Choroba wysokościowa, choroba d'Acosty
lac. Acute mountain sickness, ASM
ang. Acute mountain sickness, ASMO chorobie wysokościowej mówi się w sytuacji, gdy do organizmu pacjenta nie docierają odpowiednie ilości tlenu podczas pobytu na dużych wysokościach. Wywołuje to ból głowy oraz uczucie głodu. Najczęściej ma to miejsce, gdy człowiek nie jest przyzwyczajony do dużych wysokości. Przykładowo ból głowy może się pojawić podczas nagłego wzrastania wysokości podczas wjeżdżania na górę wyciągiem lub nawet podjeżdżając pod górę samochodem. Objawy zwykle ustępują od razu w momencie, gdy wysokość zostanie zmniejszona. Choroba wysokościowa, która wywołuje łagodne objawy jest bardzo powszechna na całym świecie. Czynniki ryzyka, które mają wpływ na rozwój choroby nie są do końca znane. Nie jest też warunkiem, że to kobiety częściej cierpią na chorobę wysokościową. Jest to zarówno dolegliwość występująca u kobiet, jak i u mężczyzn.

Choroba wysokościowa może być niebezpieczna, w przypadku, gdy chory jest podatny na różnego rodzaju zachowania paniczne. Warto więc pamiętać o tym podczas wybierania miejsc do wypoczynku i ograniczać w miarę możliwości wędrówki po dużych wysokościach. Chorobę wysokościową można również nazywać ostrą chorobą górską.

Jakie są przyczyny choroby wysokościowej?
Wpływ na rozwój choroby wysokościowej ma rzadsze ciśnienie, które obecne jest na dużych wysokościach. Zatem, w sytuacji szybkiego poruszania się pod górę, do organizmu nie jest dostarczana odpowiednia ilość tlenu. Wywołuje to ból głowy oraz inne objawy, które zwykle ustępują, w momencie, gdy organizm przyzwyczai się do wysokości.
 
Objawy obejmują:
• Ból głowy,
• Uczucie głodu,
• Nudności,
• Możliwe wymioty,
• Osłabienie, zmęczenie,
• Zawroty głowy,
• Trudności z zasypianiem.

Objawy mogą być łagodne lub poważne. Zwykle rozpoczynają się dzień lub dwa po pobycie na dużej wysokości i z tego względu często określa się je jako kac wysokościowy.

Duże wysokości mogą mieć wpływ na rozwój różnych chorób mózgu i płuc. W takich przypadkach od razu pojawiają się problemy w prawidłowym wykonywaniu różnych ruchów (ataksja), omdlenia, sine wargi i paznokcie a podczas oddychania można usłyszeć charakterystyczny dźwięk podobny do zgniatanego papieru. Tego typu objawy świadczą o tym, że stan zdrowia jest bardzo ciężki i mogą prowadzić do śmierci. W przypadku, gdy wybierasz się na wędrówki po dużych wysokościach a wiesz, że wywołuje to u Ciebie objawy choroby wysokościowej, skontaktuj się z lekarzem, który poradzi, w jaki sposób możesz temu zapobiec.

Rozpoznanie
Zwykle przy rozpoznaniu lekarz zadaje różne pytania dotyczące objawów oraz tego czy w ostatnim czasie pacjent przebywał na dużych wysokościach.  Bardzo często objawy choroby wysokościowej są mylone z innymi czynnikami, które wywołują np. alkohol, niedobór płynów, niewyspanie, grypa, itp.
 Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Choroba wysokościowa, choroba d'Acosty
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2023.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Achalazja przełyku, kurcz wpustu
AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Akromegalia
Alergia, uczulenie, nadwrażliwość
Alergiczny nieżyt nosa
Alergiczny nieżyt nosa, katar
Anorexia nervosa, jadłowstręt psychiczny
Artroza
Astma
Astygmatyzm, niezborność oka
Atopowe zapalenie skóry, AZS, egzema
Autyzm
Bębnica, wzdęcia brzucha
Białaczka
Białaczka szpikowa, przewlekła
Abulia, zanik, brak woli
Angioplastyka balonowa
Ataksja, niezborność ruchów
Badania przesiewowe noworodków, badania skriningowe
Ból ucha
Ból w klatce piersiowej
Chelatacja, chelacja
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Choroby neuronu ruchowego
Dializa otrzewnowa
Dobutamina
Dopamina
Drenaż dróg oddechowych
Drżenia, drżenie samoistneTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj