Hipochondria, nerwica hipochondryczna, angielska choroba
lac. Hipochondriasis
ang. HypochondriasisHipochondria jest przewlekłą chorobą psychiczną, w której występują obawy i strach o zarażenie się jakąś chorobą lub pojawia się przekonanie, że posiada się chorobę, której nie da się wyleczyć podczas, gdy tak na prawdę jest się całkowicie zdrową osobą. Hipochondria uważana jest za zaburzenie psychosomatyczne. Hipochondryk doszukuje się w normalnych reakcjach organizmu lub różnych łagodnych dolegliwościach poważnych chorób. Na przykład, gdy czuje, co jakiś czas przeszywający ból w pewnych częściach ciała może stwierdzić, że to rak. Gdy zapomni o jakiejś błahej rzeczy podejrzewa od razu chorobę Alzheimera. 

Objawy hipochondrii:
· Ciągły strach i obawa przed zachorowaniem,
· Ciągłe powtarzanie tych samych badań często w różnych ośrodkach zdrowia,
· Krytykowanie pracy lekarzy,
· Napięte stosunki społeczne,
· Ciągłe wizyty w szpitalu,
· Częste sprawdzanie swojego ciała w celu odnalezienia pewnych zmian chorobowych,
· Częste sprawdzanie czynności życiowych takich jak ciśnienie krwi, tętno,
· Wmawianie sobie objawów różnych chorób,
· Unikanie sytuacji, w których chory czuje się niespokojny.

Hipochondria może różnić się intensywnością objawów. Zdiagnozowanie choroby w hipochondrii staje się często głównym celem w życiu. Chorzy często odwiedzają różnych lekarzy. Jeśli okazuje się, że żadna dolegliwość nie została zdiagnozowana hipochondrycy nie wierzą w to i szukają innych opinii.  Z drugiej strony są też i tacy, którzy nie idą się przebadać z obawy, że okaże się, że są chorzy. Łagodne objawy hipochondrii to ciągła pamięć o swoich dolegliwościach, ale mimo to zachowanie spokoju.

Kiedy należy udać się do lekarza?
Hipochondria głównie opiera się na tym, że osoby chore stale odwiedzają lekarzy. Na pewno podczas którejś z wizyt lekarz stwierdzi objawy choroby i zaleci spotkanie z psychologiem.  Hipochondrycy jednak zwykle nie chcą korzystać z usług psychologa, gdyż uważają, że nie jest im to potrzebne. Ważne jest, żeby jednak zdali sobie sprawę z własnej dolegliwości i podjęli próbę rozmowy z psychologiem, ponieważ może to znacznie wpłynąć na ich życie. Wcześniejsze rozpoczęcie terapii jest łatwiejsze i skuteczniejsze. Jeśli osoba ma dość zaawansowaną hipochondrię leczenie może okazać się o wiele trudniejsze. 

Jeśli w Twoim otoczeniu znajduje się osoba chora na hipochondrię dobrze jest podjąć z nią rozmowę na temat niepokojących spostrzeżeń. Możesz zaoferować swoją pomoc w znalezieniu dobrego psychologa, zaproponować towarzystwo na pierwszych spotkaniach z lekarzem. To może bardzo pomóc choremu. 

Skąd bierze się hipochondria?
Choroba, jaką jest hipochondria nie da się konkretnie wyjaśnić. Eksperci twierdzą, że znaczenie mają tutaj zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Ponadto niektóre badania potwierdzają, że jest to po prostu bardziej pobudzona reakcja organizmu na antygeny, ból, itp. Hipochondrycy ciągle odczuwają lęk. Lęk natomiast sprawia, że organizm jest pobudzony (szybsze bicie serca, pocenie się, duszności, zawroty głowy). Takie objawy również są odbierane przez hipochondryków, jako nieprawidłowe i tak tworzy się przysłowiowe „błędne koło”.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 5
Hipochondria, nerwica hipochondryczna, angielska choroba
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 5

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Hipochondria, nerwica hipochondryczna, angielska chorobaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj