Syndrom poaborcyjny, zespół poaborcyjny
lac. Post abortion syndrome
ang. Post abortion syndromeBardzo często po zabiegu aborcji (usunięcie ciąży) pojawiają się u kobiet liczne objawy, które określa się syndromem poaborcyjnym. Mówi się, że ofiarami aborcji są zarówno nienarodzone dzieci, jak i ich matki. Głównie polega to na tym, że kliniki aborcyjne nie interesują się stanem zdrowia pacjentki, zarówno fizycznym, jak i psychicznym, przed i po zabiegu aborcji. Kobiety często nie są odpowiednio przygotowywane do aborcji przez lekarzy.

Jednym z objawów może być zespół stresu pourazowego. Zwykle, ten stan pojawia się w sytuacjach, gdy człowiek uczestniczył w traumatycznym dla niego wydarzeniu (gwałt, morderstwo, wojna, tortury). U każdego człowieka zespół stresu pourazowego wywołuje różne objawy. Mogą to być koszmary nocne, bezsenność, zmęczenie, nerwowość, roztargnienie, drażliwość oraz unikanie innych ludzi.

Zaburzenia seksualne to kolejna oznaka syndromu poaborcyjnego. Tego typu zaburzenia obejmują ból podczas stosunku, brak przyjemności ze współżycia, unikanie stosunków płciowych, osłabienie libido oraz niechęć przebywania w towarzystwie płci męskiej.
Ten ostatni objaw może powodować, że kobieta nigdy już nie zwiąże się z żadnym mężczyzną. W przypadku kobiet zamężnych po aborcji może pojawić się poważna depresja.


Ogólne objawy, które często potwierdzają syndrom poaborcyjny to także myśli samobójcze oraz zaburzenia odżywiania.

Bardzo często aborcja nie jest świadomą decyzją kobiety. Zdarzają się przypadki, że jest ona do tego po prostu zmuszana przez kogoś ze swojego otoczenia.

Zawsze przed przeprowadzeniem aborcji, prócz śmierci dziecka, należy wziąć pod uwagę własne zdrowie, które może ulec znacznemu pogorszeniu po tym zabiegu.
 Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4/5, ocen: 5
Syndrom poaborcyjny, zespół poaborcyjny
Ocena: 80 % na 100%
Liczba opinii: 5

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Róża
Syndrom poaborcyjny, zespół poaborcyjny
Syndrom chronicznego zmęczenia, zespół CFSTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj