Anorexia nervosa, jadłowstręt psychiczny
lac. Anorexia nervosa
ang. Anorexia nervosaAnorexia nervosa (inaczej nazywana jadłowstrętem psychicznym) jest chorobą występującą przeważnie u nastoletnich dziewcząt. Jednak dotykać może również nastoletnich chłopców oraz dorosłych kobiet i mężczyzn. Osoby cierpiące na anoreksję mają obsesję na punkcie swojej wagi. Za wszelką cenę starają się ciągle odchudzać. Uważają, że są grube, pomimo że są bardzo szczupłe. Anoreksja nie dotyczy jedynie problemów żywieniowych lub masy ciała. Jest próbą wykorzystania sposobów odżywiania oraz kontrolowania swojej wagi do radzenia sobie z problemami emocjonalnymi.

Jaka jest różnica pomiędzy anoreksją a bulimią? 
Osoby cierpiące na anoreksję stale się głodzą, unikają spożywania wysokokalorycznych produktów spożywczych. Natomiast osoby dotknięte bulimią jedzą dużo, jednak zaraz po posiłku celowo powodują wymioty lub zażywają środki przeczyszczające i leki moczopędne. Działania te mają na celu niedopuszczenie do przybrania na wadze. Osoby chore na bulimię zwykle mają większą masę ciała od osób chorych na anoreksję, nie chudną w tak szybkim tempie.


Znaki ostrzegawcze anoreksji to: 
- Głodzenie się w celu utraty masy ciała
-  Lęk przed przybraniem na wadze 
-  Odmowa przyjmowania pokarmów, pomijanie posiłków
-  Noszenie luźnych ubrań
-  Większa ilość włosów na ciele lub twarzy 
-  Wrażliwość na niskie temperatury 
-  Brak lub nieregularne miesiączki u dziewcząt i kobiet 
-  Wypadanie włosów na głowie
-  Postrzeganie siebie jako osobę otyłą mimo niskiej masy ciała

Przyczyny występowania anoreksji nie są do końca poznane. Osoby chore mają poczucie szczęścia i spełnienia, które wzrasta wraz ze zmniejszaniem masy ciała. Chcą, aby wszystko w ich życiu było doskonałe. Młodzi ludzie, których dotknęła ta dolegliwość, zazwyczaj są dobrymi uczniami, są aktywni społecznie. Angażują się w wiele przedsięwzięć. 

Dziewczęta oraz kobiety chore na anoreksję nie mają miesiączek. Osoby z anoreksją mają suchą skórę i przerzedzone włosy na głowie. Ciągle odczuwają zimno, często chorują. Ponadto często są w złym nastroju, mają trudności z koncentracją i zawsze myślą o jedzeniu. Nie jest prawdą, że anorektycy nie są głodni. W rzeczywistości stale odczuwają głód. Uczucie głodu daje im poczucie kontroli nad ich życiem i ciałem. Osoby z ciężką anoreksję mogą być narażone na śmierć z wygłodzenia.

Leczenie anoreksji jest trudne, ponieważ osoby chore nie zdają sobie sprawy z tego, że dotknęła je ta przypadłość. Pacjentów we wczesnym stadium anoreksji (mniej niż 6 miesięcy od wystąpienia pierwszych objawów choroby, ubytek niewielkiej ilości masy ciała), można skutecznie leczyć bez konieczności hospitalizacji. W celu skutecznego wyleczenia, pacjent musi wykazać wolę współpracy z lekarzem. Musi także posiadać wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół. Osoby z cięższą postacią anoreksji wymagają hospitalizacji, zwykle w specjalistycznej klinice zajmującej się leczeniem jadłowstrętu psychicznego i bulimii. Leczenie nie obejmuje jedynie zmiany nawyków żywieniowych chorego. Pacjenci nierzadko potrzebują od roku do dwóch lat, aby nauczyć się kontrolować sytuacje, powodujące u nich problemy żywieniowe. Często do powstania anoreksji przyczyniają się problemy rodzinne lub niskie poczucie własnej wartości. Czasami w leczeniu stosuję się farmakologię w celu zmniejszenia stanów depresyjnych i lękowych. Leki wydawane są na receptę, w ich zażywaniu należy przestrzegać zaleceń lekarza.

Najważniejszym, co może robić rodzina i przyjaciele chorego, aby pomóc mu w walce z chorobą, to okazywanie troski i wsparcie.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 1
Anorexia nervosa, jadłowstręt psychiczny
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 1

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Anorexia nervosa, jadłowstręt psychicznyTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj