czyli do obiektu badań psychiatrii. 

Dawniej za przyczynę rozwoju ekshibicjonizmu uznawano zespół Klinefeltera, czyli aberrację chromosomową, w której mężczyzna ma dodatkowy chromosom X. Obecnie, nie został określony rzeczywisty związek parafilii z tą chorobą.

Objawy
Symptomy wskazujące na ekshibicjonizm zostały sklasyfikowane zgodnie ze stopniem ich nasilenia. Można zatem wymienić:

  • Łagodny ekshibicjonizm. U pacjenta, pojawiają się co jakiś czas pewne fantazje seksualne, które zwykle kończą się masturbacją i nigdy nie prowadzą do realnych spotkań z drugą osobą.
  • Umiarkowany ekshibicjonizm. U chorego doszło do kilku spotkań, podczas których zaspokajał swoje fantazje. Bardzo często pacjenci mają trudności z kontrolowaniem swoich zachowań.
  • Ciężki ekshibicjonizm. Pacjent bardzo często zaspokaja swoje fantazje przy obecności innej osoby. Nie panuje nad swoim zachowaniem.
  • Najpoważniejszy ekshibicjonizm. Oprócz fantazji seksualnych, pojawiają się u pacjentów także myśli sadystyczne, które często próbują wykonać w rzeczywistości, co prowadzi do licznych obrażeń, a w najgorszych przypadkach do śmierci.

 Prosimy oceń
stronę/treści:
  
1.5/5, ocen: 2
Ekshibicjonizm
Ocena: 30 % na 100%
Liczba opinii: 2

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

EkshibicjonizmTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj