Nowotwór złośliwy pochwy, rak pochwy
lac. Carcinoma vagina
ang. Vaginal cancer


Powiązana grafika:
(otwieranie w nowym oknie)
Nowotwór złośliwy pochwy
Nowotwór złośliwy pochwy
Rak pochwy
Rak pochwy
Łac. Carcinoma vagina
Łac. Carcinoma vagina
Nowotwór narządów rodnych
Nowotwór narządów rodnych

  

Rak pochwy jest rzadkim rodzajem nowotworu, jaki pojawia się u kobiet. Podczas raka pochwy, komórki nowotworowe dotykają zdrowe tkanki znajdujące się wewnątrz pochwy. Pochwa jest miejscem przejścia na zewnątrz, krwi miesięcznej, a także dziecka podczas porodu. Nazywana jest również kanałem rodnym. Pochwa łączy się z macicą za pomocą szyjki macicy a na zewnątrz otacza ją srom.
Rak pochwy ma kilka rodzajów: płaskonabłonkowy, gruczolakorak, czerniak złośliwy oraz mięsak.

Znaczna większość nowotworów pochwy to rak płaskonabłonkowy, który rozpoczyna się w nabłonku błony śluzowej pochwy. Zwykle pojawia się on w górnej części pochwy, blisko szyjki macicy. Rak płaskonabłonkowy pochwy nie występuje nagle. Rozwija się w ciągu kilku lat od pojawienia się w pochwie zmian nowotworowych. Ten typ raka dotyczy najczęściej kobiet od 60. do 80. roku życia.
Mniejsza część nowotworów pochwy należy do gruczolakoraków. Najczęściej ten typ raka rozwija się u kobiet po 50- tym roku życia. Rzadziej, ale także, może wystąpić u kobiet młodych, których matki przyjęły podczas ciąży hormon o nazwie dietylostilbestrol, podawany kobietom głównie w latach 1945 – 1971 w celu zapobieżenia poronieniom. W takich przypadkach, rak pochwy daje o sobie znać między 12- tym a 30- tym rokiem życia.

Czerniak jest nowotworem, który rozwija się w komórkach produkujących pigment o nazwie melanina. Czerniak złośliwy to zmiana skórna, która pojawia się najczęściej w miejscach, narażonych na długotrwałe działanie promieni słonecznych, chociaż czasami może wystąpić w pochwie lub innych narządach wewnętrznych. Zwykle, czerniak złośliwy dotyka zewnętrzną część pochwy. Najmniejszy procent spośród wszystkich rodzajów raka pochwy stanowią mięsaki. Ten typ nowotworu występuje głęboko w ścianach pochwy a nie na powierzchni jej nabłonka. Istnieje kilka rodzajów mięsaków pochwy, między innymi: rabdomiosarkoma oraz leiomiosarkoma. Rabdomiosarkoma najczęściej pojawia się u dzieci przed trzecim rokiem życia. Ten rodzaj raka przypomina komórki mięśniowe, które nie występują jednak w ścianie pochwy. Leiomiosarkoma natomiast, podobna jest do komórek mięśniowych, które obejmują ścianę pochwy.
 
Jakie są objawy raka pochwy?
Niektóre objawy raka pochwy mogą obejmować krwawienie niezwiązane z miesiączką lub wydzielanie dużych ilości zmienionego śluzu z pochwy, ból odczuwany podczas oddawania moczu, ból podczas stosunku płciowego oraz trwały ból w okolicach miednicy. Rak pochwy jest to bardzo rzadko występujący rodzaj nowotworu. Najczęściej jest on przerzutem, który rozwinął się przez komórki nowotworowe w innych narządach.

Jakie są czynniki ryzyka występowania raka pochwy?
Niektóre czynniki ryzyka pojawienia się raka pochwy, to: wiek, przyjmowanie dietylostilbestrolu oraz rak szyjki macicy. Wiek jest głównym czynnikiem ryzyka dla raka płaskonabłonkowego pochwy. Zwykle pojawia się on u kobiet między 50- tym a 70- tym rokiem życia. Dietylostilbestrol jest lekiem hormonalnym, który w dużych ilościach przepisywany był w latach 1945 – 1971 i miał zapobiegać poronieniom. Obecnie jego działanie określono jako negatywne i prowadzące do rozwoju raka pochwy. Rak szyjki macicy stanowi wysoki poziom ryzyka dla rozwoju raka płaskonabłonkowego pochwy. Dzieje się tak ze względu, że oba narządy są położone blisko siebie i wszelkiego rodzaju choroby rozprzestrzeniają się między nimi bardzo łatwo.

Leczenie
Najczęściej podejmowanymi metodami leczenia raka pochwy są radioterapia, chemioterapia oraz chirurgia.
Operacje raka pochwy są najczęściej wykonywanym zabiegiem przeciwko rakowi pochwy i zwykle polegają na usunięciu powstałych komórek nowotworowych.
Zabiegi chirurgiczne podczas raka pochwy, to:

1. Chirurgia laserowa. Zabieg polega na tym, że komórki nowotworowe, które są na wczesnym etapie rozwoju, traktowane są wąskim strumieniem światła laserowego.
2. Miejscowe usunięcie nowotworu. Lekarz wykonuje zabieg usunięcia guza oraz ewentualnie bliżej położonych chorych tkanek.
3. Waginektomia. Chirurg wykonuje zabieg usunięcia całej pochwy oraz, jeśli zachodzi taka potrzeba, węzłów chłonnych w obrębie miednicy.
4. Radykalna histerektomia. Jeśli doszło do rozprzestrzenienia się nowotworu poza obręb pochwy może pojawić się konieczność usunięcia macicy, jajników i jajowodów a także węzłów chłonnych.

Radioterapia, jest to zabieg, który wykorzystuje wysoką energię promieniowania, do zabijania komórek nowotworowych.
Chemioterapia, jest to stosowanie leków w celu zniszczenia komórek nowotworowych.
 Prosimy oceń
stronę/treści:
  
3/5, ocen: 3
Nowotwór złośliwy pochwy, rak pochwy
Ocena: 60 % na 100%
Liczba opinii: 3

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Białaczka
Brodawki narządów płciowych, HPV, brodawki płciowe
Chlamydia
Grzybica narządów płciowych, kandydoza
Grzybica, mikoza
Guz olbrzymiokomórkowy kości, osteoclastoma
Kiła, syfilis
Miastenia, miastenia rzekomoporaźna, choroba Erba-Goldflama
Międzybłoniak
Mięsak Ewinga, guz Ewinga
Mięsak Kaposiego, opryszczka
Nadżerka szyjki macicy
Niepłodność kobiet
Nowotwór jelita grubego i odbytnicy, rak jelita
Badanie cytologiczne, cytologia, Pap, wymaz
Chemioterapia
Gruczolak, nowotwór nabłonkowy, tkanka nabłonkowa
Hormonalna terapia zastępcza, HRT
Hormonalna terapia zastępcza, HTZ
Hydroterapia, wodolecznictwo, akwaterapia
Immunoterapia, odczulanie
Komórki atypowe
Krwawienie miesięczne, menstruacja, miesiączka
Leczenie hormonalne
Określanie dni płodnych, płodność, dni płodne
USG, ultrasonografia
WierzchniactwoTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj