Fobia, fobia społeczna
lac. Phobia, phobia socialis
ang. Phobia, social phobiaWiększość ludzi odczuwa zdenerwowanie w pewnych sytuacjach, takich jak np. rozmowa o pracę, obecność na zjeździe absolwentów czy wygłaszanie przemówienia. Martwimy się o to co powiedzieć, czy nawet jak się ubrać w takich sytuacjach. Wydarzenia takie z biegiem czasu i nabieraniem doświadczenia powszednieją. Jednak dla pewnej grupy osób, które cierpią na fobię społeczną, wydarzenia takie i inne, często codzienne sytuacje społeczne mogą być przerażające i powodować wykluczenie społeczne. Fobia społeczna najczęściej dotyka osób młodych, będących w okresie dorastania, nastolatków. W niektórych przypadkach chorzy odczuwają dyskomfort związany z chorobą od wczesnych lat dzieciństwa. W innych przypadkach choroba rozwija się w późniejszym okresie życia, wraz ze wzrostem potrzeb społecznych. Fobia społeczna często występuje rodzinnie. Czasami prowadzi to do innych problemów zdrowotnych, takich jak depresja czy uzależnienia. 

Większość osób, które cierpią na fobię społecznej odczuwają silny lęk i niepokój w kontaktach z otoczeniem. Osoby te mają wrażenie, że są obserwowane przez innych ludzi. Lęk przed tym, że ktoś z otoczenia zauważy u nich rumieniec, zakłopotanie lub w inny sposób wyrażany strach lub niepokój, nasilają objawy. Osoby dotknięte fobią społeczną często uważają, że okazywanie lęku i zdenerwowania jest oznaką słabości i niższości. Ich zdaniem inne osoby są bardziej pewne siebie. Osoby dotknięte fobią społeczną zwykle zdają sobie sprawę z tego, że ich obawy nie są w pełni racjonalne, jednak nadal odczuwają lęk przed pewnymi sytuacjami społecznymi, często ich unikają. Osoby chore, w sytuacjach dla siebie niepewnych są zdenerwowane przed wydarzeniem jakie ma nastąpić. Również odczuwają silny dyskomfort w trakcie trwania takich wydarzeń.

 
Do objawów fizycznych fobii społecznej należą:

  • Rumieniec 
  • Pocenie się 
  • Nudności 
  • Drżenie 
  • Trudności z mówieniem lub nawiązaniem kontaktu wzrokowego 

Z biegiem czasu nieprzyjemne odczucia związane z chorobą mogą się nasilać, ponieważ osoby cierpiące na fobię społeczną martwią o to, co inni ludzie myślą na ich temat. Fobia społeczna może utrudnić pójście do pracy, szkoły lub wykonywanie innych codziennych czynności. Niektórzy ludzie odczuwają objawy fobii społecznej jedynie w kilku sytuacjach, takich jak np. wystąpienia publiczne lub rozmowa z ważną osobą. Inni dyskomfort związany z chorobą odczuwają w wielu sytuacjach. Mogą to być np.: korzystanie z publicznej łazienki, posiłek w restauracji, rozmowa przez telefon lub podpisywanie ważnych dokumentów. 

Fobia społeczna to rodzaj zaburzenia, które zwykle wymaga konsultacji medycznej. Fobia to nie zwykła nieśmiałość i zwykle nie znika samoistnie. Lekarz rodzinny wskaże sposoby, dzięki którym pacjent nauczy się kontrolować własne lęki. Terapia behawioralna pomaga spojrzeć na sytuacje społeczne w inny sposób. Jest niezwykle pomocna w leczeniu fobii. Obejmuje uczenie się jak zmniejszyć lęki, uczy umiejętności konwersacji. 

Leki stosowane w niektórych przypadkach fobii to leki przeciwdepresyjne i benzodiazepiny. W pewnych przypadkach fobii, lekarz może zalecić przyjmowanie leków zwanych beta-blokerami, tuż przed mających nastąpić stresujących dla chorego wydarzeniem. Beta-blokery działają uspokajająco. Najlepsze efekty w leczeniu fobii przynosi połączenie farmakologii z terapią psychologiczną. Jednak to lekarz wie najlepiej, jaki rodzaj leczenia zastosować w konkretnym przypadku wystąpienia fobii społecznej.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 2
Fobia, fobia społeczna
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 2

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Fobia, fobia społeczna
Napady lęku, panika, fobie
Nerwica, zaburzenia nerwicoweTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj