Schizofrenia, choroba Bleulera
lac. Morbus Bleuleri, MB
ang. Schizophrenia, disease BleulerSchizofrenia jest poważną chorobą, która dotyczy dużej części społeczeństwa i powoduje, że człowiek ma problemy z racjonalnym myśleniem, odróżnianiem rzeczywistości od własnych fantazji, wyobrażeń i kontrolowaniem emocji. Jest to choroba uleczalna. Pierwsze objawy schizofrenii pojawiają się w młodym wieku (przed 20- tym rokiem życia), wcześniej u mężczyzn niż u kobiet. Często duża liczba chorych na schizofrenię, boryka się z nią przez całe życie i bardzo często przez brak zrozumienia otoczenia prowadzi do negatywnych skutków i ludzkich tragedii. Schizofrenia została ogłoszona, jako jedna z najbardziej wyniszczających chorób na świecie.

Objawy schizofrenii
Wszystkie objawy schizofrenii są podobne do występujących w innych chorobach psychicznych, np. w chorobie dwubiegunowej afektywnej. Dobry lekarz jednak analizując objawy i przebieg choroby rozpozna schizofrenię.

Objawy schizofrenii można podzielić na 3 kategorie:

1. Objawy pozytywne. Obejmują one omamy, urojenia, utratę kontaktu pacjenta z rzeczywistością. W takiej sytuacji chory zwykle nie wierzy lekarzom, że potrzebuje leczenia, doszukuje się teorii spiskowych skierowanych przeciwko niemu.
2. Objawy negatywne. Obejmują całkowite odcięcie od świata, brak zainteresowania czymkolwiek, wybuchy emocji, uczucie pustki i niechęci wobec otaczających spraw.
3. Objawy poznawcze. Obejmują problemy z racjonalnym myśleniem, ogólny nieporządek myślowy, kłopoty z pamięcią.

Schizofrenia może również wpływać na nastrój. Niektórzy chorzy cierpią na depresję innych dotyka dwubiegunowa choroba afektywna. Kiedy niestabilność nastroju jest głównym objawem choroby mówi się o zaburzeniach schizoafektywnych.
 

Jakie są przyczyny schizofrenii?
Naukowcy do tej pory nie określili konkretnych przyczyn schizofrenii jednak badania wykazały, że mózg osoby chorej różni się od mózgu zdrowego człowieka. Można powiedzieć, że tak jak w przypadku innych chorób- rak, cukrzyca- schizofrenia wywołana jest przez kombinację problemów genetycznych, środowiskowych, które pojawiają się w trakcie rozwoju człowieka.

Leczenie schizofrenii
Nie istnieje jeden, konkretny lek na schizofrenię, jednak jej skuteczne wyleczenie jest możliwe. Niektórzy ludzie czasami odstawiają leki, twierdząc, że powodują one skutki uboczne. Takie zachowanie może spowodować ponowny nawrót choroby.

Czynniki, które mogą stanowić wsparcie dla schizofrenika:

1. Grupy wsparcia. Uczestnictwo w spotkaniach z osobami, które również chorują na schizofrenię lub którym udało się ją przezwyciężyć może być bardzo pomocne. Dzięki temu chory uświadamia sobie, że nie jest sam i że może skutecznie pozbyć się schizofrenii ze swojego życia.
2. Pomoc i obecność rodziny i bliskich.
3. Hospitalizacja. Osoby, które doświadczają bardzo poważnych objawów schizofrenii mogą wymagać leczenia pod stałą obserwacją lekarską. Najczęściej hospitalizacją obejmuje się chorych z urojeniami, halucynacjami, myślami samobójczymi, mającymi problem z alkoholem lub narkotykami.
4. Leki. Chorym na schizofrenię zalecane są leki przeciwpsychotyczne. Pomagają one zapobiec objawom pozytywnym schizofrenii i regulują prawidłową komunikację komórek w mózgu.
Tak samo jak w przypadku innych chorób psychicznych, może być konieczne sprawdzenie różnych rodzajów leków, zanim odnajdzie się te skuteczne dla danego pacjenta.
• Klasyczne leki przeciwpsychotyczne. Zostały wprowadzone na rynek już w 1950 r. i miały na celu złagodzenie objawów pozytywnych schizofrenii. Okazuje się jednak, że mogą one wywoływać pewne niepożądane skutki uboczne (suchość w jamie ustnej, zaburzenia wzroku, senność, zaparcia, zaburzenia ruchowe takie jak sztywność).
• Atypowe leki przeciwpsychotyczne. Zostały wprowadzone w 1990 roku i tak, jak klasyczne leki przeciwpsychotyczne mają za zadanie łagodzenie objawów pozytywnych schizofrenii (omamy, urojenia), ale także negatywnych (brak zainteresowania czymkolwiek, wybuchy emocji, uczucie pustki). Te leki również mogą wywoływać skutki uboczne, np. cukrzycę, przyrost masy ciała.

Wszystkie leki mogą mieć skutki uboczne, jednak ich rodzaj oraz natężenie zależne jest od reakcji organizmu człowieka. Kiedy leki wywołują niepożądane działanie, ludzie chcą je zmienić. Należy pamiętać, żeby nie robić tego na własną rękę, gdyż możemy sobie zaszkodzić. Zawsze trzeba zwrócić się o pomoc lekarza.

5. Rehabilitacja. Badania wykazują, że ludzie ze schizofrenią, którzy uczestniczą w programie rehabilitacji i dodatkowo kontynuują leczenie mają zwiększoną szansę na skuteczne pozbycie się choroby.

 Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 2
Schizofrenia, choroba Bleulera
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 2

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Schizofrenia, choroba Bleulera
DopaminaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj