Mięsak Ewinga, guz Ewinga
lac. Sarcoma Ewingi
ang. Ewing's sarcoma


Powiązana grafika:
(otwieranie w nowym oknie)
Mięsak Kaposiego
Mięsak Kaposiego
Kaposi's sarcoma
Kaposi's sarcoma
Łac. Sarcoma Kaposi
Łac. Sarcoma Kaposi
Mięsak/ opryszczka
Mięsak/ opryszczka

  

Mięsaki to rzadko występujące nowotwory, które rozwijają się w tkankach, które utrzymują ciało w całości. Istnieją dwa główne rodzaje mięsaków: mięsaki kości i tkanek miękkich. Mięsak kości może się rozwijać w każdej kości człowieka, ale również w tkankach miękkich, które znajdują się w ich pobliżu. Mięsak tkanki miękkiej może się rozwijać w mięśniach, tkance tłuszczowej, naczyniach krwionośnych lub w innych tkankach, które utrzymują i chronią narządy organizmu.

Mięsak Ewinga, zwany także guzem Ewinga (nazwany tak od nazwiska dr Jamesa Ewinga, który opisał tę chorobę, jako pierwszy), jest to nowotwór, który może się rozwinąć w dowolnym miejscu w organizmie, chociaż najczęściej dotyka kości w szczególności udowej, piszczelowej oraz miednicy. Mięsak Ewinga pojawia się zazwyczaj u dzieci i młodzieży i częściej dotyczy chłopców, a nie dziewczynek.
Mimo, iż mięsak Ewinga jest rakiem kości może pojawić się także w niektórych tkankach miękkich niezwiązanych z kościami. Czasami guzy Ewinga nazywa się prymitywnymi guzami neuroektodermalnymi.

Dokładne przyczyny występowania pierwotnego mięsaka Ewinga nie są znane. Rozwój mięsaka Ewinga może mieć związek z procesem szybkiego wzrostu kości, jaki ma miejsce w wieku dojrzewania, w którym zresztą, najczęściej choroba się pojawia. Mięsaki Ewinga nie są chorobą zakaźną, co oznacza, że nie można się nią zarazić od drugiej osoby.
 

Objawy
Najczęstszym objawem raka kości jest ból. Jednak symptomy mogą się różnić w zależności od lokalizacji guza oraz jego rozmiaru. Często może się pojawić obrzęk w obszarze dotkniętym nowotworem, a skóra w tych miejscach staje się bardzo wrażliwa na dotyk. Rak kości często jest wykrywany, jako skutek osłabienia kości podczas różnego rodzaju urazów.

Rozpoznanie
Diagnozowanie mięsaka Ewinga rozpoczyna się początkowo od obserwacji zmian zewnętrznych a następnie przeprowadzeniu różnych prześwietleń, które dadzą wgląd w przekształcenia wewnętrzne. Często, jeśli pojawi się podejrzenie raka, wykonywana jest biopsja. Oprócz tego skuteczną metodą rozpoznawania guza może się okazać rentgen kości, rezonans magnetyczny, scyntygrafia kości, tomografia komputerowa lub aspiracja szpiku kostnego.
 Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Mięsak Ewinga, guz Ewinga
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2019.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Mięsak Ewinga, guz Ewinga
Mięsak Kaposiego, opryszczka
Nowotwór złośliwy pochwy, rak pochwy
Rak skóry, czerniak złośliwy, złośliwy nowotwór skóry, błon śluzowych
Wgłobienie jelitaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj