Lęk, zaburzenia lękowe
lac. Dissociatio
ang. Anxiety disordersLęk i zaburzenia lękowe to dolegliwości, które prowadzą do stopniowego wyniszczenia organizmu. Mogą występować już w najmłodszych latach życia i zwykle są spowodowane przez pewne wydarzenie. Najczęściej objawy pojawiają się w chwilach stresujących i obejmują bóle głowy, nadmierne pocenie się, skurcze mięśni, kołatanie serca i nadciśnienie tętnicze, które może wywoływać zmęczenie a nawet wyczerpanie.

Lęk może być często mylony ze strachem, jednak oba te stany różnią się od siebie. Lęk definiuje się jako nieprzyjemny stan emocjonalny, którego przyczyny nie zawsze można określić lub któremu można było zapobiec. Strach natomiast jest to emocjonalna lub fizyczna reakcja na, uznane za rzeczywiste, zagrożenie pochodzące z zewnątrz. Zaburzenia lękowe mogą także zawierać obawy, fobie oraz niepokoje.
Zaburzenia lękowe często mogą iść w parze z innymi zaburzeniami psychicznymi, w szczególności z depresją kliniczną, która może pojawić się u 60% pacjentów. Dzieje się tak dlatego, że lękowi zwykle towarzyszą pewne obawy i niepokoje, które mogą kończyć się poważną depresją.
Badania wykazały także zwiększoną częstotliwość występowania zaburzeń lękowych u osób, których członkowie rodziny cierpieli na tę dolegliwość, a szczególnie na pewne jej rodzaje.
Bardzo często również, zaburzeniom lękowym towarzyszą zaburzenia seksualne, chociaż nie jest określona konkretna przyczyna tego zjawiska. Objawy zaburzeń seksualnych to unikanie współżycia, przedwczesny wytrysk lub zaburzenia erekcji u mężczyzn oraz ból podczas stosunku u kobiet. Problemy z seksem występują szczególnie u osób cierpiących na zaburzenia paniczne (z powodu, iż obawiają się wybuchu paniki podczas stosunku) i stresowe zaburzenia pourazowe.
 Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Lęk, zaburzenia lękowe
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:Tagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj