Napady lęku, panika, fobie
lac. Panicum
ang. Panic attacks, phobiaLęk jest normalnym ostrzeżeniem organizmu człowieka przed niebezpieczeństwem. Wyobraźmy sobie sytuację, w której po powrocie z pracy do domu w salonie zastajemy włamywacza. Nasze dłonie zaczynają się pocić, serce bije szybciej, zaczynamy myśleć intensywniej. W takiej sytuacji niepokój może stanowić dodatkowy impuls do podjęcia działań, które pomogą wydostać się nam z niebezpieczeństwa. Lęk może również wyzwolić w nas energię niezbędną do osiągnięcia wielu celów.

Czasami jednak, odczuwanie niepokoju może wydostać się spod kontroli, co daje poczucie lęku i strachu bez widocznego powodu. Taki rodzaj lęku może zakłócić normalne funkcjonowanie organizmu. Można wyróżnić kilka rodzajów lęku: ogólne poczucie niepokoju, nagły atak panicznego lęku lub obawy przed niektórymi sytuacjami lub przedmiotami. 

Zespół lęku uogólnionego może występować w formie ciągłej, może mieć również charakter napadowy. Ten typ leku nie jest powiązany z określonym wydarzeniu lub sytuacją, lub jest nieproporcjonalny do tego, co można się wydarzyć (na przykład stałe zamartwianie się o dziecko, które jest w pełni zdrowe). Objawy zaburzeń lękowych uogólnionych to wzmożone napięcie mięśni, drżenie, duszności, szybkie bicie serca, suchość w ustach, zawroty głowy, nudności, drażliwość, zaburzenia snu i brak koncentracji. 

Lęk napadowy występuje, gdy mamy do czynienia z powtarzającymi się stanami skrajnej paniki (atakami paniki). Ataki paniki zazwyczaj trwają od 5 do 30 minut i mogą nie objawiać się żadnymi z niżej prezentowanych objawów. Ataki paniki mogą prowadzić do fobii, jeśli nie są leczone.
Objawy ataku paniki to: 

 • Ucisk lub ból w klatce piersiowej
 • Przyspieszone bicie serca
 • Galopujący puls
 • Zawroty głowy
 • Duszność lub uczucie ucisku w gardle 
 • Pocenie się 
 • Drżenie
 • Nudności 
 • Mrowienie lub drętwienie dłoni lub stóp 
 • Dreszcze 
 • Poczucie nierealności lub wrażenie snu 
 • Obawy przed utratą kontroli nad ciałem 
 • Lęk przed ośmieszeniem

Fobia jest stanem obronnym organizmu powstałym w wyniku nieuzasadnionej przyczyny. Istnieje wiele różnych rodzajów fobii, w tym lęk przed tłumem, mostami, wężami, pająkami, lęk przed wysokością, dużymi otwartymi przestrzeniami. Fobia staje się problemem, kiedy zaczyna zaburzać normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Przykładem fobii jest się lęk przed wyjściem z domu.

Co powoduje zaburzenia lękowe? 
Załóżmy, że budzimy się w środku nocy wyrwani ze snu przez alarm pożarowy. Zrywamy się z łóżka, zaczynamy szukać ognia. Po chwili orientujemy się, że alarm po prostu nie działa prawidłowo. Tak samo jest z zaburzeniami lękowymi. Ciało błędnie uruchamia system alarmowy, gdy nie ma zagrożenia. Powodem takiej sytuacji może być brak równowagi chemicznej w organizmie. 

Zaburzenia lękowe należy leczyć. W tym celu zwróć się do swojego lekarza rodzinnego, jeśli obserwujesz u siebie objawy zaburzeń lękowych. Lekarz pomoże Ci się nauczyć umiejętności radzenia sobie z lękiem. Lekarz może także zaproponować porady specjalistyczne, terapię, lub przepisze odpowiednie leki w razie takiej potrzeby. 

Oto kilka wskazówek na temat radzenia sobie z lękiem: 

 • Staraj się nie rozpamiętywać tego, co "może" się zdarzyć. 
 • Skup się na tym, co naprawdę się dzieje. 
 • Naucz się relaksować (np. poprzez rozluźnianie mięśni, joga lub głęboki oddech)
 • Staraj się wysypiać. Podczas snu mózg i ciało odpoczywa. Sen poprawia samopoczucie i nastrój.
 • Staraj się ćwiczyć regularnie. Ćwiczenia fizyczne pomagają zmniejszyć poczucie lęku.
 • Unikaj alkoholu i narkotyków. Może się wydawać, że alkoholu lub narkotyków działają relaksująco. Jednak w dłuższej perspektywie nasilają lęki i powodują kolejne problemy zdrowotne.
 • Unikaj kofeiny. Kofeina znajduje się w kawie, herbacie, napojach bezalkoholowych i czekoladzie. Kofeina może zwiększyć poczucie niepokoju, ponieważ stymuluje układ nerwowy. 
 • Również należy unikać tabletek odchudzających, leków na kaszel i przeziębienie zawierających decongestant.
 • Jeśli czujesz że uczucie lęku narasta, skorzystaj z praktycznych technik relaksacyjnych lub skup się na prostych zadaniach, takich jak np. liczenie wstecz od 100 do 0.
 • Sytuacje budzące lęk dla osób je odczuwających są przerażające. Staraj się jednak w takich sytuacjach ocenić poziom strachu w skali od 0 do 10. Zauważysz, że lęk nie pozostaje na wysokim poziomi przez dłuższy okres niż kilka sekund/minut.

Na czas uczenia się nowych sposobów reagowania na lęk i uczucie niepokoju, lekarz może przepisać odpowiednie leki. Lekarz zadecyduje, jaki lek jest dla Ciebie najlepszy. Podczas wizyty u lekarza porozmawiaj z nim o swoim lęku. Lekarz pomoże Ci radzić sobie z lękiem, nauczy wyrażać swoje potrzeby, kontrolować i zmniejszyć poziom niepokoju i lęku. 

W przypadku lęków lub fobii najważniejsze jest to, aby podjąć działania. Działanie mające na celu wyleczenie, może pomóc uzyskać poczucie kontroli nad swoim lękiem i ciałem.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4.8/5, ocen: 8
Napady lęku, panika, fobie
Ocena: 95 % na 100%
Liczba opinii: 8

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Anemia, niedokrwistość z powodu małej liczby żelaza
Anorgazmia
Arytmia
Autyzm
Bulimia
Choroba Addisona, pierwotna niedoczynność kory nadnerczy, cisawica
Choroba Alzheimera
Choroba Parkinsona
Choroba Raynauda
Cukrzyca
Depresja
Dna moczanowa, artretyzm, skaza moczanowa
Dychawica oskrzelowa, astma oskrzelowa
Fenyloketonuria, oligofrenia fenylopirogronowa
Fobia, fobia społeczna
Adenowirusy, wirusy DNA
Badanie serca
Bronchoskopia
Chelatacja, chelacja
Drgawki
Drżenie rąk
Dystonia
Enzymy trzustkowe
Glutation
Hormonalna terapia zastępcza, HRT
Napady
Omdlenie, krótkotrwała utrata przytomności
Witamina B6, pirydoksynaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj